#Opieka nad dzieckiem

Metoda 5S - jak uspokoić noworodka?

desktop_art_5S
Z pewnością wielu młodych rodziców zetknęło się z problemem uspokajania maluszka. Zdarza się, że nawet po nakarmieniu i przewinięciu pieluszki niemowlę buntuje się i za nic nie chce zasnąć, co skutkuje nieprzespanymi nocami i ciągłym zmęczeniem. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi popularna w Stanach Zjednoczonych metoda 5S amerykańskiego pediatry Harveya Karpa.

Dodatkowy trymestr w metodzie 5 S

Harvey Karp założył, że ciąża składa się z czterech trymestrów, z czego pierwsze trzy dotyczą rozwoju dziecka w brzuchu przyszłej mamy. Według amerykańskiego lekarza po urodzeniu noworodek nie jest jeszcze przystosowany do funkcjonowania poza łonem swojej matki, w związku, z czym do prawidłowego rozwoju potrzebuje dodatkowego trymestru, który warunkami będzie przypominać jego życie płodowe.

Zasady metody 5S

Dzięki zastosowaniu metody 5S Harveya Karpa możliwe jest zapewnienie niemowlakowi większego bezpieczeństwa w trakcie zmiany środowiska. Metoda 5S opiera się na opatulaniu, pozycji bocznej/żołądkowej, szumieniu, kołysaniu, a także ssaniu. Te pięć elementów pozwala uspokoić i wyciszyć nawet najbardziej niespokojne i płaczliwe pociechy.

  • 1S – swadling (Opatulenie)

Podczas rozwoju płodowego zmniejsza się ilość miejsca w łonie matki. Według amerykańskiego lekarza, dziecko po urodzeniu pamięta jedynie trzeci trymestr, podczas którego miało najbardziej ograniczona przestrzeń. To właśnie w takich warunkach czuje się bezpiecznie. Zasada 1S mówi o tym, by noworodek jak najczęściej znajdowało się w kokonie stworzonym z otulacza, pieluszki lub kocyka. Maluszek powinien być tak opatulony, aby wystawała tylko główka. Rączki i nóżki powinny znajdować się wzdłuż tułowia.

  • 2S- stomach position/slide (pozycja żołądkowa boczna)

Druga dotyczy ułożenia dziecka w pozycji na boku lub na brzuchu. Ważne jest, aby jego główka była lekko skierowana ku dołowi. Doskonale sprawdzi się tutaj położenie pociechy na swoim brzuchu. W tym celu wystarczy przyłożyć brzuszek niemowlaka do brzucha opiekuna.

  • 3S- shushing (szumienie)

Ta zasada nawiązuje do odgłosów, które dziecko słyszy podczas życia w łonie matki. Po czwartym tygodniu ciąży u maluszka rozwija się aparat słuchowy, dzięki czemu słyszy ono szum wód płodowych oraz pracujący organizm przyszłej mamy. Ważne jest, aby po narodzinach pociechy stworzyć warunki dźwiękowe przypominające te, które występowały podczas jej życia płodowego. Do tego celu można wykorzystać suszarkę lub odkurzacz wytwarzający szum uspokajający noworodka.

  • 4S -swinging (kołysanie)

W trakcie trwania ciąży maluch odczuwa ruchy swojej mamy, które odbiera jako uspokajające je kołysanie. W związku z tym naturalny jest, że po przyjściu na świat nawet lekkie kołysanie i bujanie uspokaja dziecko.

  • 5S -sucking (ssanie)

Ostatnio zasadą metody 5S jest ssanie, będące pierwotnym odruchem maluszka w łonie matki. Ma ono korzystny wpływ na nerwy noworodka, gdyż działa na nie kojąco. Każda mama wie, jak dziecko uspokaja się podczas karmienia piersią, dlatego pomiędzy wykonywaniem tym czynności powinno się umożliwić dziecku ssanie kciuka lub smoczka.
 

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków nawilżających dla dzieci i niemowląt!