#Oczyszczanie i kąpiel

Kąpiel noworodka – jak zrobić to prawidłowo?

desktop_art_kąpiel_noworodka
Kąpiel noworodka bardzo często bywa stresująca dla młodych rodziców. Pojawiają się liczne pytania związane z temperaturą wody, pomieszczenia oraz samą częstotliwością. Dodatkowe wątpliwości mogą pojawić się wtedy, gdy pierwsze próby okazują się nieudane i dziecko bardzo płacze. Jak prawidłowo wykąpać noworodka, aby oszczędzić stresu rodzicom oraz maleństwu?

Gdzie najwygodniej kąpać dziecko?

Pierwsze pytanie, jakie może nurtować rodziców to miejsce kąpieli. Wydawać by się mogło, że najlepszym wyborem jest łazienka. Niestety nie zawsze jest to najlepsze miejsce. Jeżeli łazienka jest duża, zazwyczaj pojawia się problem z jej nagrzaniem przed kąpielą noworodka.

Optymalna temperatura pomieszczenia powinna być nieco wyższa niż w mieszkaniu, aby maluszkowi nie było zimno. W takim wypadku należy zadbać o przygotowanie miejsca do kąpieli na przykład w najcieplejszym pokoju. Oczywiście rodzi to problemy techniczne związane z nalaniem wody do wanienki oraz jej opróżnieniem. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku najistotniejszy jest komfort noworodka.

Jak często kąpać noworodka?

Mimo że kąpiel noworodka trwa zaledwie kilka chwil, bardzo często pojawia się pytanie dotyczące częstotliwości jej wykonywania. Teorii w tym wypadku jest naprawdę wiele. Aktualnie pediatrzy zalecają, aby kąpiel maluszka odbywała się adekwatnie do potrzeb. Co to oznacza w praktyce? Otóż należy przede wszystkim obserwować skórę dziecka.

Trzeba jednak pamiętać, że nie zaleca się wykonywania kąpieli codziennie. Wynika to głównie z faktu, że zbyt częste mycie może zakłócić naturalną powłokę bakteryjną maleństwa i przyczynić się do problemów dermatologicznych.

Jak przemywać noworodka?

Noworodek może być nie tylko kąpany, ale także przemywany. W drugim wypadku zazwyczaj zamiast wody i płynu stosuje się chusteczki nawilżane. Metoda ta jest odpowiednia w celu szybkiego odświeżenia dziecka. Najczęściej stosowana jest po ulewaniu lub przy zmianie pieluszki. Warto pamiętać, że przemywanie nie zastąpi kąpieli. Z formy tej korzystać należy tylko doraźnie.

Krok po kroku – przygotowanie dziecka do kąpieli

Prawidłowe przygotowanie do kąpieli sprawia, że jest ona znacznie przyjemniejsza dla rodzica i dziecka. Proces ten przebiegnie szybko i bezproblemowo, jeżeli:

  • wcześniej przygotowane zostaną niezbędne rzeczy/akcesoria,
  • temperatura wody do kąpieli będzie miała około 35-37°C,
  • w czasie kąpieli będą wykonywane wyłącznie spokojne ruchy.

Ważne jest również zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Jak trzymać dziecko w kąpieli? Zaleca się, aby główka opierała się w dole łokciowym rodzica, natomiast dłoń opiekuna podtrzymywała bark maleństwa. Ważne jest także, aby wybierać produkty odpowiednie dla skóry maluszka, tj. Delikatny żel do mycia Mustela, który jest odpowiedni nawet dla wcześniaków przebywających poza oddziałem neonatologii.

Niezbędne akcesoria do kąpieli:

  • wanienka,
  • delikatny żel do mycia,
  • ręcznik dla noworodka,
  • czyste ubranko,
  • przybory do przewijania,
  • opcjonalnie oliwka lub mleczko do stosowania po myciu.

 

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą kosmetyków do kąpieli dla dzieci i niemowląt!