#Zdrowie i dobre samopoczucie

Wysokie ciśnienie podczas ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Ciąża to niezwykły czas, w którym ciało kobiety dynamicznie się zmienia i funkcjonuje inaczej niż wcześniej. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne badanie swojego organizmu i kontrolowanie ogólnego stanu zdrowia. Wiele przyszłych mam zmaga się z problemem, jakim jest podwyższone ciśnienie tętnicze, z którym przedtem nie miały problemu. Jeżeli nadciśnienie nie dotyczy wyłącznie jednorazowego pomiaru, lecz trwa od jakiegoś czasu, warto skonsultować się z lekarzem.

Rodzaje nadciśnienia w czasie ciąży

Kobiety w czasie ciąży mogą zmagać się z różnymi rodzajami podwyższonego ciśnienia tętniczego. Takie problemy, w zależności od pochodzenia, powinny wzbudzać niepokój, ale mogą też być całkowicie niegroźne. Osoby, które jeszcze przed ciążą borykały się z przewlekłym nadciśnieniem, muszą pozostawać pod stałą opieką lekarza. Bardzo ważne jest stosowanie się do jego zaleceń związanych z farmakologią, trybem życia oraz przeciwskazaniami dotyczącymi żywienia.

U kobiet po 20 tygodniu ciąży często dochodzi do tak zwanego nadciśnienia ciążowego, które zanika całkowicie po kilku tygodniach od porodu. Niestety zdarza się także, że to schorzenie stanowi zapowiedź pojawienia się przewlekłego nadciśnienia tętniczego w późniejszych latach życia. W czasie ciąży ważne jest regularne korzystanie z ciśnieniomierza oraz kontrolowanie swojego stanu zdrowia.

Jednym z najgroźniejszych rodzajów nadciśnienia jest stan przedrzucawkowy, czyli preeklampsja, który objawia się ciśnieniem powyżej 140/90 mm Hg oraz białkomoczem. Pojawia się najczęściej po 20 tygodniu ciąży. Przyczyna tego schorzenia nie jest znana, jednak dość często występuje właśnie u ciężarnych. Na ten stan rzeczy szczególnie narażone są kobiety powyżej 40 r. życia, otyłe, zmagające się z cukrzycą, czy też chorobami nerek.

Przyczyny wysokiego ciśnienia podczas ciąży

Istnieje kilka przyczyn podwyższonego ciśnienia w okresie ciąży. Jedną z nich jest genetyczna skłonność do hipertonii, czyli zwiększonego napięcia mięśni szkieletowych. Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się schorzenia jest też rumieniowaty toczeń układowy, osłabiający odporność całego organizmu. Przyczyną może być również cukrzyca typu 1 lub 2, a także otyłość i niewłaściwa dieta w okresie ciąży. Badania dowodzą, że kobiety z przewlekłą chorobą nerek również są narażone na nadciśnienie ciążowe.

Wysokie ciśnienie w ciąży – leczenie

O sposobie leczenia nadciśnienia ciążowego zawsze decyduje lekarz prowadzący. Może on postanowić o farmakologii, założeniu holtera bądź hospitalizacji w przypadku poważnych wskazań. Warto pamiętać, by konsultować się ze specjalistą zawsze, gdy złe samopoczucie utrzymuje się przez dłuższy czas.

W czasie ciąży bardzo ważne jest regularne mierzenie ciśnienia. Jeśli ma się ku temu warunki, dobrze jest dokonywać takich pomiarów w domu, nie tylko u lekarza. Dzięki temu będzie można łatwo zaobserwować wszelkie niepokojące zmiany w organizmie i odpowiednio szybko zareagować.