#Wzrost i rozwój

Drugi miesiąc życia dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka
Rozpoczął się drugi miesiąc życia Twojego dziecka? To bardzo ważny moment, ponieważ od teraz nie jest już ono noworodkiem, tylko staje się niemowlęciem. Jakie wyzwania czekają w związku z tym na małego człowieka? Co ważnego może się wtedy wydarzyć? Czym pociecha zaskoczy swoich najbliższych? Sprawdź najważniejsze informacje o dwumiesięcznych niemowlętach i dowiedz się, co zrobić, aby prawidłowo wspierać ich rozwój intelektualny i fizyczny. Zapoznając się z charakterystyką kolejnych etapów życia dzieci, uporządkujesz informacje na temat prawidłowości rozwojowych typowych dla poszczególnych okresów.

Rozwój dziecka – drugi miesiąc

U dwumiesięcznego niemowlaka można dostrzec stopniowe wykształcanie się nowych umiejętności – społecznych, emocjonalnych, poznawczych, motorycznych oraz związanych z komunikacją. Na tym etapie dziecko nie śpi już tak dużo, jak wcześniej, krok po kroku dochodzi do ustabilizowania się rytmu jego dnia. Maluch jest bardziej kontaktowy, zwiększa swoją aktywność i ruchliwość, coraz lepiej panuje też nad własnym ciałem oraz wykonuje nieco bardziej płynne ruchy (niemowlę chętnie macha rączkami i nóżkami).

Co umie dwumiesięczne dziecko?

Zjawiska, aktywności, zachowania i zdolności charakterystyczne dla dzieci, które mają dwa miesiące, to między innymi:

  • odwracanie głowy w kierunku miejsca, z którego dochodzi dźwięk,
  • głużenie, czyli wydawanie gardłowych dźwięków – to pierwsza faza rozwoju mowy,
  • zmiana rodzaju płaczu, ponieważ pojawiają się pierwsze łzy,
  • rozproszenie podczas karmienia wynikające z dużej ilości docierających bodźców,
  • okazywanie radości i smutku,
  • utrzymywanie główki w górze podczas leżenia na brzuszku,
  • dostrzeganie swoich rączek i wkładanie ich do buzi,
  • naśladowanie mimiki, gestów oraz ruchów osób z najbliższego otoczenia.

Jak stymulować rozwój dwumiesięcznego niemowlaka?

W drugim miesiącu życia dziecko dysponuje już bogatym wachlarzem umiejętności, jednak rolą rodziców powinno być wspieranie jego rozwoju. Można czynić to w następujący sposób:

  • zabawy twarzą w twarz,
  • pokazywanie zabawek i grzechotek o wyrazistych barwach (przybliżanie ich oraz oddalanie),
  • kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt niemowlaka ze skórą matki lub ojca,
  • częste dotykanie maluszka, głaskanie go, masowanie, przytulanie i noszenie na rękach,
  • prezentowanie czarno-białych obrazków przedstawiających kształty o wyraźnych konturach,
  • mówienie pogodnym głosem, śpiewanie spokojnych piosenek, czytanie wierszyków lub bajek, naśladowanie dźwięków wydawanych przez niemowlaka,
  • powieszenie nad łóżeczkiem lub wózkiem kręcącej się i grającej karuzeli.

Waga dziecka w drugim miesiącu życia

Prawidłowa waga dziecka to jedna z informacji, na podstawie której można ocenić, czy maluch rozwija się w odpowiednim tempie – warto więc ją regularnie kontrolować. Dwumiesięczne niemowlę powinno ważyć od 4 do 6,5 kg (optymalna waga to 5,3 kg). Wskazuje się, że tygodniowy przyrost wagi u dziecka na tym etapie to około 150-200 g. Warto podkreślić, że w przypadku chłopców będzie to wyższa wartość niż u dziewczynek. Każdy, kto chce zweryfikować, czy waga jego dziecka jest odpowiednia, może korzystać z tak zwanej tabeli lub siatki centylowej.

Co widzi dwumiesięczne dziecko?

Z tygodnia na tydzień maluch widzi coraz lepiej i z większej odległości. Dwumiesięczny niemowlak dostrzega wokół siebie więcej interesujących zjawisk. Jego uwagę przyciągają utrzymane w kontrastującej kolorystyce przedmioty o skomplikowanych kształtach. Maluch potrafi zatrzymać wzrok na obiekcie, który go zaciekawi (próbuje nawet łapać zabawki w swoje ręce), a także rozpoznaje twarze bliskich osób, co uspokaja go i daje poczucie bezpieczeństwa.

Ile zjada dwumiesięczne dziecko?

Najlepszym pokarmem dla dwumiesięcznego niemowlaka jest mleko matki. W sytuacji, gdy karmienie mlekiem z piersi nie jest możliwe, należy podawać maluchowi odpowiednie mleko modyfikowane, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb (tzw. początkowe, oznaczone numerem 1). Jaka jest częstotliwość spożywania posiłków? Bazując na schematach sztucznego żywienia niemowląt, można orientacyjnie wskazać, że w ciągu doby będzie to sześć porcji, każda po około 120-140 ml. Dwumiesięczne dziecko, które jest karmione naturalnie, ma podawany pokarm „na żądanie”, a więc wtedy, gdy rodzice zauważą u pociechy sygnały świadczące o głodzie – średnio 8-12 razy na dobę.

Drugi miesiąc życia dziecka – podsumowanie

Kalendarz rozwoju dziecka pokazuje, że drugi miesiąc jego życia jest już znacznie spokojniejszy dla rodziców, którzy, choć zmęczeni całodobową opieką, przynajmniej w pewnym stopniu zdążyli się przyzwyczaić do obcowania z niemowlakiem. To czas dalszego poznawania się. Oczywiście nadal następuje wiele zmian w kondycji fizycznej oraz psychicznej malucha – ma wtedy miejsce tak zwany pierwszy skok rozwojowy, który sprawia, że zdecydowanie powiększa się katalog umiejętności posiadanych przez dwumiesięcznego bobasa. Baczne śledzenie czynionych przez pociechę postępów jest dla mamy i taty źródłem ogromnej satysfakcji.