#Karmienie piersią

Jak zadbać o komfort karmienia piersią?

#Karmienie piersią
Jak zadbać o komfort karmienia piersią?
Karmienie piersią – jak robić to dobrze?
Karmienie piersią to jeden z czynników, który buduje poczucie bezpieczeństwa u malucha. Dzięki temu mama i dziecko nawiązują więź, która przetrwa lata. Dla rodzicielki to ogromne przeżycie emocjonalne. Jednak prócz wzruszeń i radości są także problemy fizjologiczne. Wtedy pojawiają się pytania i rozterki. Czy i dlaczego karmienie piersią boli? Czy poza domem trzeba karmić noworodka butelką?

Czy karmienia piersią trzeba się nauczyć?

Pierwsze mleko po porodzie to tzw. siara. Jest ona bardzo bogata w przeciwciała, które uodporniają maluszka, choć jego pierwsze karmienie to najczęściej tylko kilka bardzo cennych kropli. Noworodek ma maleńki układ pokarmowy i nie potrafi jeszcze ssać, dlatego zarówno on, jak i jego rodzicielka muszą wiele się nauczyć.

Jak zapewnić wygodę mamie i dziecku podczas karmienia? Ból sutków często wynika z nieprawidłowej pozycji maluszka. Aby tego uniknąć, karmiąca powinna siedzieć wygodnie (najlepiej w pozycji półleżącej), podtrzymując dziecko ręką przeciwną niż pierś. Należy też przystawić maluszka do piersi, a nie odwrotnie. Dodatkowo można delikatnie skierować jego buzię w kierunku sutka i przypilnować, by miał w ustach tylko brodawkę z otoczką. Początkowo mama może mieć wrażenie, że dziecko ssie pustą pierś. I to prawda. Jednak ta czynność sprawi, że pokarmu będzie coraz więcej, a z czasem karmienie stanie się przyjemniejsze i bardziej rutynowe.

Dla kobiet, które zdecydowały się karmić pociechę butelką, dostępne są na rynku specjalne preparaty zastępcze. Tak zwane mleka modyfikowane podaje się kolejno: mleko początkowe, mleko następne i mleko junior.

Jak dbać o brodawki w czasie laktacji?

Pierś w początkach karmienia może stać się bardziej wrażliw, co prowadzi do bólu. A to dlatego, że pociecha niekiedy boleśnie zaciska dziąsła na sutku, co sprawia, że pojawiają się na nim drobne ranki i pęknięcia. Aby przynieść ulgę obolałej piersi, warto zapewnić jej dostęp powietrza. Skórę na brodawce dobrze jest też nawilżać i zabezpieczać specjalistycznym kremem, np. Balsamem do brodawek Mustela, dzięki któremu sutek pokrywa się ochronnym filmem, co przyspiesza regenerację i ułatwia następne karmienie.

Karmienie piersią w czasie pracy

Mamy chętnie wracają do pracy jeszcze w okresie, gdy maluszek karmiony jest piersią. Kodeks pracy uwzględnia taką sytuację. Zgodnie z artykułem 187. k.p. kobieta ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie dziecka i są one wliczane do czasu pracy.

Czy poza domem trzeba karmić butelką?

Kobiety coraz chętniej karmią piersią w miejscach uważanych za publiczne. Dodatkowo na rynku pojawiły się specjalne biustonosze do karmienia, które ułatwiają sprawne i dyskretne przystawienie maluszka do piersi. W niektórych budynkach użyteczności publicznej przygotowuje się osłonięte miejsca zapewniające intymność mamie. Dzięki temu pobyt poza domem nie wymusza już karmienia butelką.

Macierzyństwo przynosi wiele radości i równie wiele wyzwań, jednak ze względu na budującą się więź między dzieckiem i mamą, czas ten jest niezwykle wyjątkowy.