#Opieka nad dzieckiem

Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka
Kalendarz rozwoju dziecka ukazuje postępy malucha tydzień po tygodniu. Pozwala to na sprawdzenie, czy niemowlę prawidłowo się rozwija. Przez około pierwsze 1000 dni życia dziecka trwa jego najbardziej intensywny rozwój. Poszczególne etapy rozwoju dziecka obejmują nabywanie różnorodnych umiejętności tj. rozpoznawanie, chodzenie, mówienie czy liczenie. Rozwój maluszka to poszerzanie i doskonalenie zdolności fizycznych, jak i psychicznych. Każdy taki moment jest niezwykle ważny dla całej rodziny. W szczególności, kiedy widać jak bardzo noworodek tydzień po tygodniu szybko się zmienia. Codziennie uczy się i ćwiczy, dzięki czemu pierwsze etapy życia są znacznie bardziej dynamiczne i zaskakujące niż pozostałe. Rozwój fizyczny niemowlaka postępuje cały czas. Wpływ na to ma także dojrzewanie układu nerwowego. Dziecko zaczyna rozpoznawać bliskie mu osoby, a także przedmioty, które znajdują się wokół niego.

Fazy rozwoju dziecka

Kalendarz rozwojowy dziecka opisuje poszczególne fazy, w których nabywa ono kolejnych umiejętności do samodzielnego funkcjonowania. [SK1] Może zostać on podzielony na trzy części: etapy rozwoju noworodka rozłożone na tygodnie, etapy rozwoju niemowlęcia rozłożone na miesiące oraz etapy rozwoju dziecka rozłożone w latach. Należy jednak pamiętać, że opisywane uśrednione normy rozwojowe mogą różnić się od norm każdego malucha ze względu na wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Wskazywane okresy rozwoju dziecka to tylko schemat nabywanych umiejętności przez malucha. Ważne jest, aby dać dziecku możliwość nauki i doskonalenia zdolności w swoim tempie. Rozwój niemowlęcia będzie postępował u każdego indywidualnie.

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu

Okres noworodkowy to czas adaptacji w nowym otoczeniu oraz poznawanie i tworzenie więzi rodzice-dziecko. Pierwsze chwile spędzone są w obecności mamy w szpitalu pod opieką medyczną, a następnie w domu z rodziną, gdzie noworodek nabywa poszczególne umiejętności, budują jego umiejętności na przyszłość.

Rozwój fizyczny noworodka początkowo przebiega nieco wolniej z uwagi na duże napięcie mięśni oraz ich jeszcze niewielką siłę. Jednak z dnia na dzień dynamika rozwoju dziecka wzrasta, z etapu noworodka maluch staje się niemowlakiem. Okres ten jest najbardziej intensywny i zaskakujący, przede wszystkim dlatego, że dziecko coraz więcej rozumie, szybciej się uczy, a także staje się bardziej towarzyskie.

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Z miesiąca na miesiąc dziecko nabywa szereg umiejętności, jak:

  • wkładanie rączek do buzi czy unoszenie główki w 2. miesiącu życia,
  • podążanie wzrokiem za schylającymi się osobami oraz przedmiotami, a także sięganie rączką po zabawki zawieszone przed oczami w 3. miesiącu życia,
  • przekładanie przedmiotów w 4. miesiącu życia,
  • łapanie swoich stóp czy przekręcanie się z pleców na brzuszek w 5. miesiącu życia,
  • gaworzenie czy siedzenie z podparciem w 6. miesiącu życia,
  • raczkowanie w 7. miesiącu życia,
  • samodzielne siedzenie i stanie w 8. miesiącu życia,
  • wypowiadanie słów typu „mama”, „tata”, „baba” w 9. miesiącu życia,
  • próby stawiania pierwszych kroków w 10. miesiącu życia,
  • składanie jeszcze nieco niezrozumiałych słów w 11. miesiącu życia,
  • jedzenie łyżeczką czy picie z kubeczka w 12. miesiącu życia.

Etapy rozwojowe dziecka niosą ze sobą mnóstwo wyzwań nie tylko dla niego samego, ale i jego otoczenia. Warto pozwolić maluchowi poznawać świat w jego własnym tempie i bacznie przyglądać się postępom, by kontrolować umiejętności niemowlaka, w razie potrzeby korygować ewentualne nieprawidłowości.

 

 


 [SK1]Względem SEO nie należy uznawać słów kluczowych jako pełnych zdań. Tutaj nie ma znaczących słów kluczowych, które wpłyną na pozycjonowanie tekstu.

 [SK2]Uwzględnienie rekomendowanych słów kluczowych „umiejętności niemowlaka”.