Wystawianie skóry dziecka na słońce

Szczególne zachowanie skóry dziecka w reakcji na działanie słońca

Skóra niedojrzała

 

W momencie narodzin skóra otrzymuje zasób niezwykle cennych komórek, natomiast w okresie dzieciństwa przechodzi proces intensywnego dojrzewania. Należy ją wówczas szczególnie chronić przed działaniem słońca.

Niedojrzałość skóry objawia się na kilka sposobów:

 

 • Komórki pigmentowe (melanocyty) naskórka są mniej liczne, wobec czego ochrona przed promieniami słonecznymi jest znacznie mniej skuteczna niż u dorosłych.
   
 • Mniejszą skuteczność, a tym samym większą wrażliwość na promienie ultrafioletowe wykazują również komórki ochronne układu odpornościowego (komórki Langerhansa).
   
 • Komórki są słabiej spojone, co oznacza łatwiejszą penetrację promieni.
   
 • Gruczoły łojowe osiągają dojrzałość dopiero w wieku 7 lat. Skóra dziecka ma skłonność do wysuszania się, ponieważ jest pozbawiona lipidów, które wraz z potem tworzą skuteczną barierę ochronną (płaszcz hydrolipidowy). Przebywanie na słońcu może tylko pogorszyć ten stan.

 

 • Gruczoły potowe osiągają dojrzałość dopiero w wieku 3 lat. W przypadku długiego przebywania na słońcu w upalny dzień nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości potu, aby rozproszyć nagromadzone ciepło. Pojawia się wówczas zagrożenie udarem cieplnym, który może doprowadzić do poważnych skutków, w tym do zaawansowanego odwodnienia. Każdy taki przypadek wymaga hospitalizacji.

 

Skóra częściej wystawiania na działanie słońca

 

Ze względu na prowadzony tryb życia (zabawy na dworze, spacery, wyjazdy wakacyjne itd.) dziecko co roku przebywa na słońcu 2–3 razy dłużej niż dorosły. Dlatego w wieku 18 lat mamy już za sobą prawie 50% dawki promieniowania słonecznego z całego życia.

 

Nieodwracalne skumulowane uszkodzenia

 

Skóra posiada długoterminową pamięć o skutkach oddziaływania słońca w dzieciństwie, co w efekcie może doprowadzić do widocznych uszkodzeń skóry w wieku dorosłym. Liczne badania dowiodły, że zbyt długie przebywanie na słońcu w dzieciństwie, a w szczególności częste, bolesne poparzenia słoneczne, to czynnik ryzyka sprzyjający powstaniu czerniaka w wieku dorosłym.

 

Skuteczną obronę przed tym zagrożeniem stanowią preparaty ochronne do opalania – z badań wynika bowiem, że ich regularne stosowanie u dziecka znacznie ogranicza prawdopodobieństwo późniejszego wystąpienia tego nowotworu. Dlatego koniecznie chroń swojego maluszka za każdym razem, gdy przebywa na słońcu.

 

Przeczytaj nasze porady, aby dowiedzieć się więcej o dobrych nawykach związanych z ochroną przeciwsłoneczną.

 

 

 

Oceń artykuł

Wyślij