#Wskazówki dla rodziców

Jak ubrać dziecko do snu?

Jak ubrać dziecko do snu? Як одягнути дитину спати?
Mama wie najlepiej, co jest dobre dla jej dziecka, jednak istnieją pewne wytyczne dotyczące opieki nad niemowlęciem, które warto wdrożyć ze względów nie tylko praktycznych, ale też bezpieczeństwa. Temat dotyczący tego, jak ubrać dziecko do snu, wraca niczym bumerang i jest nie mniej kontrowersyjny, niż ten dotyczący spacerów. Czy maluch rzeczywiście powinien mieć na sobie więcej warstw niż osoba dorosła? Jeśli tak, to jakiego rodzaju odzież zapewni mu ciepło i wygodę, aby mogło spać w naprawdę komfortowych warunkach?

Temperatura w pomieszczeniu a ubranie malucha do snu

Najważniejszym parametrem, który wpływa na komfort funkcjonowania w pokoju dziecięcym zarówno w dzień, jak i w nocy, jest temperatura. Optymalny poziom wynosi 18-22°C w zależności od pory roku oraz indywidualnych potrzeb dziecka. Wśród wielu wskazówek dotyczących tego, jak ubrać niemowlę do snu, pojawia się wzmianka o jednej warstwie więcej niż ma na sobie rodzic. Jednak nie w każdym przypadku ta zasada się sprawdza.

Jeżeli w pokoju jest cieplej, niż powinno według powyższych wytycznych, a Twoje dziecko to dość aktywny maluch, wspomniana dodatkowa warstwa może być przesadą. Zanim ubierzemy dziecko do snu, należy zatem wziąć pod uwagę wiele aspektów. Przy 18 stopniach optymalnym ubiorem będą śpioszki z długim rękawem i wygodny śpiworek, jednak przy 22 stopniach z tego ostatniego lepiej będzie zrezygnować. Przegrzewanie jest bowiem znacznie bardziej niekorzystne dla zdrowia i komfortu maluszka, niż lekko odczuwalne ochłodzenie.

Sposób na komfortowy sen dziecka latem — jaki strój będzie odpowiedni?

Zwykłe body z krótkim rękawem lub lekki rampers i bose stopy — tak ubrane maleństwo nawet w domu bez przeciągów oraz przy optymalnej temperaturze wnętrza niejednego potrafi zaszokować. W praktyce jednak taki strój jest znacznie bezpieczniejszy i zdrowszy niż 2-3 warstwy odzieży plus czapeczka — szczególnie latem, kiedy w domu coraz trudniej jest utrzymać komfortowe warunki.

Jeżeli pomimo wszelkich starań temperatura wzrośnie powyżej 25°C, warto raz jeszcze przemyśleć, jak ubrać niemowlę do snu i ostatecznie zmniejszyć liczbę warstw do niezbędnego minimum. W takich warunkach zaczynają mieć znaczenie również detale, takie jak rodzaj prześcieradła w łóżeczku. Czas zamienić mięsiste frotte na gładką bawełnę lub bawełnę z domieszką lnu. To poprawi komfort cieplny i będzie delikatniejsze dla odkrytej skóry maluszka.

Po pierwsze: nie przegrzewaj

Tym, z czego w największe upały należy zrezygnować, są wszelkie kocyki, pieluchy, miśki, śpiworki i inne  mogące zatrzymywać ciepło gadżety. Uniknięcie przegrzania jest niezwykle ważne w kontekście kształtowania odporności organizmu już od pierwszych dni i to niezależnie od pory roku.

Bawełniane body czy prosta piżamka z naturalnej tkaniny lub lyocellu to doskonały wybór dla każdego dziecka, również wrażliwego czy borykającego się z problemami skórnymi. Jako jedyna warstwa okrywająca ciało maluszka zapewni dobrą termoregulację i pozwoli dziecku spać spokojnie. Cieplejsze ubranko, np. z długim rękawkiem, można wziąć pod uwagę w przypadku wcześniaka, jednak przy starszych dzieciach ostateczne wskazówki zawsze podaje lekarz.

Najbardziej komfortowy strój dla Twojego dziecka — im mniej, tym lepiej

Gdy upał daje się we znaki, odpowiedź na pytanie, jak ubrać niemowlę do snu, jest bardzo prosta — dokładnie tak, jak my czulibyśmy się dobrze. Jeśli chcemy mieć pewność, że zadecydowaliśmy właściwie o tym, jak ubrać dziecko do snu, wystarczy, że dotkniemy jego karku. Wyczuwalne mocne ciepło czy krople potu to jasny dowód na to, że w pomieszczeniu panują warunki, które utrudniają dziecku funkcjonowanie oraz niezbędny mu wypoczynek.

Upalne noce potrafią skutecznie pogorszyć jakość snu dziecka, dlatego w zakresie naszych możliwości warto zadbać o najbardziej komfortowe warunki we wnętrzu dziecięcego pokoju. Przygotowanie pomieszczenia poprzez przewietrzenie lub dobranie filtra powietrza i przenośnego nawilżacza będzie znacznie bezpieczniejsze, niż otwarte okno w nocy czy, co gorsza, włączona klimatyzacja.

Jak ubrać dziecko do spania