2. tydzień ciąży
Updated on Maj 19, 2023
Utworzono luty 4, 2020
Updated on Maj 19, 2023
Utworzono luty 4, 2020
Ostatnio na naszym blogu: Konflikt serologiczny – zagrożenie, które można oswoić
Według kalkulatora ciąży, 2 tydzień ciąży jest jednocześnie 1 miesiącem ciąży i 1 trymestrem ciąży. Kobieta tak naprawdę dopiero może w nią zajść, ponieważ to w tym okresie następuje owulacja, komórka jajowa zostaje uwolniona, aby połączyć się z plemnikiem.
Można się w tym odrobinę pogubić, ale w ginekologii przyjęto, że pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jest jednocześnie pierwszym dniem ciąży. Zatem zarówno w pierwszym, jak i drugim tygodniu ciąży, de facto kobieta jeszcze nie jest w ciąży, dopiero może w nią zajść.
Aby obliczyć wiek ciąży i określić przybliżony termin porodu, do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni, następnie odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. To reguła stworzona przez ginekologa Franza Naegellego, która jest stosowana przez większość lekarzy.
Według obliczeń lekarzy, w drugim tygodniu ciąży pęka pęcherzyk Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa. To czas zbliżającej się owulacji, w czasie której uwolniona komórka powędruje do jajowodu i połączy się z męską komórką rozrodczą.
Niektóre kobiety umieją bardzo dobrze rozpoznać objawy owulacji, ale zdecydowana większość Pań starających się o dziecko decyduje się na zakup testu owulacyjnego. Warto również mierzyć temperaturę i kontrolować śluz płodny (jest rozciągliwy i przeźroczysty). Sporadycznie zdarzają się również bóle owulacyjne, odczuwane przez niektóre kobiety.
Przed owulacją nieznacznie spada temperatura ciała, natomiast po owulacji wzrasta o 0,2 – 0,5 stopnia Celsjusza. Pomiaru temperatury najlepiej dokonywać codziennie lub zdecydować się na wykonywanie testów owulacyjnych.
Czy wiesz, jak pielęgnować biust w okresie ciąży?
Na każdy cykl przypada jedynie 3-4 dni, w których zapłodnienie jest możliwe. Komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa, żyje tylko przez 24 godziny. Z kolei plemniki odznaczają się o wiele dłuższą przeżywalnością, która sięga nawet do kilkudziesięciu godzin.
W 2 tygodniu ciąży test ciążowy jeszcze niczego nie wykaże. Warto skupić się zatem na sobie, wysypiać się i racjonalnie odżywiać. Oprócz kwasu foliowego, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca w ciąży również suplementację witaminy D, jodu, magnezu, żelaza, kwasów DHA. Wszystkie suplementy na odpowiednim etapie ciąży indywidualnie przepisuje lekarz, który prowadzi ciążę. Starając się o dziecko, należy przygotować swój organizm do tego okresu. W jednym z artykułów przekazujemy informacje o jakich witaminach i minerałach powinnaś pamiętać planując ciążę.
Dowiedz się też z naszego bloga, co czuje dziecko, gdy jest w brzuchu mamy.
Rozwijające się w organizmie przyszłej mamy maleństwo będzie otrzymywało wszystkie składniki odżywcze za pośrednictwem krwi, dlatego w tym okresie niezwykle istotna jest dieta. Starajmy się przestrzegać zasady, by odżywiać się zdrowo, ale niekoniecznie dużo. W tym czasie wskazane jest picie dużej ilości niegazowanej wody – około 2,5 do 3 litrów w ciągu doby.
Przed ciążą zalecane jest również wykonanie podstawowych badań. Jednym z nich jest morfologia, która pozwoli określić, czy kobiecy organizm jest wystarczająco silny na utrzymanie ciąży. Warto ocenić również poziom cukru, cholesterolu oraz wykonać próby wątrobowe. Cytologia powinna być wykonywana raz do roku, dlatego nie warto z nią zwlekać, zwłaszcza na samym początku ciąży.
Pierwsze badania lekarskie, które zleci ginekolog odbędą się dopiero w 7-8 tygodniu ciąży, jednak nie zaszkodzi profilaktyczne skontrolowanie własnego zdrowia przed rozpoczęciem starania się o dziecko. Poinformujmy lekarza, że planujemy zajść w ciążę. Lekarz oceni poprawność budowy i funkcjonowania narządu rodnego, zbierze wywiad na temat cyklów płciowych i udzieli wartościowych porad odnośnie przyszłego prowadzenia ciąży.
Na naszym blogu piszemy również, o tym czym jest cukrzyca ciążowa i jakie stwarza zagrożenia. Warto zapoznać się ze wpisem.
Kobieta ma szansę na zajście w ciążę wyłącznie przez kilka dni podczas całego cyklu. Warto dokładnie kontrolować swoje ciało i wybierać odpowiednie dni, co pomoże zwiększyć szansę na poczęcie dziecka. W drugim tygodniu ciąży rośnie poziom estrogenów, które powodują wzrost błony śluzowej macicy i przygotowują ją na przyjęcie zarodka.
Dzięki estrogenom można odczuwać poprawę nastroju oraz podniesione libido. Objawy płodności, które zwiastują zbliżającą się owulację, mają miejsce pod koniec drugiego tygodnia ciąży i utrzymają się, aż do 14 dnia cyklu – owulacji. To najlepszy czas na staranie się o dziecko.
Komórka jajowa żyje około 24 godziny, a plemniki od 5 do nawet 7 dni. Dlatego największe szanse na zajście w ciążę pojawiają się około 2–3 dni przed owulacją (plemniki przeżyją do czasu uwolnienia się komórki), a także w trakcie samej owulacji oraz dzień po niej (zarówno komórka, jak i plemniki będą jeszcze zdatne do zapłodnienia).
Kalendarz ciąży Mustela: zobacz, co się dzieje w pozostałych tygodniach ciąży!