#ATOPIA

Objawy atopii

Objawy atopii - jak rozpoznać AZS? Mustela
Czy skóra mojego dziecka wykazuje tendencję do atopii? Pierwsze objawy. Twoje dziecko budzi się z popołudniowej drzemki… Jest trochę marudne, ma łzy w oczach… a policzki całe czerwone! Zły sen? Zwykłe przegrzanie? Może jest głodne? A może to początek nawrotu atopowego zapalenia skóry? Patrzysz na zaczerwienioną buzię, widzisz nastrój dziecka i ogarniają Cię wątpliwości

Czy skóra mojego dziecka wykazuje tendencję do atopii?

Pierwsze objawy:

Twoje dziecko budzi się z popołudniowej drzemki… Jest trochę marudne, ma łzy w oczach… a policzki całe czerwone! Zły sen? Zwykłe przegrzanie? Może jest głodne? A może to początek nawrotu atopowego zapalenia skóry? Patrzysz na zaczerwienioną buzię, widzisz nastrój dziecka i ogarniają Cię wątpliwości…  Oczywiście w tym wieku, kiedy u dziecka pojawia się atopowe zapalenie skóry – ma ono wówczas około dwóch miesięcy – nie możesz go jeszcze zapytać o to, jak się dokładnie czuje. Jednak niektóre podstawowe informacje pomogą w dokonaniu wstępnego podsumowania:

– u Ciebie lub u Twojego współmałżonka występuje lub występowało atopowe zapalenie skóry. Dziedziczenie to z pewnością najbardziej charakterystyczny czynnik (Zob. nasz zbiór artykułów dotyczących atopowego zapalenia skóry). Jest to bardzo cenna wskazówka, ponieważ pozwoli na rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych zaraz po urodzeniu dziecka, co zmniejsza ryzyko pojawienia się atopowego zapalenia skóry o 33% do 50% (1).

– skóra Twojego dziecka jest bardzo sucha. Wiesz o tym, ponieważ próbujesz nawilżać ją odpowiednim kremem, a mimo to pozostaje szorstka. W niektórych miejscach nawet się łuszczy.

– twoje dziecko ma trudności z zasypianiem. To prawda, ten stan może mieć wiele innych przyczyn. Jednak w połączeniu z innymi objawami, trudne zasypianie stanowi dodatkową wskazówkę (Patrz artykuł: Moje dziecko ma problemy z zasypianiem).

– pojawiają się czerwone plamy, zwłaszcza na podbródku, policzkach, ramionach oraz na brzuszku. Ich wygląd nie pozostawia wątpliwości – to atopowe zapalenie skóry. Gdy na tych plamach zaczynają się tworzyć mikroskopijne pęcherzyki, wszystko jest jasne. Jest to faza zaostrzenia (Patrz: Kiedy można spodziewać się poprawy, czyli ustąpienia objawów atopowego zapalenia skóry?)

Pierwszy wysiew zmian zapalnych

Co tak naprawdę dzieje się podczas wysiewu zmian zapalnych? Stan zapalny przebiega jak zwykle według następującego schematu: początkowo tworzą się niewielkie czerwone plamy, które swędzą. Te plamy tworzą nieznaczne wypukłości na skórze, nadając jej szorstkość. Plamy mogą zamienić się w małe, ledwo widoczne pęcherzyki. Gdy pękają, pojawia się przezroczysty płyn – to wysięk. Potem utworzy się strupek, który samoistnie zniknie. Nie przejmuj się tym! Niezależnie od nasilenia tych objawów, nie pozostawią one żadnych śladów na skórze. Jednak nie wolno dopuścić, aby dziecko się drapało. To może nasilić objawy lub doprowadzić do zakażenia. Co zatem zrobić? Zastosować odpowiednie środki pielęgnacyjne dla niemowląt i małych dzieci, jak np. balsam lub krem emolient, oraz określone sposoby mogące przynieść ulgę (Patrz: jak leczyć atopowe zapalenie skóry).

Skóra atopowa, rumień, alergie… zapytaj pediatrę

Jeśli tylko podejrzewasz, że u Twojego dziecka pojawiło się atopowe zapalenie skóry, najlepiej udaj się po poradę do pediatry. Po pierwsze dlatego, aby potwierdzić diagnozę. Jeśli atopowe zmiany u Twojego dziecka przejawiają się także w wyniku alergii pokarmowych, lekarz skieruje Cię do dermatologa lub alergologa. Ci specjaliści przepiszą odpowiednie leczenie podczas fazy nawrotu. W okresie remisji, czyli zmniejszenia objawów choroby, można stosować pewne domowe rytuały, które są skuteczne i zapobiegają nawrotom (Patrz artykuł: Jak zapobiegać powstaniu atopowego zapalenia skóry?).

Źródło: Eric L.Simpson 2014, Horimukai 2014 r.