Masaż dziecka

Dobre nawyki

Masaż to nie to samo, co głaskanie. Twój dotyk powinien być delikatny i ciepły, lecz zdecydowany, tak aby obejmować ciało i stymulować je naciskiem. Jeśli dziecko reaguje pozytywnie, sesja masażu może potrwać nawet 30 minut. Pamiętaj jednak, że podczas pierwszych prób możesz napotkać niechęć. W takim przypadku zakończ zabieg po kilku minutach i zaproponuj kolejny masaż następnego dnia lub później.

Podczas masażu dziecka możesz wykonywać następujące ruchy:
 

  • Zacznij od delikatnego rozmasowania ramion, rozpoczynając od szyi. Następnie przesuwaj się coraz niżej, aż dotrzesz do dłoni i palców.
  • Płaską dłonią wymasuj klatkę piersiową i brzuch, zataczając okręgi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ustaw dłoń poprzecznie pod piersiami dziecka i powoli przesuwaj ją w dół. Powtórz ten ruch drugą dłonią. Nie stosuj nacisku, wystarczy sam ciężar Twojej ręki.
  • Przytrzymaj jedną dłonią stopę dziecka, a drugą rozmasuj jego nogę na odcinku od łydki do uda, po czym dalej w kierunku biodra.
  • Chwyć stopę dziecka w obie dłonie i delikatnie wymasuj ją od palców aż po piętę. Wróć do palców i masuj je po kolei, aby następnie chwycić je wszystkie i łagodnie rozciągać ku górze.
  • Masuj łagodnymi okrężnymi ruchami środek dłoni, po czym delikatnie rozciągaj każdy palec po kolei.

 

 

Oceń artykuł

Wyślij