#Poród i narodziny

Badania prenatalne - co warto wiedzieć?

Badania prenatalne_d
Badania prenatalne dostarczają ważnych informacji o stanie zdrowia nienarodzonego dziecka. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nieprawidłowości rozwojowych, a także wielu chorób genetycznych. Każda ciężarna powinna wykonać badania prenatalne. Pomimo, że nie są one obowiązkowe, to ich wynik może zadecydować o sposobie prowadzenia i rozwiązania ciąży, uchronić przed komplikacjami poporodowymi albo też przygotować się na narodziny maluszka, który będzie wymagał specjalistycznej opieki. O czym warto wiedzieć przed zgłoszeniem się na badania prenatalne?

Jak wyglądają badania prenatalne?

Badania prenatalne zazwyczaj kojarzone są jako rodzaj USG. Rzeczywiście, do nieinwazyjnych i najpopularniejszych sposobów wykonania tego badania zalicza się ultrasonograf. Nie jest to jednak jedyna metoda wykonania szczegółowych badań prenatalnych. Jeżeli w trakcie ciąży u przyszłej mamy pojawią się niepokojące objawy, lekarz może skierować ją na badania wymagające amniopunkcji. Ten rodzaj badań jest znacznie mniej popularny, gdyż niesie za sobą ryzyko poronienia.

Kiedy zgłosić się badania prenatalne?

Badanie prenatalne za pomocą aparatury USG zaleca się wykonywać u każdej ciężarnej i zaleca się, aby powtórzyć je trzykrotnie. Pierwsze badanie odbywa się po 10., a przed 14. tygodniem ciąży. Od jego wyniku zależy, czy konieczne będzie skorzystanie z bardziej inwazyjnych metod. Następne badanie prenatalne ma miejsce na półmetku ciąży. Przyjęło się zatem, że wykonuje się je między 20. a 22. tygodniem ciąży. Ostatnie badanie płodu, który na tym etapie powinien być już w pełni rozwinięty, dokonuje się po 30. tygodniu ciąży.

Ile trwają badania prenatalne?

Inwazyjne badania prenatalne związane z pobraniem wód płodowych lub wycinka łożyska mogą trwać nawet kilka godzin. Do ich wykonania niezbędny jest pełen wywiad lekarski, a także historia ciąży. Takie badania odbywają się zazwyczaj w szpitalu i wymagają oznaczenia grupy krwi ciężarnej oraz monitoringu aktywności płodu.

Nieinwazyjne badania prenatalne niewiele różnią się od typowej wizyty kontrolnej u ginekologa. Czas ich trwania nie przekracza zazwyczaj godziny. Podczas takiego badania lekarz nie tylko sprawdza poziom rozwoju płodu, lecz także bada matkę.

Jak się przygotować do badań prenatalnych?

Standardowo badania prenatalne nie wymagają szczególnych przygotowań. Nie należy przed nimi przerywać aktualnej suplementacji witamin czy też przyjmowania leków. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy lekarz kierujący wyda inne zalecenia.

Pierwsze badanie prenatalne — dopochwowo czy przez brzuch?

Pierwsze badanie prenatalne USG wykonuje się na wczesnym etapie ciąży. Płód jest wtedy jeszcze bardzo mały. W związku z tym sprawdzanie ważnych parametrów przez skórę brzucha matki nie miałoby jeszcze sensu. Pierwsze badanie prenatalne wykonuje się dopochwowo. Pozwala to na szczegółową ocenę stanu rozwoju dziecka.

Kiedy najpóźniej zrobić trzecie badanie prenatalne?

Trzecie badanie prenatalne powinno zostać wykonane po 30. tygodniu ciąży. Lekarze przestrzegają, by z nim nie zwlekać. Ostatni trymestr ciąży to bowiem okres szybkiego rozwoju dziecka. W tym czasie może również dojść do przedwczesnego porodu. Dlatego też ostatnie badanie prenatalne najlepiej wykonać najpóźniej w 32. tygodniu ciąży.