Wystawianie skóry dziecka na słońce

Skutki oddziaływania słońca na skórę

Skutki korzystne

 

Promienie słoneczne wywołują korzystne reakcje biologiczne, z których najważniejszą jest synteza witaminy D. Stymuluje ona metabolizm wapnia i sprzyja rośnięciu kości. Ponadto przebywanie na słońcu pozytywnie oddziałuje na samopoczucie, dzięki czemu może stanowić terapię zapobiegającą depresji

sezonowej.

 

Skutki niekorzystne

 

Promieniowanie słoneczne pociąga za sobą także szereg szkodliwych reakcji biologicznych o skutkach widocznych natychmiast lub po dłuższym czasie:

 

 • Zależnie od długości przebywania na słońcu, intensywności promieniowania i fototypu skóry, w ciągu pierwszych godzin mogą wystąpić dwa zjawiska:
   
 • Efekt grzania wywołany promieniowaniem ultrafioletowym może doprowadzić do udaru słonecznego, któremu towarzyszą bóle głowy i/lub osłabienie, bądź do udaru cieplnego wraz z poważnym odwodnieniem i zaburzeniami świadomości. Do takich przypadków szczególnie często dochodzi wśród dzieci.
   
 • Na skutek działania promieni UVB oraz części promieni UVA może dojść do spalenia naskórka. Takie zjawisko nazywa się poparzeniem słonecznym.
   
 •  Wielokrotne przebywanie na słońcu bez skutecznej, odpowiednio dobranej ochrony może po wielu latach doprowadzić do degeneracji komórek skóry:
   
 • Promienie UVA przyspieszają starzenie się skóry i powodują uszkadzanie włókien sprężystych.
   
 • Promieniowanie UVB w połączeniu z promieniowaniem UVA stanowi przyczynę nowotworów skóry powstających w procesie tzw. fotokarcynogenezy. Wśród nich należy wymienić nabłoniak w postaci trwałych strupów bądź drobnych okrągłych guzków o białym lub różowym odcieniu, a także czerniak złośliwy, który pojawia się na zdrowej skórze lub jest wynikiem zmian w znamionach barwnikowych. Aby wcześnie wykrywać takie przypadki, należy zwracać uwagę na wszelkie znamiona barwnikowe, które ulegają zmianie pod względem kształtu, barwy lub grubości. Za każdym razem zasięgaj w tej sprawie porady lekarza.

 

 

 

Oceń artykuł

Wyślij