#ATOPIA

Jak zapobiegać AZS

Jak zapobiegać AZS - sposoby na atopowe zapalenie skóry
Wiadomo, że sucha skóra maluszka jest bardziej przepuszczalna i pozwala na wniknięcie alergenów częściowo odpowiedzialnych za atopowe zapalenie skóry. Aby zregenerować suchą skórę, a zwłaszcza jej barierę ochronną, należy przywrócić jej funkcję obronną. Nie należy zapominać, że dobrze nawodniona skóra to zdrowa skóra.

Jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry?

Czy kilka miesięcy po urodzeniu skóra Twojego dziecka jest raczej sucha i występują na niej zaczerwienienia? Czy u Ciebie lub u Twojego współmałżonka występuje wyprysk atopowy? Jeśli tak, to już od chwili urodzenia dziecka nie należy dłużej zwlekać z wdrożeniem kilku zabiegów, które mogą szybko stać się synonimami przyjemności i ukojenia. Wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Wprawdzie atopowe zapalenie skóry ma charakter dziedziczny, można jednak poprzez określone działania zmniejszyć jego objawy.

Zapobieganie atopowemu zapaleniu skóry u dziecka oraz pielęgnacja skóry

Wiadomo, że sucha skóra jest bardziej przepuszczalna i pozwala na wniknięcie alergenów częściowo odpowiedzialnych za atopowe zapalenie skóry (zob. nasz zbiór artykułów dotyczących wyprysku atopowego). Aby zregenerować suchą skórę, a zwłaszcza jej barierę ochronną, należy przywrócić jej funkcję obronną. Nie należy zapominać, że dobrze nawodniona skóra w mniejszym stopniu ulega podrażnieniom.

Należy w tym celu stosować emolienty (Patrz: korzystne działanie emolientów). Poza tym, że wszystkie zawierają składniki nawilżające, to posiadają dodatkowo lipidy, które odbudowują warstwę powierzchowną skóry. Dzięki temu staje się ona elastyczniejsza i bardziej odporna. Udowodniono, że emolienty, stosowane od chwili narodzin dziecka, pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów wyprysku atopowego o 33% do 50% (1).

Aby Twoje działanie było bardziej skuteczne, należy stosować zabiegi pielęgnacyjne, dostosowane do delikatnej skóry dziecka (Patrz: Specyfika dziecięcej skóry). Jeśli stwierdzisz, że jest szorstka i słabo reaguje na łaskotki, oznacza to, że nie jest jeszcze dojrzała. Warstwa skóry właściwej jest trzykrotnie cieńsza i znacznie bardziej przepuszczalna (dlatego skóra wymaga jeszcze większej uwagi w przypadku wyprysku atopowego). Potrzeba będzie jeszcze trzech lat, aby zaczęła pełnić te same funkcje, co u człowieka dorosłego. Powyższe argumenty przemawiają za tym, aby sięgnąć po specjalnie w tym celu opracowane preparaty, przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, które uwzględniają specyfikę ich skóry i które możesz stosować bez obaw już od pierwszych dni życia dziecka.

Wyprysk, atopia, rumień: działania zapobiegawcze

Należy unikać czynników, które mogą sprzyjać atopowemu zapaleniu skóry. Do takich zagrożeń należą:

– alergeny, takie jak roztocza lub kurz,

– czynniki wysuszające lub podrażniające, takie jak mydło, niektóre szorstkie tkaniny ubraniowe, bardzo suche powietrze, zbyt wysoka temperatura…

Wiadomo, że nie zawsze można wszystko przewidzieć i nie należy wpadać w panikę, gdy dziecku jest zbyt gorąco, albo gdy lubi przytulać się do Ciebie, jak masz na sobie ten piękny wełniany sweter, który wydaje się być taki miękki…Należy przede wszystkim być uważnym i ograniczać jak tylko to możliwe niektóre zagrożenia środowiskowe lub pewne działania. Jeśli dziecko uwielbia pluskać się w wodzie, wystarczy dodać mu do kąpieli lub do nadmuchiwanego baseniku wypełnionego niechlorowaną wodą, trochę Olejku Stelatopia. Dziecko będzie szczęśliwe, a działanie podrażniających skórę czynników (twarda woda) zostanie ograniczone.

Jednak nadejdą takie dni w życiu Twojego dziecka, że atopowe zapalenie skóry objawi się ponownie. Nie należy wtedy wpadać w panikę! Pomogą odpowiednie środki pielęgnacyjne. W razie potrzeby, możesz również skonsultować się z lekarzem.

 

(1) Źródło : Eric L. Simpson 2014, Horimukai 2014

(2) Więcej na ten temat w: Komfortowe życie na co dzień