Zaczerwienione pośladki

Bardzo częsty problem skórny

Skóra pośladków dziecka jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Przypadłość ta jest szczególnie częsta w pierwszym roku życia, kiedy to cierpi na nią aż 60% niemowląt.

Rumień na pośladkach może być spowodowany takimi czynnikami, jak otarcia od pieluch, kontakt z kałem i moczem, rosnące zęby, urozmaicenie diety, rozwolnienie, przejściowa infekcja czy przyjmowanie określonych leków.

Zaczerwienienie pupy zazwyczaj jest niegroźne, lecz nie wolno go lekceważyć, ponieważ może sprawiać dziecku ból. Ponadto w przypadku niewłaściwego leczenia przypadłość ta grozi pojawieniem się poważniejszych ran, wymagających interwencji lekarza.

Dlatego warto dowiedzieć się wraz z nami, jak dbać o pupę Twojego maluszka.

 

Co robić, gdy pojawi się zaczerwienienie
 

  • Pieluchy zmieniaj często i jak najszybciej po oddaniu przez dziecko moczu lub kału.
  • Gdy tylko to możliwe, nie zakładaj dziecku pieluchy, aby pośladki miały kontakt ze swobodnie przepływającym powietrzem.
  • Po każdym przewijaniu delikatnie oczyść skórę za pomocą odpowiedniego preparatu, a następnie osusz ją bez pocierania.
  • Stosuj specjalny preparat dermokosmetyczny o własnościach łagodzących i regenerujących.
  • Gdy zaczerwienienia znikną, podczas każdego przewijania profilaktycznie stosuj krem ochronny z tlenkiem cynku, aby nie doprowadzić do ich nawrotu.
  • Zasięgnij porady lekarza, jeśli u dziecka wystąpią takie objawy jak sączenie z ran, trudności w przyjmowaniu pokarmu, systematyczne rozwolnienie czy wysypka bądź jeśli stan jego skóry nie poprawi się po 3 lub 4 dniach pielęgnacji.

 

 

Oceń artykuł

Wyślij