#Opieka nad dzieckiem

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

desktop_art_smoczek
Odzwyczajanie dziecka od smoczka może być wymagającym zadaniem. Warto przyjrzeć się metodom, które to ułatwią, oraz zastanowić się, dlaczego w pewnym momencie maluch powinien odłożyć smoczek na bok.

Potrzeba ssania jest wpisana w zachowanie pociechy. Z czasem może ona samoistnie przeminąć, jednak pewne przyzwyczajenia niekiedy pozostają. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy dać dziecku smoczek, a następnie – jak od niego malucha odzwyczaić. Ta druga czynność stanowi szczególnie skomplikowane wyzwanie, ponieważ nawet nam, osobom dorosłym, trudno porzucić raz utrwalone nawyki. Nie inaczej wygląda sytuacja z pociechami. Przywiązanie do przedmiotu, które ich uspokaja, nie ułatwia tego procesu.

W jakim wieku zrezygnować ze smoczka?

Przede wszystkim należy obserwować zachowanie dziecka. Kiedy przestaje ono odczuwać jakąś potrzebę, zazwyczaj porzuca środek, który do tej pory pomagał mu w jej zaspokojeniu. Nawet najlepsze smoczki znikną pewnego dnia z Twojego domu. Najdogodniejszy moment na rozpoczęcie oduczania malucha od tego gryzaka przypada na okolice jego pierwszych urodzin. Istnieje kilka metod, mających na celu osiągnięcie sukcesu w tym zakresie, charakteryzujących się wysoką skutecznością działania.

Odzwyczajanie od smoczka – metody

Odzwyczajanie dziecka od smoczka może być długotrwałym procesem, lecz istnieje na to kilka sposobów. Popularną metodą jest zwyczajne ograniczenie jego używania. W tym wypadku dużą rolę odgrywa konsekwencja, gdyż uginanie się pod wpływem żądań dziecka spowoduje regres w postępach wychowawczych.

Poza tym można zaproponować maluchowi inne zabawki, rozpraszać uwagę, wymyślać różne gry. Odciągnie to jego myśli od pożądanego przedmiotu i pozwoli o nim zapomnieć. Interesujące podejście stanowi również ustalenie systemu nagród – wspomaga motywację w procesie, jakim jest rezygnacja ze smoczka. Za każdym razem, kiedy dziecko dobrowolnie odda gryzak, wspiera je się smakołykiem lub formą rozrywki. W podobny sposób będzie wyglądać całkowite pożegnanie się z tym etapem rozwoju.

Istnieje także kilka metod, które polegają na „oszukiwaniu” malucha – kiedy wyrzuci ono „cumelek” w akcie złości, można powiedzieć, że się zgubił. Kolejnym sposobem pomagającym, jak odzwyczaić dziecko od smoczka i bazującym na wspomnianej zasadzie, jest jego stopniowe niszczenie do momentu, w którym nie będzie on zdatny do dalszego używania. Pewnego dnia nasza pociecha sama zauważy, że ukochana zabawka powinna już odejść albo wręcz weźmie czynny udział w jej destrukcji.

Dlaczego powinniśmy odzwyczajać dziecko od smoczka?

Oduczanie maluszka od używania tego rodzaju gryzaka powinno przebiegać w zgodzie z jego harmonijnym rozwojem. Zalecany moment na rozpoczęcie procesu rezygnacji ze smoczka oscyluje mniej więcej w okresie pierwszych urodzin. Powinno odzwyczaić się używania zabawki, ponieważ w dłuższej perspektywie może ona powodować liczne wady zgryzu. Konsekwencje zbyt późnego zabrania tego akcesorium wskazane zostaną przy pierwszej wizycie u dentysty czy ortodonty.

Należy pamiętać też o tym, że smoczek to przedmiot tylko dla najmłodszych dzieci. W pewnym momencie maluszek powinien zacząć radzić sobie z negatywnymi emocjami w inny sposób niż biorąc do ust gryzak. Wtedy pociecha zaczyna kształtować swój charakter — ale to już temat na osobny artykuł.