#ATOPIA

Rozpoznanie AZS i pielęgnacja skóry skłonnej do atopii w domu

Artykuł AZS w domu
Dotkliwe swędzenie, zaczerwienienia i wypryski, pojawiające się po długotrwałym stresie oraz w reakcji na najdrobniejsze alergeny, to jedne z bardziej czytelnych objawów AZS. Atopowe zapalenie skóry potrafi skutecznie utrudnić funkcjonowanie. Odpowiednia pielęgnacja stanowi więc niezbędną formę aktywnego wsparcia. W ramach codziennych zabiegów warto sięgać po sprawdzone preparaty. Zminimalizują one dyskomfort podczas zaostrzenia dolegliwości, a także ochronią skórę w stanach wyciszenia.

Objawy atopowego zapalenia skóry – nie sposób ich przeoczyć

W czasie nawrotów choroby organizm reaguje widocznymi zmianami skórnymi. Są one efektem niewłaściwej odpowiedzi układu odpornościowego na kontakt z alergenami, na które jest on szczególnie wrażliwy. Mogą to być pozornie nieistotne drobiazgi, jak kurz, pyłki, kosmetyki do makijażu lub zjedzony w restauracji posiłek. Dotkliwe symptomy występują również w odpowiedzi na silny stres. Wyszczególnia się wśród nich:

  • uporczywe swędzenie wybranych partii ciała,
  • występowanie zaczerwienień,
  • suchość i łuszczenie się skóry.

Zarówno u dzieci, jak i dorosłych pojawiają się grudki, pęcherzyki, a w skrajnych przypadkach nadkażeń sączące się rany. Typowym objawem AZS jest efekt lichenizacji, czyli charakterystycznego pogrubienia i pękania skóry. Niejednokrotnie zachodzą też zmiany w obrębie struktury włosów czy paznokci.

Świadome wybory w trosce o skórę skłonną do atopii

Dobór leczenia u każdego pacjenta z AZS jest indywidualny i zależy od przebiegu choroby, lokalizacji zmian skórnych, występowania chorób towarzyszących oraz wieku. Używanie emolientu od urodzenia u noworodków, których rodzice chorowali na AZS, pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia atopii od 30-50%. U niemowląt większość problemów zlokalizowana jest w obrębie tułowia i twarzy. U młodszych dzieci symptomy AZS występują głównie w zgięciach kolan, a także łokci. Osoby dorosłe borykają się m.in. z nadkażeniami skóry dłoni. Właściwie dobrane kosmetyki o bezpiecznym składzie są tym, co wspomaga regenerację każdego z wymienionych obszarów. W trosce o szczególnie wrażliwą skórę, jaką jest skóra dziecka, należy zadbać o jej właściwe nawilżenie, natłuszczenie i długotrwałą ochronę. Warto sięgać po produkty, które można stosować już od pierwszych dni życia, dając skórze maluszka ukojenie i bezpieczeństwo. Produkty takie jak kremy, łagodzące żele myjące czy chusteczki, pozbawione drażniących substancji zapachowych, np. te z serii Mustela Stelatopia, warto mieć pod ręką również wtedy, gdy objawy choroby wyciszają się.

Domowe rytuały – dowiedz się, jak pielęgnować skórę atopową

Skórze ze skłonnościami do atopii można też pomóc poprzez odpowiednią systematyczną pielęgnację. Warto w tym celu zadbać o obecność sprawdzonych kosmetyków dla skóry z AZS. Skutecznie łagodzą one przykre dolegliwości, takie jak przewlekłe stany zapalne i wspierają wrażliwą skórę na co dzień. Dostępne na rynku produkty Mustela z formułą emolientów, m.in. krem do twarzy Mustela Stelatopia oraz natłuszczający olejek, wspomagają odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Emolienty należy stosować codziennie, na całe ciało, minimum 2-3 razy dziennie (co około 4 godziny), niezależnie od nasilenia choroby, a szczególnie w okresach remisji (wygaszenia) choroby. Są dostępne w aptece, bez recepty.

Specjalnie opracowane emolienty z linii Stelatopia uczestniczą w procesach aktywnej relipidacji. Dzięki temu wspomagają regenerację uszkodzeń skóry, a także skutecznie walczą z jej wysuszeniem. W walce z AZS warto sięgać po bezpieczne i sprawdzone kosmetyki. Pozwolą one zachować prawidłową formę jej delikatnej struktury, lepsze nawilżenie oraz równowagę biochemiczną. Wszystko to w ramach codziennej pielęgnacji!