#Wskazówki dla rodziców

Przeziębiony maluszek – sprawdzone pomysły na osłabiony organizm

infekcje maluszka
W okresie jesiennym i zimowym każdy jest narażony na infekcje spowodowane działaniem chorobotwórczych patogenów, takich jak bakterie czy wirusy, szczególnie podatne na nie są małe dzieci. Zwykłe przeziębienie dla dorosłego człowieka może nie jest bardzo uciążliwe, ale dla niemowlęcia, którego nos jest zatkany wydzieliną, a uporczywy kaszel nie pozwala spać, może to stanowić duże obciążenie. Zatem jak sobie poradzić samodzielnie z sezonowymi chorobami u dziecka?

Częste wietrzenie i nawilżanie pomieszczenia

Jeśli małe dziecko jest przeziębione, należy tak często, jak to możliwe wietrzyć mieszkanie. Ciepłe i suche pomieszczenia to raj na ziemi dla zarazków, co z pewnością nie pomoże maluszkowi. Niska temperatura, do 21 stopni, będzie optymalna i umożliwi obkurczenie się śluzówek nosa w trakcie kataru oraz podrażnionego gardła. Natomiast odpowiednie nawilżenie pokoju – do 50% – chroni górne drogi oddechowe dziecka przed nadmiernym przesuszeniem, dzięki czemu dokuczliwe dolegliwości nie pogłębiają się.

Oczyszczanie nosa

W przypadku dorosłej osoby czy starszej pociechy, oczyszczenie nosa z zalegającej wydzieliny nie stanowi większego problemu. Natomiast małe dziecko jeszcze nie umie samodzielnie tego zrobić, co stanowi dla niego niemały dyskomfort i utrudnia prawidłowe oddychanie. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny aspirator, który umożliwi ściągnięcie wydzieliny z nosa maluszka. Dodatkowo można kłaść specjalnie dziecko na brzuchu, aby katar spływał samoczynnie.

Do oczyszczenia nosa dobrze sprawdzą się również ampułki z solą fizjologiczną Mustela. Jest to produkt medyczny, który ma certyfikat Gwarancji Bezpiecznych Składników. Ułatwia ściągnięcie nadmiernej wydzieliny z nosa maluszka w sposób bezpieczny i nieinwazyjny. Co ważne, roztwór może być używany również przez innych członków rodziny oraz jest wygodny do zaaplikowania zarówno w domu, jak i w podróży.

Domowe inhalacje

Kiedy dziecko zmaga się z infekcją górnych dróg oddechowych, zbawienne dla niego mogą się okazać inhalacje z soli fizjologicznej. Zatem dobrze jest zaopatrzyć się w nebulizator, który wytwarza leczniczą parę wodną. Dzięki takim zabiegom śluzówki nosa i gardła są nawilżane, a maluszek może szybciej i łatwiej odkrztusić wydzielinę. Wziewanie takich oparów przez niemowlę przyczyni się również do skrócenia czasu zmagania się z chorobą, co jest niewątpliwie dużą zaletą tej metody.

Obniżanie gorączki

Podwyższona temperatura ciała w trakcie infekcji jest efektem naturalnej obrony organizmu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jeśli nie przekracza 38 stopni, to jest to tylko stan podgorączkowy, który nie wymaga stosowania leków. Należy wtedy podawać maluszkowi dużo wody i zapewnić mu spokojne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć. Natomiast jeśli pojawia się wysoka temperatura, czyli powyżej 38 stopni, zaleca się podanie niemowlęciu paracetamolu oraz wykorzystanie zimnych okładów na kark i czoło.