#Wskazówki dla rodziców

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest i jak sobie z nim radzić?

desktop_art_pieluszkowe_zapalenie_skory
Kiedy dziecko jest w okresie niemowlęcym, rodzice muszą zmierzyć się z różnego rodzaju dolegliwościami, które dotykają ich maleństwo. Pieluszkowe zapalenie skóry należy do jednych z najbardziej popularnych przypadłości okresu niemowlęcego. Ta nieprzyjemna zmiana chorobowa skóry bardzo często dotyka dzieci między 7 a 12 miesiącem życia. Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry oraz jak mu zapobiegać?

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry powszechnie uznawane jest za chorobę wieku dziecięcego, jednak może dotykać także osoby ciężko chore oraz w podeszłym wieku, u których występuje nietrzymanie moczu i stolca. Do bolesnych zmian dochodzi w wyniku tarcia pieluszki o wilgotne i ciepłe środowisko, które pod nią występuje. W takich warunkach naskórek staje się bardziej podatny na działanie czynników drażniących pochodzących z zewnątrz, w tym składników zawartych w kale i w moczu. Jeżeli dodatkowo pieluszka jest zbyt długo niezmieniana, zaczyna rozwijać się stan zapalny.

Objawy pieluszkowego zapalenia skóry

Zanim pojawi się bolesne pieluszkowe zapalenie, można zaobserwować objawy świadczące o pojawieniu się zmiany na skórze maluszka. W początkowej fazie choroby pojawia się zaczerwienie oraz łuszczenie naskórka. Następnie powstaje obrzęk, grudki, pęcherzyki oraz nadżerki, którym może towarzyszyć także świąd, co dodatkowo powoduje dyskomfort u dziecka. W przypadku pieluszkowego zapalenia mogą wystąpić również krostki świadczące o dodatkowym zakażeniu drożdżakami. Jak postępować w przypadku wystąpienia objawów?

Postępowanie przy pieluszkowym zapaleniu skóry

W przypadku wystąpienia objawów pieluszkowego zapalenia skóry należy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę i pielęgnację podrażnionych okolic. Zaleca się umożliwienie dziecku jak najczęstszego przebywania bez pieluszki i wietrzenie skóry. Dzięki temu zapewniona zostaje prawidłowa wentylacja zmienionych zapalnie miejsc, a co za tym idzie, regeneracja uszkodzonego naskórka przebiega znacznie łatwiej.

Warto także zweryfikować, czy używane do tej pory kremy nie powodują u dziecka podrażnień lub uczuleń. Dobrze jest pomyśleć o regularnym stosowaniu preparatów łagodzących objawy pieluszkowego zapalenia skóry – CICASTELA to produkt regenerujący zawierający:

  • naprawczy kwas hialuronowy,
  • łagodzący Pantenol,
  • oczyszczające naskórek miedź i cynk,
  • Avocado Perseose chroniące barierę skórną.

Jak zapobiegać pojawieniu się pieluszkowego zapalenia skóry?

Działania profilaktyczne są najskuteczniejsze w zapobieganiu powstawania pieluszkowego zapalenia skóry. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę. Wśród zalecanych działań można wyróżnić:

  • częstą zmianę pieluszki — w przypadku niemowląt co 2-3 h, u dzieci starszych co 3-4 h, a nawet częściej, jeżeli jest mocno zabrudzona,
  • dobór pieluszki do wagi dziecka — zarówno zbyt duże, jak i za małe sprzyjają powstawaniu bolesnych otarć,
  • dokładne oczyszczanie skóry podczas każdej zmiany pieluszki,
  • stosowanie preparatów ochronnych o działaniu nawilżającym oraz łagodzącym.

Dobrym rozwiązaniem może być także stosowanie przy każdym przewijaniu Kremu do przewijania 1>2>3, który zapobiega powstawaniu podrażnień, koi i regeneruje. Ponadto warto, w miarę możliwości, regularnie wietrzyć pupę maleństwa przy zmianie pieluszki chociażby przez kilka minut.

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych produktów nawilżających dla dzieci i niemowląt!