#Karmienie piersią

Jak pielęgnować piersi w okresie laktacji?

desktop_art_pielęgnacja_piersi_w_okresie_laktacji
Karmienie piersią jest bardzo ważne zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. WHO zaleca żywienie wyłącznie mlekiem matki w okresie pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka, jeśli jest to tylko możliwe. Stanowi ono najzdrowszy sposób żywienia dla maluszka, natomiast kobiecie pozwala łatwiej zrzucić zbędne kilogramy po ciąży. Jak zadbać o właściwą higienę i pielęgnację piersi w czasie laktacji?

Właściwa higiena piersi karmiącej mamy

Piersi muszą być czyste, jednak nie sterylne. Karmiąc mlekiem modyfikowanym, wyparzamy butelki i smoczki, lecz nie jest to potrzebne w przypadku karmienia naturalnego. Flora bakteryjna mamy nie stanowi zagrożenia dla dziecka, ponieważ jest ono do niej przyzwyczajone. Ponadto mleko matki zawiera przeciwciała, które chronią maluszka przed zakażeniami.

Zbyt częste mycie piersi i brodawek może doprowadzić do ich podrażnienia. Przyczynia się ono do usunięcia naturalnego filmu ochronnego, który nawilża i natłuszcza brodawki, zapobiegając ich pękaniu. Zdrowy biust nie wymaga mycia częściej, niż w czasie codziennej kąpieli. Nie należy używać do tego celu preparatów antybakteryjnych oraz tych o intensywnym zapachu. Wystarczy zwykłe, łagodne mydło. Niewskazane w czasie laktacji jest również nakładanie na ciało perfumowanych balsamów. 

Nie należy więc myć biustu przed każdym karmieniem, trzeba natomiast zawsze umyć ręce. Bezpośrednio przed przystawieniem dziecka do piersi dobrze jest czystą ręką rozprowadzić kroplę pokarmu po brodawce. Taki zabieg usuwa drobne zanieczyszczenia oraz pomaga zapobiegać podrażnieniom skóry.

Duże znaczenie dla właściwej pielęgnacji biustu w okresie karmienia ma również odpowiednia bielizna. Biustonosz powinien być dobrze dopasowany, lecz nie ciasny oraz wykonany z naturalnego materiału. Najlepsza będzie bawełna. Stanik należy codziennie zmieniać i prać przy użyciu łagodnego środka piorącego.

 

Jak łagodzić podrażnienia brodawek?

Do podrażnień, a nawet pękania brodawek może dojść szczególnie podczas pierwszych dni naturalnego karmienia. Jest to okres, w którym pociecha uczy się, jak prawidłowo chwycić pierś. Często takie próby kończą się uszkodzeniem sutków. Podawanie smoczka może spowodować, że dziecko nie nauczy się prawidłowo ssać. Jeżeli maluch chwyta pierś zbyt płytko, tak jak smoczek butelki, może to być bolesne dla mamy. Niemowlę musi chwycić ustami całą brodawkę wraz z otoczką i mocno ssać. Gdy opanuje tę technikę, karmienie będzie skuteczne, a sutki nie będą podrażnione.

Jednak początki bywają trudne. Jeżeli podczas karmienia wystąpią bolesne podrażnienia brodawek i pojawi się obrzęk, to piersi będą wymagać specjalnej pielęgnacji. Po pierwsze należy często je wietrzyć. Dostęp powietrza przyspiesza gojenie. Dobre efekty daje również smarowanie sutków własnym mlekiem. Pokarm zawiera tłuszcze oraz przeciwciała, dzięki czemu natłuszcza skórę i zapobiega zakażeniom. Innym sposobem jest stosowanie specjalnych kremów i balsamów, które wspomagają odbudowę naskórka. W tej roli świetnie sprawdzi  się Balsam do brodawek sutkowych - certyfikowany BIO Mustela. Produkt ten chroni wrażliwe sutki, łagodzi i wspomaga regenerację skóry, umożliwiając młodym mamom karmienie piersią z całkowitym spokojem.

Należy pamiętać, że gwarancją zdrowia i komfortu zarówno dziecka, jak i jego mamy jest odpowiednia higiena piersi podczas karmienia.