#Wzrost i rozwój

Sen niemowlaka - co zrobić, aby maluch nie budził się w nocy?

Sen niemowlaka - co zrobić, aby maluch nie budził się w nocy?
Choć dla wszystkich przyszłych rodziców wizja nieprzespanych nocy nie jest czymś nietypowym, to brak wystarczającej ilości snu w początkowych miesiącach życia noworodka stanowi dla nich swego rodzaju próbę sił w ich codziennym funkcjonowaniu.

Rozdrażnienie i ciągłe poczucie zmęczenia, które towarzyszą temu okresowi, mogą nieco przyćmić radość z rodzicielstwa, dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka sprawdzonych wskazówek, jak poprawić jakość snu niemowlaka i tym samym zwiększyć komfort Waszego życia. Niespokojny sen noworodka można za pomocą pracy nad niemowlakiem odmienić o 180 stopni.

Poznaj 6 sposobów na spokojny sen dziecka

1. Karmienie

Pusty brzuszek to jeden z najczęstszych powodów pobudek niemowlaka. I choć wydawać by się mogło, że poza regularnym wstawaniem i karmieniem bobasa nic nie można zrobić, okazuje się, że dzieci bardzo często “nie dojadają” i dlatego budzą się częściej, niż zwykle. Aby temu zapobiec, zwróć szczególną uwagę, czy dziecko nie zasypia zaraz po rozpoczęciu jedzenia, jeśli tak się dzieje postaraj się go delikatnie wybudzać, aby dokończyło posiłek.

2. Odpowiednia temperatura mieszkania

Przed położeniem malucha spać należy dokładnie wywietrzyć pokój i zadbać, aby temperatura nie przekraczała 20℃. Nawet w miesiącach letnich, powietrze w mieszkaniach bywa bardzo suche. Oddychanie w takiej atmosferze może sprzyjać wysuszaniu błon śluzowych niemowlaka i utrudniać mu spokojny sen. Jeśli Wy również zauważyliście u siebie podobne objawy, warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza.

3. Zmiana pieluszki

Sucha pupa niemowlaka zwiększa szanse na przespanie kilku godzin bez pobudki, dlatego zawsze przed położeniem malucha do łóżeczka upewnij się, że jego pieluszka jest sucha. Jeśli w nocy sama wstajesz do toalety lub napić się wody, sprawdzaj przy okazji, w jakim stanie jest pieluszka, aby zapobiec wybudzeniu się dziecka ze spokojnego snu w wyniku przesiusiania.

4. Drzemki w ciągu dnia

Częste pobudki mogą być spowodowane zbyt długimi drzemkami w dzień. Jeśli dziecko w środku nocy wstaje z uśmiechem na ustach i chęcią do zabawy, może to oznaczać, że zwyczajnie już się wyspało. Ostatnia drzemka dziecka powinna się odbywać wczesnym popołudniem. Wtedy maluch będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby zmęczyć się przed ponownym pójściem spać.

5. Masaż przed snem

Subtelny masaż to sprawdzony sposób na zrelaksowanie maluszka i ułatwienie mu zapadnięcia w głęboki sen. Możesz do tego użyć Olejek do masażu Mustela, który jest bezpieczny już od pierwszych dni życia. Jego płynna konsystencja sprawia, że szybko się wchłania, ułatwiając masaż. Połączysz w ten sposób chwile relaksu z codzienną pielęgnacją skóry Twojego dziecka.

6. Łóżeczko

Maluch, któremu jest niewygodnie będzie dużo częściej budził się w nocy. Może przeszkadzać mu zagięty kocyk, źle ułożona poduszka bądź zbyt szorstka kołderka. Wieczorne sprawdzanie pościeli oraz zasłanianie okien roletami to dobry nawyk, który warto wprowadzić w życie. Jeśli nie należycie do grona szczęśliwców, których dzieci same przesypiają całe noce to zapraszamy do wprowadzenia w życie powyższych wskazówek. Dzięki nim będziecie mogli dłużej cieszyć się nieprzerwanym snem - swoim i swojego dziecka!