#Wzrost i rozwój

7 miesiąc życia dziecka

 7 miesieczne dziecko
Obserwacja czynionych przez dziecko postępów przynosi rodzicom dużo radości – ogromnym źródłem satysfakcji są nie tylko spektakularne sukcesy, ale i mniejsze osiągnięcia. W celu dokonywania trafnej oceny poziomu rozwoju swojej pociechy warto dowiedzieć się, jak krok po kroku wygląda proces nabywania przez niemowlaka nowych umiejętności. Teraz przyszedł czas na poznanie charakterystyki kolejnego etapu życia maluszka. Jakie niespodzianki może przynieść siódmy miesiąc życia dziecka? Sprawdź, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój 7-miesięcznego niemowlęcia.

Rozwój niemowlaka – 7 miesiąc

Niemowlę w 7. miesiącu życia jest ciekawe świata, staje się coraz bardziej samodzielne i rozwija się w naprawdę szybkim tempie. Każdego dnia maluch uczy się nowych rzeczy, a przy okazji doskonali umiejętności nabyte w poprzednich miesiącach. Rozwój siedmiomiesięcznego dziecka można wspierać na wiele sposobów. Nadal kluczowa jest bliskość i czułość. Ponadto jak najczęściej należy zwracać się do pociechy po imieniu. Pozytywny skutek przynoszą częste spacery pozwalające zapoznawać niemowlaka ze zróżnicowanym otoczeniem, a także ćwiczenia fizyczne odbywające się na macie, czy kocyku oraz zabawy oparte na powtarzalności zachowań.

Rozwój ruchowy 7-miesięcznego dziecka

Siedmiomiesięczne niemowlę jest bardzo ruchliwe, dlatego opiekunowie muszą poświęcać mu sporo uwagi, aby zadbać o jego bezpieczeństwo. Dziecko przemieszcza się na wiele sposobów – pełzając we wszystkie strony (także do tyłu), turlając się energicznie, a także podejmując pierwsze próby raczkowania. Ponadto maluch może już samodzielnie siadać z podparciem się rączkami.

Co potrafi 7-miesięczne niemowlę?

Wśród zachowań oraz umiejętności, które w większości przypadków posiadają już siedmiomiesięczne dzieci, najczęściej wymienia się:

  • swobodne przekładanie zabawki z jednej ręki do drugiej,
  • chwytanie przedmiotów i trzymanie ich w obu rączkach na raz,
  • coraz lepsze informowanie o swoich potrzebach, wyrażanie własnej woli,
  • śledzenie wzrokiem za upadającymi przedmiotami lub chowanymi przez kogoś zabawkami,
  • chętne wchodzenie w interakcje z domownikami,
  • reagowanie na swoje imię,
  • trafne ocenianie odległości pomiędzy różnymi przedmiotami,
  • odwracanie głowy w kierunku, z którego dochodzi dźwięk (nawet, gdy jest on cichy),
  • wzrost zainteresowania rówieśnikami,
  • chętne sięganie po zabawki wydające dźwięk – pojawia się wyczucie rytmu,
  • okazywanie uczuć i przywiązania bliskim osobom,
  • rozwijanie mowy (zmiana głośności i intonacji wydawanych dźwięków),
  • rosnąca zdolność skupiania się,
  • reagowanie lękiem na obce osoby,
  • rozpoznawanie pojedynczych słów (zwłaszcza tych, które często są wypowiadane w jego obecności).

Ile śpi 7-miesięczne dziecko?

Dziecko, które ma siedem miesięcy, powinno przesypiać nawet 14 godzin w ciągu doby. Nocny sen trwa najczęściej 9-10 godzin. Natomiast na odpoczynek dzienny składają się zwykle dwie drzemki odbywające się o stałych porach – jedna przed południem, a druga po południu, każda po maksymalnie 2 godziny.

7-miesięczne niemowlę – jedzenie

Siódmy miesiąc życia dziecka jest czasem, w którym zmienia się także dieta malucha. To idealny moment na przyzwyczajanie pociechy do nowej konsystencji pokarmu – nie trzeba już miksować pożywienia na gładką papkę, ponieważ w posiłkach mile widziane są drobne kawałki. Takie małe cząstki pozwalają maluchowi ćwiczyć gryzienie.

Co je siedmiomiesięczne dziecko?

Dziecko, które ma siedem miesięcy, nadal może być karmione mlekiem matki albo odpowiednio dopasowanym mlekiem następnym. Jednak na tym etapie, maluch poznaje także nowe smaki! Istnieje możliwość, aby jadłospis 7-miesięcznego niemowlaka został uzupełniony przez produkty, takie jak: kaszki zbożowe, owoce i warzywa (surowe i pokrojone na kawałeczki lub ugotowane, a następnie przetarte), soki przecierowe, gotowe zupy, a także dania główne oraz deserki.