#Wzrost i rozwój

Jakie badanie powinno przejść dziecko w pierwszych miesiącach życia?

#Wzrost i rozwój
Jakie badanie powinno przejść dziecko w pierwszych miesiącach życia?
advice carnet slider
Pierwsze miesiąca życia maluszka to czas licznych badań, które są obowiązkowe i niezbędne dla prawidłowej oceny jego rozwoju. Na tak wczesnym etapie można bowiem wykryć wiele ewentualnych nieprawidłowości i szybko zareagować, podejmując leczenie. Jakie badania przejdzie Twoje dziecko zanim skończy pół roku?

Tuż po narodzinach

Pierwsze badanie dziecka odbywa się chwilę po porodzie, jeszcze na sali porodowej. To ocena według skali Apgar, która polega na sprawdzeniu podstawowych parametrów życiowych. Podczas badania ocenia się pięć głównych parametrów (oddech, czynność serca, napięcie mięśni odruchy oraz kolor skóry), przyznając za każdym razem od 0 do 2 punktów. Wynik od 7 do 10 punktów oznacza, że z maluszkiem wszystko jest w porządku, niższy wynik świadczy zazwyczaj o niedotlenieniu (niezbędna jest wówczas interwencja lekarska, zaleca się również obserwację). Do podstawowych badań, wykonywanych podczas pierwszej doby po urodzeniu się dziecka, należą także ważenie i mierzenie, sprawdzenie odruchów (m.in. ssania, chwytania, odruchu Moro). Zbadany zostanie również wzrok (sprawdzenie reakcji źrenic na światło). Ponadto neonatolog dokonana ogólnej oceny zdrowia noworodka (sprawdzone zostaną m.in. budowa kręgosłupa, praca mięśni, ułożenie i rozmiar organów jamy brzusznej, narządy płciowe, podniebienie, staw biodrowy i nóżki, praca serca). Naturalnym zjawiskiem jest żółtaczka u noworodka – jest to tzw. żółtaczka poporodowa, wynikająca z niedojrzałości wątroby (organ nie potrafi jeszcze usuwać bilirubiny). W większości przypadków żółtaczka po krótkim czasie zanika. Zdarza się jednak, że jest inaczej – wówczas konieczne może okazać się badanie krwi w celu ustalenia poziomu bilirubiny. Obowiązkowe i bezpłatne są badania przesiewowe noworodków, mające na celu wykrycie ewentualnych wad rozwojowych, które są nierozpoznawalne podczas badania lekarskiego. Podczas badania wykrywane są następujące choroby: hipotyreoza (wrodzona niedoczynność tarczycy), fenyloketonuria (bardzo niebezpieczna wada, powodująca uszkodzenie mózgu) i mukowiscydoza. W celu wykonania badań na specjalną bibułę pobiera się krew z pięty maluszka, a następnie wysyła do laboratorium. Pobranie krwi jest możliwe po upływie co najmniej 48 godzin od narodzin – do tego czasu funkcjonowanie organizmu noworodka stabilizuje się. Natomiast w drugiej (a najpóźniej w trzeciej) dobie życia wykonuje się przesiewowe badanie słuchu u noworodka. W szpitalu zostają wykonane również pierwsze szczepienia ochronne – przeciw gruźlicy oraz żółtaczce typu B (pierwsza dawka).

Co dalej?

Po wyjściu ze szpitala, w drugim tygodniu życia maluszka, zalecana jest wizyta kontrolna u pediatry który ponownie zmierzy i zważy noworodka, także sprawdzi, jak goi się jego pępek. W szóstym tygodniu sprawdzone zostanie ciemiączko, lekarz oceni też, czy kości czaszki zrastają się prawidłowo, ponadto osłucha serduszko i płuca oraz sprawdzi odwodzenie stawów. Drugi miesiąc życia to także czas obowiązkowych szczepień – przeciw żółtaczce typu B (druga dawka), przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (pierwsza dawka) oraz zakażeniom haemophilus influenzae typu b (pierwsza dawka). Drugie dawki tych szczepień są podawane na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca życia. Wówczas też następuje szczepienie przeciw poliomyelitis(pierwsza dawka). Warto również udać się na kontrolę okulistyczną, zwłaszcza jeśli maluch zezuje, a zez utrzymuje się w trzecim miesiącu. W szóstym miesiącu życia dziecka ortopeda ocenia, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo, a pediatra ponownie bada ciemiączko. To także czas kolejnych dawek szczepionek – trzeciej przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i haemophilus oraz drugiej przeciw poliomyelitis. W kolejnych miesiącach szczepienia będą kontynuowane.