#ATOPIA

Czy pora roku ma wpływ na przebieg Atopowego Zapalenia Skóry?

przebieg AZS
Atopowe zapalenie skóry to coraz częściej występująca choroba wśród niemowląt, dzieci i dorosłych. Podstawowe objawy atopii to skrajna suchość, uporczywy świąd, dyskomfort w postaci napięcia i ściągnięcia skóry, a także w fazach zaostrzeń grudki i krostki o podłożu zapalnym.

Czy skóra skłonna do atopii jest wrażliwa również na zmianę pogody? 

Niestety pora roku również wpływa na przebieg Atopowego Zapalenia Skóry. Stan zapalny zaostrza się przy kontakcie z czynnikami, które powodują przesuszenie: suche powietrze, wiatr, mróz, przegrzanie, pocenie itp. Odpowiednia wilgotność powietrza oraz niezbyt wysoka temperatura to najbardziej optymalne warunki dla skóry skłonnej do atopii.

Czy w takim razie w okresie jesienno- zimowym skóra atopowa wymaga jeszcze intensywniejszej pielęgnacji!

TAK! Okres jesienno-zimowy to bardzo trudny okres dla osób ze skłonnością do atopii. Wiatr, mróz, suche powietrze spowodowane ogrzewaniem pomieszczeń to czynniki, które bardzo mocno nasilają objawy. Częstym czynnikiem zaostrzającym Atopowe Zapalenie Skóry jest przegrzewanie organizmu, co powoduje nasilenie uczucia swędzenia. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest ubiór „na cebulkę”, szczególnie dla dzieci, których aktywność w ciągu dnia jest zróżnicowana.  W tym okresie warto sięgnąć także po bogatsze formuły emolientów oraz aplikować je tak często, jak tylko jest potrzeba. Należy również zwrócić uwagę na kąpiel. Często jest to dla osób ze skórą normalną przyjemny sposób na rozgrzanie, po długim zimowym spacerze, jednak nie dla osób ze skórą skłonną do atopii. Twarda woda nasila suchość skóry, dlatego oprócz odpowiedniej temperatury (około 37 stopni Celsjusza) powinniśmy dodać do wody lub zastosować bezpośrednio na skórę emolienty do kąpieli, które natłuszczą skórę i zniwelują wysuszający efekt twardej wody. 

Wiosna - idealna pora dla osób ze skórą atopową?

Z pewnością dużą zaletą tej pory roku jest temperatura, która nie jest ani za wysoka, ani za niska. Niestety jest to również pora kwitnięcia, pylenia i porządków w ogrodzie. Dla wielu osób zapach koszonej trawy jest rozkoszą, ale niestety dla osób skłonnych do atopii może być czynnikiem alergennym.

Jak pielęgnować skórę w okresie wiosennym?

Jeśli skóra nie jest w fazie zaostrzenia, wybierz lżejsze formuły emolientu, które szybko się wchłaniają i pozwalają na ubranie się tuż po aplikacji.

Skróć czas aktywności fizycznej dziecka na świeżym powietrzu i zrezygnuj z długich spacerów, aby uniknąć długotrwałego kontaktu skóry z pyłkami. Z tego samego powodu warto zrezygnować z wieszania prania na zewnątrz, aby uniknąć osadzania się pyłków na ubraniach. 

Lato – idealna pora dla skóry!

Odpowiednia ilość promieni słonecznych ma korzystny wpływ na każdą skórę, również skórę skłonną do atopii. Dobroczynny wpływ na skórę jest związany z działaniem słońca jako fototerapii.

W tym okresie warto jednak zwrócić uwagę na stosowane na skórę filtry przeciwsłoneczne. Składniki te często powodują podrażnienia. Warto wybrać formuły które są bezzapachowe i przebadane klinicznie na skórze atopowej.

Dodatkowo pamiętajmy o podstawowych zasadach. Unikajmy słońca w godzinach największego nasłonecznienia (12:00-15:00). Zadbajmy o nakrycie głowy, a w przypadku dzieci, w trakcie nieuniknionej ekspozycji na promieniowanie UV stosujmy najwyższe filtry SPF. Pamiętajmy, że słońce nie działa tylko na wakacjach, dlatego warto zabezpieczyć skórę twarzy, ramion, rąk i nóg podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej.  

Atopowe Zapalenie Skóry nasilają czynniki przesuszające takie jak intensywne pocenie. Na aktywność fizyczną warto zatem wybrać porę dnia, gdy słońce nie jest wysoko, a temperatura jest nieco niższa.

Czy w tym okresie możemy zrezygnować z emolientów?

Absolutnie nie! W okresie letnim możesz sięgnąć po lżejsze formuły emolientu, jednak nie zapominajmy, że dobra kondycja skóry wydłuża czas remisji, a dodatkowo po okresie letnim przychodzi najgorsza pora dla skóry skłonnej do atopii, dlatego powinniśmy wzmacniać barierę ochronną skóry i przygotować ją na ten intensywny okres.