#Karmienie piersią

Ból brodawek przy karmieniu

bolesne karmienie piersią
Karmienie piersią pełni szereg niezwykle ważnych funkcji. Wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka, buduje jego odporność i wzmacnia więź między matką a niemowlęciem. Jednak wiele kobiet przedwcześnie rezygnuje z naturalnego sposobu żywienia noworodka. Powód? Ból brodawek sutkowych odczuwany, gdy maluch ssie pokarm. Jak sobie radzić z tą dolegliwością? Czy istnieje skuteczny sposób, by jej zapobiegać?

Ból brodawek przy karmieniu – co może być jego przyczyną?

Wbrew pozorom bolące brodawki stanowią dość częsty problem. Zmaga się z nim wiele kobiet w różnym wieku. Jedną z najczęstszych przyczyn opisywanej dolegliwości są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie świeżo upieczonej mamy, zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie. Zwykle dyskomfort związany z karmieniem piersią znika samoistnie po kilku tygodniach. Jeśli nie ustępuje albo z upływem czasu przybiera na sile, to znak, że u podłoża przywołanej przypadłości leżą inne, bardziej złożone czynniki np. zła technika karmienia czy stany zapalne.

Zapalenie sutka przy karmieniu – przyczyny

Zapalenie sutka, a dokładniej rzecz ujmując gruczołu piersiowego, zwykle występuje w okresie połogu, w pierwszych tygodniach laktacji, kiedy świeżo upieczona mama nie ma jeszcze dużej wprawy w karmieniu maluszka. Wywołuje je gronkowiec złocisty, czyli gram-dodatnia bakteria, bytująca na skórze oraz w jamie nosowo-gardłowej  człowieka. Do zakażenia dochodzi najczęściej w sytuacji uszkodzenia i popękania brodawki lub zastoju mleka w piersi.

Co na bolące sutki przy karmieniu?

Jak radzić sobie z bólem brodawek? Warto sprawdzić, czy stosowana technika karmienia jest prawidłowa. Należy często przystawiać dziecko do piersi,  nie czekając aż bardzo zgłodnieje. Płaczący i zdenerwowany maluch może źle chwytać brodawkę, co prowadzi do podrażnienia sutka. Co więcej, warto zaczynać karmienie od mniej bolącej piersi (na początku bobas je bardziej łapczywie). Duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu całego procesu ma również nastawienie kobiety. Mama powinna być spokojna i rozluźniona. Stres zaburza laktację.

Ból brodawek może złagodzić również smarowanie wrażliwych okolic własnym mlekiem. Wystarczy rozprowadzić kilka kropel na powierzchni sutka. Kobiecy pokarm ma właściwości antybakteryjne. Dodatkowo wspomaga regenerację uszkodzonego i podrażnionego naskórka. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie ciepłych kompresów na przykład przy użyciu naparów z nagietka albo szałwii. Okład powinien być ciepły, ale nie gorący.

Krem na bolące brodawki przy karmieniu

Dolegliwości bólowe podczas karmienia pomoże również zniwelować odpowiednia pielęgnacja piersi. Gojenie się ranek i podrażnień przyspieszy naturalny krem stworzony na bazie składników organicznych pochodzenia roślinnego, na przykład certyfikowany balsam do brodawek sutkowych marki Mustela. Preparat zawiera oliwę z oliwek, witaminę E oraz glicerynę roślinną, która odżywia i nawilża skórę.