#Planowanie ciąży

Konflikt serologiczny – zagrożenie, które można oswoić

desktop_art_konflikt_serologiczny_1366x301
Każda kobieta w ciąży obawia się tej diagnozy – konflikt serologiczny przeraża głównie z powodu niewiedzy, a także wielu mitów, które narosły wokół niego. Współczesna medycyna zna sposoby na skuteczne uporanie się z tym zjawiskiem. Czym jest konflikt serologiczny, jakie ryzyko niesie dla rozwoju płodu oraz czy można go uniknąć.

Gdy dziecko staje się intruzem

Nie wszyscy ludzie mają taką samą krew – grupę krwi dziecko dziedziczy po rodzicach. Istnieją połączenia bezpieczne oraz takie, które mogą skutkować powstaniem konfliktu. Kluczowe w ustaleniu ryzyka jest określenie antygenu D, powszechnie znanego jako czynnik RH. Jeśli matka ma grupę krwi RH-, bardzo ważne jest sprawdzenie grupy krwi ojca – jeśli on również ma RH-, krew dziecka będzie zgodna z krwią matki i konflikt nie wystąpi. Pojawi się on, gdy dziecko odziedziczy czynnik RH+ po ojcu – dzieje się tak w około 60% przypadków.

Istota konfliktu serologicznego to niezgodność grup krwi matki i płodu, która powoduje niepożądaną reakcję organizmu kobiety – gdy wykryje on nieznany składnik w krwi dziecka, zaczyna produkować przeciwciała, których celem jest zwalczenie “intruza”. I choć brzmi to dość drastycznie, to jednak warto podkreślić, że reakcja obronna w organizmie matki następuje dopiero wówczas, gdy jej krew zmiesza się z krwią dziecka. To zdarza się dopiero podczas porodu lub poronienia.

Jak sprawdzić, czy konflikt serologiczny występuje?

Każda kobieta spodziewająca się dziecka, do 12 tygodnia ciąży ma wykonywane badanie krwi. Jest to procedura rutynowa i ma na celu oznaczenie grupy krwi matki oraz weryfikację obecności przeciwciał przeciwkrwinkowych w jej krwi – jeśli ich obecność zostanie wykryta, rusza kompleksowa i bardziej szczegółowa diagnostyka.

Szczepionka na konflikt serologiczny

Okazuje się, że medycyna znalazła sposób na profilaktykę konfliktu serologicznego. Jest nim szczepionka z immunoglobuliną anty-D, którą podaje się wszystkim kobietom ciężarnym z grupą krwi RH-. Zapobiega to powstawaniu w krwi matki przeciwciał, gdyż likwiduje krwinki płodu, które ewentualnie dostały się do krwiobiegu kobiety. Szczepionkę podaje się najczęściej po porodzie, aby zapobiec powstawaniu konfliktu w kolejnych ciążach.

Konflikt serologiczny – jakie zagrożenie dla płodu stwarza?

Gdy przeciwciała matki przenikają do krwi dziecka, rozpoczynają proces destrukcji czerwonych krwinek. Jego skutkiem jest choroba hemolityczna, która – poza niedokrwistością, niedotlenieniem tkanek oraz niewydolnością krążenia u dziecka – może skutkować obumarciem płodu. Jeśli konflikt jest łagodniejszy, najczęściej jego objawy uwidaczniają się dopiero po porodzie pod postacią żółtaczki noworodkowej.

Jak widzisz, konflikt serologiczny jest poważnym ryzykiem dla zdrowia Twojego dziecka, jednak współczesna medycyna bezustannie się rozwija i dąży do wprowadzania skutecznej profilaktyki. Obecnie można oswoić to zagrożenie i - pomimo niezgodności grup krwi – urodzić zdrowe dziecko.