Wystawianie skóry dziecka na słońce

Promieniowanie słoneczne

Różne rodzaje promieniowania

 

Istnieją trzy docierające do Ziemi typy promieniowania słonecznego, które oddziałują na organizm:

 

 • światło widzialne (dla oka ludzkiego),
 • podczerwień,
 • ultrafiolet: promieniowanie UVA i UVB.

 

Warstwa ozonowa zatrzymuje promienie ultrafioletowe o długości fali poniżej 290 nanometrów (promieniowanie UVC) oraz promieniowanie UVB o krótszych falach (280–290 nm).

 

Oddziaływanie na skórę

 

Skutki oddziaływania promieni słonecznych na skórę różnią się zależnie od długości fali. Im dłuższa fala promieniowania, tym głębsza penetracja skóry. Dlatego następstwa promieniowania UVA i UVB

są różne:

 

 • Promienie UVB odpowiadają za powolne opalanie, poparzenia słoneczne oraz za nowotwory i starzenie się skóry. Ich wpływ jest zatem szkodliwy.
   
 • Głębiej penetrujące promienie UVA są odpowiedzialne za opalanie oraz za marszczenie i starzenie się skóry. W porównaniu z promieniami UVB mają mniejszy ładunek energetyczny, lecz są znacznie liczniejsze, ponieważ stanowią 98% promieni ultrafioletowych (na promienie UVB przypada tylko 2%). Charakteryzują się także stałym natężeniem w ciągu dnia i całego roku, podczas gdy promienie UVB wykazują większą moc w południe i podczas lata. Ich intensywność spada natomiast wieczorami oraz zimą. Dlatego dobry preparat do opalania powinien działać zarówno na promienie UVA, jak i UVB.

 

Przyjęta dawka promieniowania słonecznego

 

Dawka promieniowania słonecznego przyjęta przez skórę zależy od wielu

czynników, takich jak:

 

 • Pora roku: na półkuli północnej ryzyko poparzenia słonecznego spowodowanego promieniowaniem UVB jest 100 razy większe w lipcu niż zimą.
   
 • Szerokość geograficzna: słońce świeci najintensywniej na równiku, gdzie jego promienie padają na ziemię pod kątem prostym, a zatem pokonują krótszy odcinek warstwy ozonowej.
   
 • Wysokość: natężenie promieniowania UVB wzrasta o 4% wraz ze zmianą poziomu o każde 300 metrów w górę. Częściowo wyjaśnia to, dlaczego w górach ryzyko poparzeń słonecznych jest większe.
   
 • Pora dnia: rano i wieczorem promienie słońca padają ukośnie. Natomiast w między godziną 11 a 14 szybciej przebywają przez warstwę ozonową, zatem w tym przedziale czasowym natężenie promieniowania UVB osiąga maksimum.
   
 • Zachmurzenie: zależnie od grubości i wysokości, chmury częściowo filtrują promieniowanie ultrafioletowe. Poparzenia słoneczne mogą jednak wystąpić nawet przy pochmurnym niebie.
   
 • Rodzaj podłoża: wskaźnik odbijania promieni zależy od tego, czy przebywamy na śniegu (85%), piasku (17%), wodzie (5%) czy trawie (3%). Okazuje się zatem, że największe zagrożenie promieniowaniem UVB występuje w górach i jest spowodowane po pierwsze wysokością, a po drugie – wskaźnikiem odbijania promieni od śniegu.
   
 • Woda: w tym przypadku wskaźnik odbicia promieni ultrafioletowych sięga 20%, zatem ryzyko poparzeń słonecznych istnieje, i to nawet jeśli ciało jest zanurzone.

   
Oceń artykuł

Wyślij