#Wskazówki dla rodziców

Trzydniówka u niemowląt

Trzydniówka u niemowląt - objawy i leczenie
Choroba trzydniowa jest jedną z chorób wieku dziecięcego znaną większości rodziców. Medyczna nazwa tego schorzenia to rumień nagły lub choroba szósta. Od 85 do 90 proc. przypadków dotyczy dzieci do drugiego roku życia. Przytrafia się najczęściej maluchom w przedziale od 6 do 15 miesięcy, zdecydowanie rzadziej spotyka dzieci, które skończyły 4 lata. Wywoływana jest przez wirusy herpes (HHV6 i HHV7). Zwykle występuje tylko raz w życiu dziecka, w sporadycznych przypadkach pojawia się ponownie.

Objawy rumienia nagłego

Rumień nagły jest chorobą zakaźną, w zdecydowanej większości przypadków niegroźną. Występuje bez względu na porę roku bądź sezonu na infekcję. Zarazić się nim można od dziecka, u którego jeszcze nie ma symptomów świadczących o schorzeniu. Zakaźność jest duża i dochodzi do niej zarówno w wyniku kontaktu bezpośredniego, jak i drogą kropelkową. Zanim pojawią się pierwsze objawy, mija tydzień, a nawet dwa. Często dzieci przechodzą ją bezobjawowo.

Głównym objawem choroby trzydniowej jest gorączka. Zdarza się, że przekracza nawet 40 stopni. Dziecko staje się nerwowe, marudne i rozdrażnione. Zbicie gorączki prowadzi do poprawy. Bywa, że dochodzi do rozluźnienia stolca. Po 3-4 dniach od wystąpienia gorączki pojawiają się drobne jasnoczerwone plamki dość gęsto rozmieszczone na skórze, czyli wysypka drobnoplamista. Z reguły na początku można ją znaleźć na karku i za uszami. W ciągu pierwszych kilkunastu godzin wysypka narasta, następnie zaczyna ustępować.

Wysypka na szczęście nie jest dla dziecka uciążliwa, ponieważ nie swędzi ani nie pozostawia przebarwień. Są sytuacje, że jest tak delikatna, że wręcz niezauważalna dla rodziców, a o jej istnieniu informuje lekarz. Jej pojawienie zapowiada koniec choroby. Maluszek już nie jest w stanie zarażać rówieśników, a gorączka odchodzi w zapomnienie, dzięki czemu dziecko jest już spokojniejsze i mniej marudne.

Leczenie choroby trzydniowej

Trzydniówka należy do schorzeń, które z reguły nie wymagają specjalistycznego leczenia. Leczenie polega tak naprawdę na łagodzeniu objawów, czyli gorączki, którą zbija się lekami przeciwgorączkowymi: paracetamolem, a po 3 miesiącu życia można użyć również ibuprofenu. Ważne jest, by ich dawkę dostosować nie do wieku, a do wagi dziecka. Istotną rolę w procesie leczenia odgrywa nawadnianie. Nie stosuje się antybiotyków.

Kiedy należy szybko zareagować

Trzydniówka jest łagodną chorobą, jednak mogą pojawić się komplikacje. Gdy dziecko ma predyspozycję do drgawek gorączkowych, wówczas należy pilnować, by temperatura jego ciała nie przekroczyła 38 stopni. Drgawki pojawiają się, gdy nagle wzrasta, dlatego należy działać szybko. Jeżeli maluch dostanie napadu drgawek, wtedy trzeba go ułożyć w pozycji bezpiecznej bocznej. Jeżeli w ciągu 5 minut nie nastąpi poprawa, wówczas należy wezwać pogotowie.

Zazwyczaj jednak trzydniówka przechodzi szybko i bez skutków ubocznych, choć jest to oczywiście dolegliwość stresująca zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.