Wystawianie skóry dziecka na słońce

Wskaźniki ochrony

Ochrona przed promieniowaniem UVB i UVA

 

Na opakowaniu każdego preparatu do ochrony przeciwsłonecznej można znaleźć informację o wskaźniku SPF UVB (ang. Sunburn Protection Factor). Liczba ta określa skuteczność ochrony skóry przed promieniowaniem UVB. Wskaźnik SPF jest obliczany w warunkach laboratoryjnych jako stosunek pomiędzy natężeniem promieniowania niezbędnym do zaczerwienienia danego obszaru skóry a natężeniem, które wywołuje ten sam efekt bez użycia kremu. W praktyce krem o wskaźniku SPF 10 przepuszcza jedną dziesiątą promieni ultrafioletowych odpowiedzialnych za poparzenia słoneczne, zatem stopień ochrony wynosi w tym przypadku 90%. Z kolei preparat o wskaźniku SPF 50 przepuszcza jedną pięćdziesiątą promieni ultrafioletowych, zapewniając tym samym ochronę na poziomie 98%.

 

Na podstawie tego kryterium można wyodrębnić cztery kategorie produktów do ochrony przeciwsłonecznej:

 

 Wskaźnik SPF
Słaba ochrona6 - 10
Średnia ochrona15 - 20 - 30
Wysoka ochrona50
Bardzo wysoka ochrona50 +

 

Uwaga:

 

  • Wskaźnik SPF nie jest miarą czasu spędzanego na słońcu. Po użyciu preparatu ze wskaźnikiem SPF 50 nie można zatem wystawiać się na działanie promieni 50 razy dłużej niż nie stosując takiej ochrony.
     
  • Wskaźniki SPF są obliczane dla maksymalnie dwugodzinnego przebywania na słońcu. Należy zatem ponownie smarować ciało kremem w regularnych odstępach czasu.

 

Dodatkowo ochrona przeciwsłoneczna musi obejmować promienie UVA. Dlatego używaj preparatów, których wskaźnik UVA jest równy co najmniej jednej trzeciej wskaźnika UVB.

 

Jak dobrać wskaźnik ochrony

 

Intensywność promieniowania ultrafioletowego jest bardzo zróżnicowana w zależności od pory roku i strefy geograficznej.

 

Sprawdź wskaźnik UV w tabeli poniżej, aby dostosować swoje zachowanie i ochronę przeciwsłoneczną dziecka do bieżącej sytuacji:

 

KrajSty.Lut.MarKwiMajCzeLip.SieWrz.Paź.Lis.Gru.
Republika Południowej Afryki (Kapsztad)9975323467910
Niemcy (Berlin)112457753111
Argentyna (Buenos Aires)9974322457910
Australia (Melbourne)886422235689
Australia (Sydney)9975323467910

Brazylia (Rio de Janeiro)

12119755579101212
Kanada (Vancouver)113467764211
Kuba (Hawana)689101011121110865

Hiszpania (Palma de Mallorca)

234689986421
Stany Zjednoczone (Los Angeles)34689101097532
Stany Zjednoczone (Nowy Jork)234678986321
Francja (Paryż)113467764210
Grecja (Heraklion)3458991097432
Kenia (Nairobi)121313121110111112121211
Madagaskar (Antananarywa)1212119766811111212
Wietnam (Hanoi)6810111111121210866

 

Gdy ustalisz już wskaźnik UV, przejdź do tabeli poniżej:
 

Wskaźnik promieniowania UVIntensywność promieniowania słonecznegoCzas, po jakim
jasna skóra ulega poparzeniu
1 i 2Słabe> 1 godziny
3 i 4Średnie40 minut
5 i 6Silne30 minut
7 i 8Bardzo silne20 minut
> 8Ekstremalne15 minut

 

  • Od 0 do 2: możesz w pełni bezpiecznie korzystać ze świeżego powietrza!
     
  • Od 3 do 7: w okolicach południa poszukuj cienia; załóż dziecku bluzę lub koszulkę oraz kapelusik i smaruj je preparatem z ekranem przeciwsłonecznym co dwie godziny.
     
  • Powyżej 8: unikaj przebywania na świeżym powietrzu w gorącej porze dnia i przez cały czas poszukuj cienia. Koszula, preparat z ekranem przeciwsłonecznym i kapelusik to zestaw obowiązkowy!

 

W przypadku dzieci należy bez względu na typ skóry stosować krem ze wskaźnikiem SPF 50 lub wyższym. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych godzin przebywania na słońcu.

 

Więcej informacji o dobieraniu odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej dla dziecka można znaleźć na stronie z poradami.

 

 

Oceń artykuł

Wyślij