#Poród i narodziny

Jak zorganizować poród w domu?

poród w domu
Poród to niezwykłe wydarzenie w życiu rodziców. Każdy chce je przeżyć w jak najbardziej intymnych warunkach z jednoczesnym dostępem do doświadczonej położnej czy lekarza. Obecnie jest to możliwe nawet w domu. Jednak przed podjęciem takiej decyzji warto poznać wady i zalety takiego rozwiązania. Ile kosztuje poród w domu? Kiedy nie jest wskazany?

Poród naturalny w domu – przeciwwskazania

Mimo tego, że wielu rodziców chce postawić na poród w domu, istnieje w tej kwestii sporo przeciwwskazań. Przede wszystkim kluczową rolę odgrywa stan zdrowia matki. Naturalny poród w domu powinien zostać wykluczony, jeśli ciężarna:

  • cierpi na choroby układu krążenia, pokarmowego, moczowego bądź oddechowego; istotne są tu także wszelkie choroby metaboliczne, psychiczne, neurologiczne, endokrynologiczne i nowotworowe;
  • ma chorobę genetyczną;
  • jest po operacji macicy lub cesarskim cięciu;
  • nadużywa środków odurzających;
  • cierpi na nadciśnienie tętnicze albo białkomocz;
  • jest wieloródką;
  • ma ponad 42 lata;
  • jest niepełnoletnia;
  • ma opryszczkę genitalną;
  • przebyła w ciąży odmiedniczkowe zapalenie nerek;
  • choruje na cukrzycę.

Liczne przeciwwskazania do porodu naturalnego z domu mogą pojawić się również ze strony dziecka. W tej kwestii zwraca się uwagę na:

  • ciążę mnogą;
  • położenie dziecka w momencie rozpoczęcia porodu – nie może być inne niż główkowe;
  • masę dziecka – nie może ona wynosić poniżej 2500 g lub powyżej 4200 g;
  • konieczność indukcji porodu.

Inne przeciwwskazania do porodu naturalnego w domu to:

  • konflikt serologiczny;
  • rozpoczęcie porodu przed ukończeniem 37. i po ukończeniu 42. tygodnia ciąży;
  • zwiększona bądź zmniejszona ilość płynu owodniowego.

Jakie zalety ma poród w domu?

Przyszli rodzice decydują się na poród w domu głównie ze względu na możliwość zachowania intymności w tak ważnej chwili. Perspektywa narodzin dziecka we własnych czterech ścianach jest wyjątkowa. W ten sposób można zapomnieć o otoczeniu sali porodowej, bliskości innych rodzących czy stresie związanym z wyprawą do szpitala. Przyszła mama może skupić się na sobie i maluszku. Ma poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a dodatkowo pewność, że położna koncentruje na niej całą swoją uwagę.

Warto pamiętać, że naturalny poród w domu może odbyć się w wodzie. Wymaga to specjalistycznego przygotowania, ale jest jak najbardziej możliwe. Takie rozwiązanie zapewnia niesamowitą wygodę dla matki i dziecka, jeśli tylko żadne z nich nie wykazuje przeciwwskazań wykluczających ten sposób porodu. Jego zalety przekonują wielu przyszłych rodziców i zachęcają do zorganizowania narodzin z domu.

Jakie wady ma rodzenie w domu?

Nie można jednak ukrywać, że poród w domu ma wiele wad. Przede wszystkim trzeba pamiętać o braku specjalistycznej pomocy. Położna, która będzie przy przyjściu na świat malucha, odpowiada jedynie za pomoc ciężarnej oraz zadbanie o dziecko w trakcie porodu i bezpośrednio po nim. Jeśli jednak pojawi się sytuacja zagrażająca życiu lub zdrowiu matki czy pociechy, nie będzie dostępu do sprzętu, który mógłby natychmiast pomóc.

W takiej sytuacji należy zadzwonić po pomoc. Zanim ta przyjedzie i zabierze rodzącą do szpitala, mija bardzo istotny czas. Gdy dochodzi do zagrożenia zdrowia albo życia, ważna jest każda minuta, dlatego myśląc o porodzie w domu, powinno się bardzo dokładnie sprawdzić przeciwwskazania oraz kilkukrotnie skonsultować się z lekarzem, który ustali, czy takie rozwiązanie w danym przypadku jest możliwe i rozsądne.

Wadę rodzenia w domu stanowi również jego cena. Tego typu przyjście malucha na świat nie jest refundowane przez NFZ. Oznacza to, że wszelkie koszty trzeba pokryć samodzielnie. W tym przypadku mówi się głównie o wynagrodzeniu położnej, ale często dochodzą do tego również inne wydatki, np. związane z odpowiednim zabezpieczeniem i przygotowaniem miejsca do porodu.

Co jest potrzebne do porodu w domu?

Jeśli nie ma przeciwwskazań, można zorganizować poród w domu. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania pod wieloma względami. Po pierwsze, należy znaleźć doświadczoną położną, która będzie mieć możliwość przyjechać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Po drugie, trzeba zakupić produkty, które będą potrzebne przy porodzie (np. pieluchy, ręczniki papierowe wkładki połogowe czy podkłady medyczne). Za wszystkie te elementy młodzi rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni.

Myśląc nad tym, jak zorganizować poród w domu, należy wziąć pod uwagę to wydarzenie z logistycznego punktu widzenia. Wszystko musi być przygotowane tak, aby ciężarna podczas porodu nie musiała przejmować się niczym, poza pięknem przeżywanej chwili. Dlatego warto przed czasem ustalić wszystko z położną, aby nie było żadnych niedopowiedzeń. Doświadczona osoba powinna pomóc ze wszelkimi zakupami, np. przygotowując odpowiednią listę i być wsparciem dla przyszłych rodziców.

Wiele osób zastanawia się również, jak zorganizować poród w domu w wodzie. Do tego celu należy zakupić basen. Nie musi być on specjalistyczny. Polecane są nawet klasyczne modele dla dzieci. Ważne jednak jest to, aby umożliwiał on nalanie ciepłej wody na minimum 40 cm. Taki model trzeba odpowiednio zabezpieczyć i być przygotowanym na wymianę wody podczas porodu.

Ile kosztuje poród w domu?

Zastanawiając się, jak zorganizować poród w domu, warto pochylić się też nad kwestią ceny takiego przedsięwzięcia. Nie jest to rozwiązanie refundowane przez NFZ, dlatego wszystkie koszty spoczywają na rodzicach. Zapłacić trzeba przede wszystkim za położną, a cena za taką usługę waha się od 1 do 3 tysięcy złotych.

Do tego należałoby doliczyć produkty potrzebne do porodu, które łącznie kosztują nawet kilkaset złotych, zwłaszcza decydując się na poród w wodzie. Poza tym wielu rodziców inwestuje dodatkowo w neonatologa, czyli lekarza, który zajmie się noworodkiem – oceni jego stan zdrowia zaraz po przyjściu na świat. Za jego usługę także przyjdzie zapłacić kilkaset złotych.

Poród w domu – formalności

Jeśli chodzi o formalności, nie trzeba nigdzie zgłaszać chęci porodu w domu. Dopiero po przyjściu malucha na świat pojawia się potrzeba zajęcia się dokumentacją medyczną. Co najważniejsze, w ciągu 14 dni trzeba zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego. Poza tym położna powinna po porodzie przygotować książeczkę zdrowia malucha oraz kartę szczepień – następnie należy samodzielnie udać się z nią do przygodni.

Położna w dużej mierze wypełnia dokumentację za rodziców. W ich kwestii pozostaje zaniesienie papierologii do odpowiednich organów w określonym czasie. Przede wszystkim ważne jest wspomniane już zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. To pozwala w późniejszym czasie m.in. na pozyskanie urlopu macierzyńskiego czy tacierzyńskiego.

Jak wybrać położną?

Odnalezienie idealnej położnej, czy też douli, nie jest łatwe. Warto skupić się przede wszystkim na jej doświadczeniu oraz dostępności. Dobra położna zna się na swoim fachu, stanowi wsparcie dla rodziców, pomaga w trudnych chwilach i nie daje się ponieść emocjom. Dodatkowo, jest zawsze dostępna pod telefonem i gotowa do drogi. Przed wybraniem położnej zaleca się dokładnie sprawdzić opinie o niej w internecie lub wśród bliskich, jeśli to osoba z polecenia.

Jak wywołać poród w domu?

Istnieje wiele naturalnych sposobów na wywołanie porodu. Ich działanie zależy jednak od wielu czynników, dlatego nie zawsze dana metoda pomaga wszystkim ciężarnym. Wskazana jest m.in. lekka aktywność fizyczna (spacery, wchodzenie po schodach), ciepłe kąpiele, ostre jedzenie, stymulacja sutków czy nawet spędzanie czasu w pozycji stojącej. Można również spotkać się z zaleceniami masowania brzucha w jego górnej części albo picia herbaty z liści malin.