#KALENDARZ CIĄŻY

6. tydzień ciąży

Szósty tydzień ciąży
W 6. tygodniu ciąży u niektórych kobiet mogą pojawić się pierwsze dolegliwości. Oczywiście każda przyszła mama przeżywa ten czas w sposób indywidualny, jednak są pewne zależności, na które warto się przygotować. Co zmienia się w 6. tygodniu ciąży? Jak przebiega rozwój dziecka? Na jakie badania powinnaś się udać?

Ostatnio na naszym blogu: Pielęgnacja skóry Twojej i maluszka w czasie pandemii koronawirusa


Który to miesiąc ciąży?

6. tydzień ciąży jest jednocześnie 2 miesiącem ciąży i połową pierwszego trymestru. Warto skorzystać z kalkulatora ciąży, aby móc dokładniej ustalić wiek dziecka oraz datę planowanego porodu. Pamiętajmy jednak, że te liczby są umowne i ustalane przez lekarza na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki. 6. tydzień ciąży jest również 4. tygodniem życia Twojego dziecka.

6. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele

W połowie pierwszego trymestru niektóre kobiety wciąż nie wiedzą, że są w ciąży. U innych z kolei, mogły wystąpić już pierwsze objawy, takie jak nudności czy tkliwość piersi. 6. tydzień ciąży to jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby móc dostrzec różnicę w wielkości brzucha. To, jak szybko się pojawi, również jest kwestią bardzo indywidualną. U niektórych mam, zwłaszcza w przypadku kolejnej ciąży, brzuch zaokrągla się już pod koniec pierwszego trymestru. U innych jest ledwie widoczny przez prawie całą ciążę i dopiero w trzecim trymestrze zaczyna się uwypuklać.

Ciałko żółte (a w przyszłości łożysko) produkuje progesteron. Rozwijający się zarodek wytwarza gonadotropinę kosmówkową, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie oraz utrzymanie progesteronu na prawidłowym poziomie.

Podczas pierwszych tygodni ciąży możesz również stracić na wadze, zwłaszcza jeżeli będą dokuczały Ci nudności i wymioty. Organizm traci wodę i zalegający pokarm, a w efekcie zmniejsza się Twoja waga. Jeżeli jednak utracisz więcej niż 3 kg, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Wiele zależy również od masy Twojego ciała przed zajściem w ciążę.

Oprócz tego, w 6. tygodniu ciąży tkanki macicy zaczynają się rozrastać, co może powodować dyskomfort i delikatny ból w okolicy podbrzusza.


Czy wiesz, jak uniknąć odparzeń pieluszkowych latem?


6. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka

W 6 tygodniu ciąży płód przechodzi przez jedne z najważniejszych zmian, ponieważ powstają powoli wszystkie podstawowe systemy powiązań komórek i narządy, takie jak:

  • ośrodkowy układ nerwowy,
  • serce,
  • układ pokarmowy,
  • układ wydalniczy.

Wzdłuż długiej osi, czyli grzbietowej części zarodka, pojawiają się dwie równoległe fałdy nerwowe, które z każdym kolejnym dniem będą się łączyć i powiększać. W ten sposób tworzy się tak zwana rynienka nerwowa, następnie cewa nerwowa, która w swojej górnej części przekształci się w mózg, a w dolnej – w rdzeń kręgowy.

Jednocześnie po brzusznej stronie zarodka zaczyna się powoli kształtować układ pokarmowy wraz z gardłem i jelitem, wewnątrz natomiast powstaje układ wydalniczy i układ krążenia. Serce, które na tę chwilę przypomina rurkę, zaczyna bić. Z czasem przekształci się w skomplikowany i czterokomorowy narząd, odpowiedzialny za pompowanie krwi w całym organizmie.

W 6. tygodniu ciąży wielkość zarodka wynosi około 12-17 mm, w zależności od poszczególnego dna. Twoje nienarodzone jeszcze dziecko, przypomina teraz kijankę z dużą główką i długim, zawiniętym ogonkiem. Z czasem drobny ogonek przekształci się w kręgosłup z rdzeniem kręgowym, a jedynym śladem po jego istnieniu będzie kość ogonowa. W szóstym tygodniu ciąży główka jest największą częścią ciała zarodka. W miejscu, gdzie w przyszłości wytworzą się kości, grupuje się powoli tkanka chrzęstna. Co jeszcze dzieje się z zarodkiem w tym czasie?

  • ma już wyraźnie zaznaczone rączki i nóżki, są jednak jeszcze zrośnięte z tułowiem za pomocą specjalnej błony,
  • można również dostrzec delikatne zawiązki palców u dłoni i stóp,
  • zaczynają pojawiać się drobne zawiązki zębów,
  • powoli formują się płaskie kości czaszki.

Oprócz tego, w zawiązku oka powstaje barwnik – można go dostrzec poprzez przezroczystą skórę dziecka. Na tę chwilę oczy wyglądają jak dwie ciemne kropki, przyszłe uszy z kolei, wyglądają jak dwie dziurki z boku głowy. Wytwarza się podniebienie i przewód nosowo-łzowy. Można również ustalić gonadalną tożsamość płciową – u chłopców gen sprzężony z płcią, mieszczący się na chromosomie Y, wysyła maskulinizującą informację już od pierwszego podziału komórkowego. 

Wciąż formuje się łożysko, które już za kilka tygodni przejmie funkcję odżywczą i będzie zaopatrywało rozwijające się dziecko w niezbędny do życia tlen. Na tę chwilę taką funkcję pełni pęcherzyk żółtkowy, który jest już widoczny na badaniu USG od kilku dni. Podczas tego badania można również zaobserwować bicie serca dziecka. Charakteryzuje się ono tętnem w granicach 100-140 uderzeń na minutę. Tak szybkie uderzenia serca są związane z rozpoczęciem cyrkulacji krwi w organizmie dziecka. Jeżeli podczas badania USG wartość tętna spada poniżej 100 uderzeń na minutę, zwykle oznacza to, że ciąża jest zagrożona. Dlatego właśnie bardzo ważne jest skontrolowanie pracy serca płodu.


Na naszym blogu również: Jak skutecznie poradzić sobie z opuchlizną w ciąży?


6. tydzień ciąży — jakie badania?

Wybór ginekologa prowadzącego ciążę jest jedną z kluczowych decyzji w czasie oczekiwania na dziecko. Nie warto jej zatem podejmować pochopnie. Jeżeli pierwsza wizyta ciążowa dopiero przed Tobą i nie masz jeszcze swojego stałego lekarza, warto skupić się na tym, by wybrać najlepszego specjalistę – zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.

Warto zrobić rozeznanie pytając koleżanki lub kobiety z rodziny, które mają za sobą poród. Jeżeli nie chcesz jeszcze informować rodziny o swoim stanie, możesz również poprosić o pomoc położne, które pracują w szpitalach i mają możliwość obserwowania lekarzy podczas pracy.

Dobrym rozwiązaniem jest również umówienie się na kilka wstępnych wizyt do różnych lekarzy, by sprawdzić z którym najlepiej się dogadujesz. Warto na taką wizytę wybrać się z partnerem, który również powinien uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o wyborze lekarza.

Przed taką wizytą warto przygotować sobie listę pytań i koniecznie wykonać zalecone badania. Bardzo ważnym badaniem, które należy zrobić w pierwszej kolejności, jest morfologia krwi. Krew jest najważniejszym płynem ustrojowym w ludzkim organizmie, dlatego wynik jej badania odzwierciedla stan zdrowia człowieka. Dzięki regularnej kontroli tego aspektu, można odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości i wiele chorób. A w przypadku ciąży jest to niezwykle istotne.


Inne wpisy na blogu Mustela: SOOO - czy znasz standardy opieki okołoporodowej?


6. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Mimo, że w 6 miesiącu ciąży Twoja macica nie powiększyła się jeszcze znacząco (jest rozmiaru moreli), możesz już zauważyć, że dopasowane spodnie zaczynają nieco uwierać. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, na które każda kobieta może reagować nieco inaczej. W przypadku odkładania się wody w organizmie i rozluźniania powłok brzusznych możesz przybrać parę centymetrów w talii. Jednak musi minąć jeszcze kilka tygodni zanim Twoja ciąża stanie się widoczna dla innych.

Odczuwanie symptomów w 6. tygodniu ciąży jest kwestią bardzo indywidualną. Z jednej strony wzrasta poziom beta HCG, z drugiej jednak każda kobieta inaczej reaguje na zmiany poziomów hormonów płciowych. Niektóre objawy, jak na przykład poranne mdłości, mogą również nasilać się pod wpływem stresu związanego z nową sytuacją.

Do objawów, które mogą pojawić się w szóstym tygodniu ciąży możemy zaliczyć również:

  • częstsze oddawanie moczu,
  • ból podbrzusza,
  • plamienia z dróg rodnych,
  • powiększenie i tkliwość piersi,
  • zmęczenie ciążowe,
  • spowodowane podwyższonym poziomem progesteronu,
  • zmiany nastrojów,
  • drażliwość spowodowana zmianami poziomów hormonów płciowych.