#Zdrowie i dobre samopoczucie

Ciąża w dobie koronawirusa – bezpieczne oczekiwanie

Ciąża w dobie coronavirusa – bezpieczne oczekiwanie - blog Mustela
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Wymaga ona wówczas wsparcia, spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Ostatni rok nie był łaskawy, zarówno dla gospodarki, jak i służby zdrowia. Szerząca się pandemia COVID-19 spowodowała spustoszenie na wielu płaszczyznach, co dodatkowo nie przekłada się na dobre samopoczucie psychiczne kobiet w ciąży. Ich potrzeby są bardzo ważne, szczególnie w tak niepewnych czasach. Trzeba zadbać o regularne wizyty u ginekologa oraz badania kontrolne. Jak to wszystko zorganizować?

Czy ciąża podnosi ryzyko zachorowania na koronawirusa?

Ciąża znacząco wpływa na układ odpornościowy kobiety. Biologia wie co robi i „nastraja” go tak, aby nie odrzucił płodu, który rozwija się w jej ciele. Zmiany fizjologiczne zachodzą także w innych układach – oddechowym czy krążeniowym. Ciężarne kobiety, z racji ogólnego osłabienia organizmu, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, mogą wykazywać zwiększoną podatność na zachorowania, także na COVID-19. Infekcja może stanowić zagrożenie zarówno dla samej matki, jak i dla płodu.

Czy wirus może negatywnie wpłynąć na dziecko?

Pocieszający jest fakt, że rokowania dzieci kobiet, które doznały zakażenia w okresie ciąży, są dobre. Nie stwierdza się obecności wirusa w płynie owodniowym, krwi pępowinowej i wymazie z gardła. Kobiety rodzące z łagodnymi objawami zakażenia, zazwyczaj nie przenoszą COVID-19 na swoje dzieci. Nie ma także przeciwwskazań do karmienia naturalnego.

Opieka przedporodowa w dobie pandemii

Opieka ginekologiczno-położnicza to ważny element w kontroli rozwoju płodu. Kalendarz badań w dobie koronawirusa powinien być jednak mądrze zaplanowany. Jeśli rozmowa z lekarzem nie wymaga przyjścia osobistego, to zalecaną formą kontaktu jest teleporada, w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia w poczekalni czy gabinecie. Wyjątek stanowią ważne badania, takie jak USG i KTG oraz prenatalne. Ważne jest planowanie innych badań, na przykład pobrania krwi w tym samym dniu co pozostałe, aby ograniczyć do minimum liczbę wizyt. Zdecydowanie odradza się przychodzenie do gabinetu z osobą towarzyszącą. Wiele czynności można wykonać w domu samodzielnie, np. pomiary masy ciała, ciśnienia i liczenie ruchów dziecka.

Zalecenia, które zmniejszają ryzyko zachorowania podczas ciąży

Kobieta ciężarna powinna dbać o swój stan zdrowia właściwie w każdych warunkach. Obecna sytuacja wymaga jednak szczególnej ostrożności. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa, wskazują na to, aby maksymalnie ograniczyć kontakty i spotkania z ludźmi. Należy unikać niepotrzebnego wychodzenia z domu. O zrobienie zakupów warto zawsze poprosić inne osoby. Rozmowy z bliskimi można prowadzić online. Obecnie także szkoły rodzenia wprowadziły zajęcia przez Internet. Nie trzeba więc rezygnować z przygotowań do porodu z doświadczoną położną. Wręcz przeciwnie, wsparcie ze strony innych mam i wspólne ćwiczenia online z pewnością pozytywnie wpłyną na samopoczucie przyszłej mamy.