#Zdrowie i dobre samopoczucie

Donoszona ciąża – jakie ma znaczenie dla mamy i dziecka?

Donoszona ciąża
Według definicji WHO ciąża donoszona to taka, w której poród nastąpił po 37. tygodniu. W tym momencie dziecko ma już wykształcone wszystkie układy narządów wewnętrznych i jest w stanie przeżyć poza łonem matki. Prawidłowe zakończenie ciąży przypada między 37. a 41. tygodniem. Warto pamiętać, że każdy dzień życia płodowego ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Im później dojdzie do porodu, tym łatwiej będzie noworodkowi funkcjonować w nowym dla niego otoczeniu.

Jakie są dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży?

Każda ciężarna kobieta zmaga się z wieloma dolegliwościami, szczególnie nasilonymi w ostatnim trymestrze. Przyszła matka może wówczas odczuwać między innymi:

  • trudności z zasypianiem;
  • mdłości;
  • opuchliznę nóg i stóp;
  • ból pleców;
  • skurcze macicy (tzw. przepowiadające).

Kobiecy organizm musi wiele znosić w czasie ciąży, dlatego nie odpoczynek ma dla samopoczucia przyszłej mamy ogromne znaczenie. Końcówka ciąży to czas, w którym ograniczenie aktywności fizycznej zmniejszy ból pleców, a ciepłe kąpiele złagodzą skurcze.

Kobiety oczekujące dziecka często mówią o uporczywym swędzeniu skóry na brzuchu. Jest to związane z rozciąganiem się skóry, spowodowanym szybkim wzrostem płodu. Ukojenie skórze mogą wówczas przynieść kremy, czy balsamy, mające w swoim składzie składniki aktywne o działaniu nawilżającym i odżywiającym. Mustela zadbała o komfort skóry przyszłej mamy i stworzyła produkty, których kluczowe składniki aktywne – skoncentrowany olejek z marakui i peptydy z awokado – wzmacniają film hydrolipidowy, nawilżają, a także łagodzą uczucie swędzenia. Można nimi smarować całe ciało, by uelastycznić skórę oraz uniknąć rozstępów, czy rozjaśnić już powstałe zmiany skórne.

Co zmienia się między 37. a 41. tygodniem ciąży?

Mimo że w 37. tygodniu ciąży dziecko jest teoretycznie w pełni ukształtowane, powinno pozostać w łonie matki trochę dłużej. Aż do narodzin będzie ono uczyło się przeprowadzać pełny cykl oddechowy (wciągając do płuc wody płodowe zamiast powietrza) oraz kształtować nawyk ssania i połykania. Choć wiele kobiet na końcowych etapach ciąży marzy już o tym, by rozwiązanie nastąpiło jak najszybciej, lekarze raczej odradzają forsowanie organizmu w celu przyspieszenia akcji porodowej, by zwiększyć szanse sprawnego i bezpiecznego przyjścia maluszka na świat. Pod koniec ciąży dziecko gromadzi tkankę tłuszczową, która pomoże mu w termoregulacji ciała. Płód pobiera z krwi matki przeciwciała oraz żelazo, co wpływa na poprawę odporności organizmu. Im dłużej trwa ciąża, tym więcej czasu na prawidłowy rozwój mają narządy wewnętrzne. U dzieci urodzonych w 40. tygodniu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem, słuchem i układem oddechowym, niż u wcześniaków.

Jakie są zwiastuny zbliżającego się porodu?

Choć oczekiwana długość ciąży wynosi 40 tygodni, poród może nastąpić wcześniej. Do objawów, które wskazują na to, że dziecko niebawem przyjdzie na świat, zalicza się m.in.:

  • obniżenie brzucha – kobiecie łatwiej się oddycha, ponieważ przepona zyskuje więcej miejsca;
  • parcie na pęcherz – dziecko schodzi do niższych partii narządów rodnych i uciska ten organ;
  • nudności, wymioty oraz biegunka – organizm oczyszcza się przed porodem.

Ciąża niesie za sobą wiele zmian w organizmie kobiety, jednak liczne dolegliwości – choć męczące – na ogół nie są niczym niepokojącym. Na ile to możliwe, warto zachować pozytywne myślenie i odpowiednio przygotować się do porodu.