#Opieka nad dzieckiem

Czkawka u noworodka - czy jest się czym martwić?

Czkawka u noworodka - czy jest się czym martwić?
Czkawka nie jest nową reakcją dla noworodka, zna ją bowiem bardzo dobrze z życia płodowego. Pojawiła się pod koniec trzeciego trymestru ciąży, gdy zachłannie połykał wody płodowe lub podejmował pierwsze intensywne próby nauki oddychania.

Dla nas, dorosłych, czkawka to nieprzyjemna dolegliwość, która może sygnalizować problemy z układem pokarmowym. U najmłodszych czkawka jest fizjologicznym odruchem, polegającym na gwałtownym skurczu przepony i krtani wywołującym charakterystyczny dźwięk.

Kiedy u noworodka pojawia się czkawka?

Czkawka u noworodków może pojawiać się od kilku do kilkunastu razy w ciągu dnia i trwać nawet do godziny.

Przyczyny czkawki u noworodka

Najczęstsze jej przyczyny to:

• zmiana temperatury ciała, nagłe ochłodzenie organizmu,

• zbyt łapczywe przyjmowanie pokarmu,

• szybkie połykanie powietrza,

• głośny śmiech,

• mokra pieluszka,

• zbyt dużo bodźców dookoła,

• pełny brzuszek.

Już po kilku pierwszych dniach razem zauważycie, że takie sytuacje będą występować co chwilę, dlatego czkawka pozostanie nieodłącznym elementem pierwszych miesięcy życia dziecka. Najczęściej ustępuje samoistnie i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami dla zdrowia maluszka. Jeśli jednak zauważycie, że podczas czkawki dziecko robi się niespokojne i bardziej marudne możecie spróbować przyspieszyć jej ustąpienie

Czkawka u noworodka — co robić? Domowe sposoby na czkawkę

Powszechnie przyjmuje się, że czkawka u noworodków to problem, który przysparza więcej stresu dorosłym niż najmłodszym. To my denerwujemy się każdym najmniejszym dźwiękiem wydawanym przez nasze pociechy. Jeśli czkawka spowodowana jest przepełnionym brzuszkiem, czyli jest tak zwaną czkawką pokarmową, musimy poczekać aż organizm maluszka strawi część pokarmu i wtedy dolegliwości same ustąpią.

Gdy dziecko zacznie czkać przykryj go kocykiem lub przytul do swojej piersi, może zrobiło mu się chłodno i potrzebuje dodatkowego źródła ciepła. Pomóc może również podanie mu czegoś rozgrzewającego do picia np. ciepłej herbatki z rumianku. Pamiętajcie, aby podczas zmiany pieluszki okrywać maluszka kocykiem, aby nie zrobiło mu się zimno. Najlepszym sposobem na czkawkę spowodowaną zachłyśnięciem się powietrza jest uniesienie dziecka do góry, aby znalazło się w pozycji pionowej. Można również podać mu kilka kropli wody do picia, wtedy oddech wróci do normy powodując ustąpienie czkawki. Pamiętajcie, aby nigdy nie stosować domowych metod, które powszechnie stosuje się w przypadku czkawki u dorosłych, czyli podawać dziecku słodkich napojów, próbować przestraszyć go lub klepać po plecach. Mogą spowodować więcej szkód niż sama czkawka.

Czkawka u noworodka — jak pomóc niemowlęciu?

Jeśli niepokojące dźwięki wydawane przez maleństwo nie ustępują przez dłuższy okres czasu (kilka godzin) i zauważysz, że stanowi to wyraźny dyskomfort dla dziecka, warto skonsultować je ze specjalistą i ustalić przyczynę. Może okazać się, że maluszek ma problemy z przemianą materii lub jego układ nerwowy nie rozwija się w tak szybkim tempie, jak powinien. Przekazanie lekarzowi informacji o częstotliwości i przebiegu czkawki pozwolą mu pokierować dalej diagnostyką i ewentualnym leczeniem.