#Wzrost i rozwój

Biodegradowalność w praktyce

Biodegradowalność w praktyce - blog Mustela
Według Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Kowalski produkuje średnio 317 kilogramów odpadów rocznie. Ogromna część tych odpadów to tworzywa sztuczne, które trafiają na wysypiska śmieci i będą tam zalegać nawet przez następnych kilka tysięcy lat!

Współczesne społeczeństwo wciąż nie jest świadome, że zwykła plastikowa butelka po wodzie mineralnej potrzebuje 800 lat, aby ulec rozłożeniu. Niepozorna kartka papieru będzie rozkładać się pół roku a szklana butelka, której nikt nie oddał do recyclingu, nawet 4 000 lat. Obecna sytuacja ekologiczna w Polsce jest zatrważająca i ekolodzy biją na alarm, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem nadmiaru odpadów, które niszczą naszą planetę. Ekologiczny styl życia wciąż jest prześmiewczo utożsamiany z jedzeniem tylko i wyłącznie wyhodowanych przez siebie roślin i jeżdżeniem do pracy na rowerze, w ulewnym deszczu. Taka ignorancja często wynika z niewiedzy, ludzie nie są świadomi, jak bardzo mogą pomóc chronić nasze środowisko podczas codziennych rutynowych czynności. Sięgając po produkty w sklepie najczęściej patrzymy na markę, skład i cenę. Często omijamy wzrokiem liczne symbole, które na nich występują, ponieważ niewiele nam mówią. Nawet jeśli rozpoznamy znak biodegradowalności lub znak MCS nie oznacza to, że jesteśmy świadomi, jak zakup takich produktów wpływa na środowisko i co to oznacza w praktyce dla Matki Natury. Poniżej kilka słów wyjaśnienia.

Opakowania biodegradowalne

Polimery biodegradowlane to tworzywa mające właściwość rozkładu biologicznego (biodegradacji). Polimery w pełni biodegradowalne są całkowicie rozkładane przez mikroorganizmy na dwutlenek węgla, wodę i materię organiczną. Polimer uważa się za biodegradowalny jeśli w całości ulega rozkładowi przez bakterie w glebie lub w wodzie w ciągu 6 miesięcy. Opakowania, które mają znak biodegradowalności, to takie opakowania, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji - przy ich produkcji użyto surowców naturalnych lub syntetycznych. Głównym składnikiem takich opakowań może być skrobia termoplastyczna, którą wytwarza się z białej skrobi występującej w ziemniakach i kukurydzy. W czystej postaci nie może pełnić funkcji tworzywa, ponieważ chłonie wodę. Poddana jednak procesowi destrukturyzacji (obróbce termiczno-ciśnieniowej w obecności gliceryny) przestaje mieć właściwości hydrofilne i jest wykorzystywana do produkcji biodegradowalnych materiałów. Jednym z nich jest Mater-Bi, który ulega całkowitej degradacji już po 80 dniach! Wykorzystuje się go do produkcji przedmiotów w branży logistycznej, kosmetycznej czy sportowej. Skrobia nie jest jedynym odnawialnym źródłem, z których mogą być wytwarzane materiały przyjazne środowisku. Celuloza, oleje roślinne, glicerol, kwas mlekowy - to również surowce, które wykorzystywane są do produkcji polimerów na szeroką skalę.

Wybieranie produktów, które są bezpieczne dla środowiska to pierwszy krok do poprawy kondycji naszej planety.

Niektóre marki dążą do zminimalizowania wpływu swoich produktów na ludzi i ich środowisko. Jedną z nich jest Mustela - nasze produkty zostały zaprojektowane z poszanowaniem środowiska. 100% naszych opakowań jest odpowiednich do ponownego przetworzenia, wszystkie materiały kartonowe pozyskiwane są z lasów uprawianych w sposób zrównoważony, a treści na kartonikach produktów Mustela® niemowlę-dziecko są drukowane z użyciem tuszów roślinnych. Ponadto Mustela stosuje zrównoważone i etycznie pozyskiwane składniki aktywne z całego świata. Jesteśmy dumni ze współpracy z dostawcami, którzy szanują środowisko, bioróżnorodność oraz lokalne społeczności, aby pozyskać nasz główny składnik aktywny - Avocado Perseose®.

Góry śmieci to globalny problem, z którym musimy się zmierzyć w XXI wieku. Im bardziej rozwinięte społeczeństwo, tym więcej odpadów produkuje. Aby zatrzymać ten proces musimy jako obywatele Ziemi zrozumieć, że każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko, w którym żyjemy i zacząć racjonalnie dobierać produkty, które trafiają do sklepowego koszyka.