#KALENDARZ CIĄŻY

40. tydzień ciąży

41 tydzień ciąży
Każda kobieta z niecierpliwością wyczekuje przyjścia na świat swojego maluszka. Ciąża trwająca 9 miesięcy, pomimo swej wyjątkowości, bywa bardzo powolnym odliczaniem. Jednak z pewnością nie jest to czas monotonny, gdyż każdego tygodnia zauważyć można inne zmiany zachodzące w organizmie mamy oraz w rozwoju dziecka. Ich znajomość pozwala na zrozumienie wielu zjawisk, objawów, które występują w ciele przyszłej mamy, a także na rozwianie wszelkich wątpliwości pojawiających się ze względu na występowanie niespodziewanych symptomów. Jeżeli za dosłownie moment spodziewasz się porodu, jesteś ciekawa, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w 40. tygodniu ciąży, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym znajdziesz wszelkie informacje dotyczące 40. tygodnia ciąży.

 

40. tydzień ciąży

40. tydzień ciąży, czyli czas, kiedy poród nastąpi lada moment, gdyż okres między 38. a 40. tygodniem uznaje się za najlepszy czas na przyjście na świat maluszka. Z założenia ciąża trwa 9 miesięcy i podzielona jest na 3 trymestry oraz 42 tygodnie. Jeżeli jesteś w 40. tygodniu to znak, że za moment możesz spodziewać się porodu, jednak jeśli nie nastąpi on w tym tygodniu – nie martw się, do 41. tygodnia ciąży uznaje się poród za nieprzenoszony. Natomiast gdy ten termin minie, a ciąża uznana jest za przenoszoną, możliwe będzie wywołanie porodu. Jednak będąc pod czujną obserwacją bliskiej Ci osoby i lekarza, powodów do zmartwień jest zdecydowanie mniej. Warto też w tym czasie regularnie wykonywać badania KTG. Monitorowanie akcji serca Twojego dziecka decyduje o tym, czy na poród będziesz czekać w domu, czy w szpitalu. Choć najczęściej w 40. tygodniu ciąży nic nie powinno budzić Twoich wątpliwości, tak sprawdzanie bicia serca malucha powinno wykonywać się nawet co dwa dni. Gdy cokolwiek przykuje uwagę lekarza, może skierować Cię on na oddział patologii ciąży, gdzie będziesz pod ciągłą obserwacją.

 

40. tydzień ciąży – mocne ruchy dziecka

W każdym tygodniu ciąży dziecko wykonuje ruchy z inną częstotliwością, dlatego, aby nie martwić się na zapas, warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać w 40. tygodniu ciąży. Maleństwo ułożone jest do porodu główką w dół, dlatego często odczuwa się bóle w okolicach żeber, gdzie dziecko może wykonywać niewielkie kopniaki, choć na tym etapie ciąży nie ma zbyt wiele miejsca w brzuchu mamy na bardziej intensywne ruchy. Są one zdecydowanie rzadsze, a przez niektóre kobiety mniej wyczuwalne. Monitorowanie ruchów dziecka jest jednoznaczne ze sprawdzaniem akcji bicia serca maluszka, dlatego jest to bardzo istotna czynność. Jeżeli ciężarna całkowicie nie odczuwa ruchów dziecka, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który wykona KTG.

Podobnie w odwrotnej sytuacji, gdy ruchy dziecka są mocne, gwałtowne i nasilone również należy pilnie odbyć wizytę u lekarza. Przed samym porodem ruchy dziecka będą odczuwalne, choć nie tak intensywnie jak można by się było tego spodziewać.

 

40. tydzień ciąży – waga dziecka

40. tydzień ciąży, czyli okres, w którym dziecko za moment przyjdzie na świat, jest zdecydowanie zauważalny z uwagi na okazałe rozmiary brzuszka. Maluch waży około 3-3,5 kg i mierzy 50-60 centymetrów.

 

40.tydzień ciąży – objawy porodu

Najczęściej występującymi objawami w 40. tygodniu ciąży są przepowiadające skurcze i silny ból brzucha. W niektórych przypadkach objawami porodu może być biegunka lub bardzo silny głód. Jednak, kiedy nie odczuwamy żadnych oznak porodu, nie należy panikować. Być może maluch chce przyjść na świat kilka dni później.

 

40. tydzień ciąży – skurcze

Skurcze w 40. tygodniu ciąży są dość powszechnym zjawiskiem i przy ich pojawieniu nie należy mieć powodów do zmartwień. Co więcej, jeżeli występują w regularnych odstępach czasu, oznacza to, że poród właśnie się rozpoczął! Pamiętaj, aby liczyć ich długość i odstępy między skurczami. To pozwoli Ci sprawdzić, czy Twój maluch jest już gotowy, by przyjść na świat!