#Wzrost i rozwój

Co warto wiedzieć o ząbkowaniu?

Co warto wiedzieć o ząbkowaniu?
Ząbkowanie to proces wyrastania mleczaków. Czas ten zwykle na długo zapisuje się w pamięci rodziców, ponieważ często jest związany z dużym bólem i dyskomfortem u maluszka. Każdy rodzic chce wtedy pomóc swojemu dziecku, dlatego nierzadko stosuje porady znalezione w Intrenecie. Niestety, nie wszystkie są skuteczne, a część z nich może nawet negatywnie wpływać na zdrowie dziecka. Warto poznać mity związane z ząbkowaniem, aby uniknąć niepożądanych skutków nieumiejętnej pomocy niemowlakowi.

Objawy i przebieg ząbkowania

Ząbkowanie jest nieodłącznym elementem rozwoju dziecka. Proces ten zwykle ma miejsce około 6. miesiąca życia, jednak, wbrew powielanym mitom, pierwsze zęby mogą się pojawiać u maluszka znacznie wcześniej lub później. Często ma to związek z masą urodzeniową niemowlaka. Im jest ona większa, tym szybciej wyrastają mleczaki. Należy również zaznaczyć, że u wcześniaka ząbkowanie może się rozpocząć, gdy ten ma już 8 czy 9 miesięcy.

Mitem jest, że każdemu dziecku zęby rosną tak samo. Choć zwykle pierwszymi mleczkami są dolne jedynki, nie zawsze musi tak być.

Za objaw ząbkowania uznaje się wkładanie rączek do buzi. Pomimo tego, że najczęściej zwiastuje to właśnie ten proces, może również oznaczać przygotowanie maluszka do spożywania stałych pokarmów.

Marudzenie jest kolejnym zachowaniem dziecka uznawanym za oznakę wyrastania zębów, jednak trzeba mieć na uwadze, że nierzadko wiąże się także z innymi dolegliwościami.

Choć większość dzieci zmaga się z dużym bólem podczas ząbkowania, jest również grupa szczęśliwców, która przechodzi ten proces łagodnie.

Mitem jest też stwierdzenie, że wyrastaniu zębów zawsze towarzyszy gorączka. Choć stan podgorączkowy nie powinien budzić niepokoju, zbyt wysoka temperatura ciała pociechy to sygnał dla rodziców, że należy iść do lekarza.

Ząbkowanie, wbrew powszechnej opinii, nie musi być także związane z biegunką. Nie należy zatem traktować jej jako objawu ząbkowania.

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Niemal każde dziecko podczas ząbkowania ma napuchnięte i zaczerwienione dziąsła oraz znacznie bardziej się ślini. Doskonałym sposobem na zmniejszenie bólu odczuwanego przez maluszka jest podanie mu gryzaka. Najlepiej wybrać produkt wypełniony wodą. Można bez obaw schować go do lodówki, aby później zadziałał jak chłodny kompres. Nie należy jednak schładzać zabawki w zamrażarce, ponieważ tak zimne akcesorium spowoduje odmrożenia delikatnej skóry dziecka.

Nie powinno się na własną rękę podawać niemowlakowi silnych leków uśmierzających ból. Jeżeli maluch bardzo źle przechodzi ząbkowanie, warto zapytać sprawdzonego pediatrę o radę. Co więcej, jeśli dziecko na to pozwoli, dobrze jest delikatnie masować jego dziąsła. Pomóc mogą także niesłodzone herbatki z rumianku albo melisy. Dla dobrego samopoczucia pociechy kluczowa jest również bliskość rodziców, więc warto poświęcać maluszkowi jak najwięcej czasu i otoczyć go w tym okresie szczególną troską.