#KALENDARZ CIĄŻY

1. tydzień ciąży - pierwsze dni i oznaki ciąży

desktop_art_1_tydzień_ciąży
Od kiedy możemy liczyć 1 tydzień ciąży? Niestety nie da się dokładnie ustalić daty zapłodnienia, dlatego pomocna w tej kwestii jest data pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na tej podstawie lekarze określają czas trwania ciąży. Mimo, iż jej pierwszy tydzień nie jest zgodny z prawdziwym momentem poczęcia. 1 tydzień ciąży to czas, kiedy warto wdrożyć pewne nawyki, które zwiększą szansę na poczęcie. Co warto wiedzieć o tym czasie i czego można spodziewać się po kobiecym organizmie? Odpowiadamy poniżej.

Spis treści:
Jak liczyć 1. tydzień ciąży?
Pierwszy tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele
Rozwój płodu w pierwszych dniach ciąży
1. tydzień ciąży — jakie badania wykonać?
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu od zapłodnienia

Jak liczyć 1. tydzień ciąży?

Wiek ciąży można oszacować za pomocą aparatu USG, którego lekarz używa w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak zgodnie z tradycją i ustaleniami lekarzy, do faktycznego wieku ciąży ustalonego przez USG, dodaje się dwa tygodnie. Jest to czas, który upływa od pierwszego dnia miesiączki – do owulacji i możliwego zapłodnienia.

W dalszym przebiegu ciąży, lekarze (i my) będziemy posługiwać się pierwszym dniem ostatniej miesiączki, jako pierwszym dniem ciąży. Pierwsze dwa tygodnie ciąży tak naprawdę nie są ciążą, a przynajmniej nie w dosłownym znaczeniu. Niemniej jednak, w Twoim ciele zachodzą cykliczne zmiany, które umożliwią zajście w ciążę. Jeżeli planujesz potomstwo, to dobry czas na wprowadzenie pewnych nawyków, które zwiększą szanse na poczęcie.

Pierwszy tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele

1 tydzień ciąży będzie wyglądał dokładnie tak, jak pierwszy tydzień każdego cyklu menstruacyjnego. Krwawienie jest naturalnym objawem, skutkiem złuszczania się błony śluzowej macicy. Odpowiadają za to estrogen i progesteron. Krwawienie przeważnie trwa od trzech do pięciu dni, jednak pamiętajmy, że to kwestia bardzo indywidualna. Czasami może trwać dwa dni, a czasami przedłużyć się nawet do siedmiu dni. Każda z nas powinna pamiętać, aby w tym czasie za pomocą odpowiedniej diety uzupełniać niedobory żelaza.

Większość kobiet skarży się na różne dolegliwości w czasie menstruacji. Najczęstsze objawy w umownym 1 tygodniu ciąży to: skurcze i bóle brzucha, ból pleców (przeczytaj koniecznie nasz wpis na temat 6 sposobów na zapobieganie bólowi pleców podczas ciąży), bóle głowy czy ospałość. W przypadku tych dolegliwości nie należy się niczego obawiać, nie zmniejszą one szansy na poczęcie – wręcz przeciwnie. Twoje ciało również w ten sposób przygotowuje się do zajścia w ciążę.

W pierwszym tygodniu cyklu, około piątego dnia, zaczyna się tak zwana faza folikularna. W wyniku działania hormonu folikulotropowego, wydzielanego przez przysadkę mózgową, w korze jajnika zaczynają dojrzewać pęcherzyki Graffa. Te kuliste struktury zawierają w swoim wnętrzu dwie niedojrzałe komórki jajowe. Pod koniec drugiego tygodnia ciąży, w czasie owulacji, z jednego lub z większej ilości pęcherzyków zostanie uwolniona komórka (lub komórki).

Rozwój płodu w pierwszych dniach ciąży

Jeżeli decyzja o posiadaniu dziecka została przez Ciebie podjęta, 1 tydzień potencjalnej ciąży to dobry moment, aby zacząć przygotowywać swój organizm na zapłodnienie. W ten sposób zwiększysz prawdopodobieństwo, że poczęcie nastąpi właśnie w tym cyklu. Warto również dowiedzieć się, czego spodziewać się po pierwszej ciąży.

Aby zwiększyć swoje szanse na zapłodnienie i utrzymanie ciąży, warto w tym czasie przyjmować większe ilości kwasu foliowego. Jego wysoki poziom w organizmie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad rozwojowych, takich jak na przykład rozszczepienie kręgosłupa. Kwas foliowy sprzyja również poprawnemu podziałowi komórek. Przygotowując się do zajścia w ciąże spożywaj dużo szpinaku, brokułów, fasolki czy szparag. Oprócz tego, kwas foliowy znajdziesz również w żółtkach jajek. Sięgnij także po suplement diety, aby zyskać pewność, że ilość kwasu foliowego w organizmie będzie prawidłowa.

W 1 tygodniu ciąży dieta powinna być pełnowartościowa. Należy porzucić wszelkie diety odchudzające, które miałyby pomóc szybko i „na zapas” zrzucić kilogramy, z myślą że przybierzesz ich w ciągu najbliższych 9 miesięcy. Nieprawidłowa dieta może sprawić, że do zapłodnienia w ogóle nie dojdzie lub wycieńczony organizm nie będzie w stanie donosić dziecka. Postaw na warzywa i owoce, ale nie zapominaj również o białku, wielonienasyconych tłuszczach i złożonych węglowodanach. Nie objadaj się - lepiej zjeść dziennie kilka małych posiłków niż trzy bardzo duże. Dowiedz się też, jak nawadniać organizm podczas ciąży.

1 tydzień ciąży to również dobry moment na odstawienie używek, jeżeli do tej pory tego jeszcze nie zrobiłaś. Rzucanie nałogu powoduje pewien szok w organizmie, dlatego lepiej zrobić to przed poczęciem. Substancje takie jak alkohol, nikotyna czy narkotyki wpływają negatywnie na rozwój płodu i mogą doprowadzić do upośledzenia dziecka, a nawet poronienia. Oprócz tego, staraj się również nie przemęczać i dużo relaksować. Dobry stan Twojego organizmu zwiększa szanse na poczęcie, dlatego warto mieć to na uwadze.

1. tydzień ciąży — jakie badania wykonać?

Jeżeli do tej pory jeszcze nie robiłaś badań zalecanych przed ciążą, to ostatni dzwonek, aby je wykonać. Jakie badania warto zrobić przed ciążą?

  • przede wszystkim podstawowe badania krwi, czyli morfologię - to szczególnie istotne, ponieważ wyniki mogą wykazać, że Twój organizm nie jest jeszcze gotowy na utrzymanie ciąży i trzeba będzie trochę poczekać.
  • oprócz tego warto ocenić również poziom cukru i cholesterolu.
  • warto wykonać także próby wątrobowe, które pozwolą określić prawidłowe funkcjonowanie tego narządu.
  • innym, podstawowym badaniem, które należy wykonać przed ciążą jest badanie moczu. W analizie sprawdzony zostanie między innymi poziom białka i ketonów.
  • konieczne będą również badania ginekologiczne, takie jak cytologia oraz test czystości pochwy. Oprócz tego warto również wykonać USG ginekologiczne, w czasie którego lekarz oceni, czy w narządach rodnych nie występują żadne, niepokojące zmiany.
  • badania tarczycy oraz oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych we krwi.
  • wizyta u stomatologa, w celu kontroli szkliwa. Należy pamiętać, że nie wszystkie zabiegi stomatologiczne są dozwolone w ciąży, dlatego trzeba upewnić się, że stan zębów jest idealny.
  • na początku ciąży polecane jest też wszystkim kobietom wykonanie testu na HIV.
  • jeżeli od kilku miesięcy staracie się o dziecko, jednak bezskutecznie, należy omówić z partnerem wykonanie badań sprawdzających płodność.

Niech twoim pierwszym krokiem będzie skierowanie się do gabinetu ginekologicznego. Poinformuj lekarza, że planujesz zajść w ciążę. Lekarz oceni poprawność budowy i funkcjonowania narządu rodnego, zbierze wywiad na temat twoich cyklów płciowych, da Ci również pewne wskazówki odnośnie przyszłego prowadzenia ciąży.

Bardzo ważna jest także ogólna kondycja fizyczna i stan zdrowia. Jeżeli masz niedowagę lub nadwagę, postaraj się to skorygować na tyle, na ile to możliwe. Oczywiście redukcja masy ciała powinna być przeprowadzona ostrożnie. Najlepiej skonsultuj to ze specjalistą dietetykiem, który dopasuje właściwą i pełnowartościową dietę. Staraj się uprawiać regularnie sport, na przykład jogging, gimnastykę czy pilates. Nie zdajesz sobie sprawy, jakim wysiłkiem będzie noszenie dużego brzucha. Jeśli nie wiesz, jak spędzać czas będąc w ciąży, obserwuj bloga Mustela w celu nadrobienia zaległości.

Objawy ciąży w pierwszym tygodniu od zapłodnienia

Zastanawiasz się jakie są objawy w 1 tygodniu ciąży? Brak objawów jest zupełnie normalny, ponieważ tak, jak wspominaliśmy – nie doszło nawet jeszcze do zapłodnienia. Niemniej jednak, Twój organizm zaczął się przygotowywać do nadchodzących dziewięciu miesięcy, podczas których w Twoim brzuchu będzie rozwijało się dziecko. Przykładowo – z każdym kolejnym dniem zwiększa się grubość błony śluzowej w macicy. Wszystko po to, aby umożliwić zaimplentowanie się i rozwój zapłodnionej komórki jajowej.

Czy test ciążowy w pierwszym tygodniu ma sens? Biorąc pod uwagę wszystko to, co napisaliśmy wcześniej, 1 tydzień ciąży nie jest odpowiednim momentem na wykonanie testu. Ciąża jest dopiero na etapie planowania.

Planując ciążę, warto dowiedzieć się również czegoś na temat testu owulacyjnego. Taki rodzaj testu pozwala obliczyć dni płodne, czyli moment kiedy szanse na zajście w ciąże są największe. Określenie czasu owulacji jest bardzo ważne dla par, starających się o dziecko.

Jak działa test owulacyjny? Pomaga określić w moczu stężenie hormonu luteinizującego (LH), wydzielanego przez przysadkę mózgową. Maksymalny poziom tego hormonu występuje tuż przed jajeczkowaniem. Jego wzrost można zaobserwować na 24-36 godzin przed owulacją, dlatego za pomocą testu owulacyjnego można z dużym prawdopodobieństwem (już z 1-2 dniowym wyprzedzeniem) ustalić moment owulacji, czyli czas, kiedy kobieta jest płodna. Wszystkie informacje odnośnie tego, jak wyliczyć dzień wykonywania testu owulacyjnego, są podane w ulotce dołączonej do opakowania. Kiedy na teście owulacyjnym pojawiają się dwie kreseczki – będzie to oznaczało, że wkrótce nastąpi owulacja, ponieważ wzrósł poziom hormonu LH.

Kalendarz ciąży Mustela: zobacz, co się dzieje w pozostałych tygodniach ciąży!