#Karmienie piersią

Jak karmić noworodka? Karmienie piersią niemowlaka

advice allaiter slider
Jak często karmić noworodka? Jak przystawiać dziecko do karmienia? Jaką pozycję przyjąć? To pytania, które nurtują młode mamy zaraz po porodzie. Choć każdy maluszek jest inny i wypracowanie własnego systemu w tej kwestii zajmie trochę czasu, istnieje kilka ogólnych zasad, z którymi warto się zapoznać – z pewnością ułatwią one podjęcie pierwszych prób karmienia.

Przystawianie do piersi

Prawidłowa technika karmienia jest tak samo ważna dla mamy i dla maluszka. Istotna jest zarówno pozycja, w której karmimy, jak i sposób przystawienia do piersi. Jeśli chodzi o pozycję, jest kilka możliwości, więc warto dopasować ją do własnych upodobań i możliwości (kobietom zaraz po porodzie łatwiej będzie karmić na leżąco). Podczas karmienia musisz czuć się komfortowo, więc przyjmij pozycję, która po prostu będzie dla Ciebie najlepsza. Do najpopularniejszych należą: • pozycja klasyczna – mama siedzi wygodnie i trzyma maluszka tak, by główka spoczywała na zgięciu jej łokcia, dłonią podtrzymuje jego pupę, dziecko jest przytulone brzuszkiem do jej brzucha, • pozycja spod pachy – mama, siedząc, trzyma maluszka tak, że jego nóżki znajdują się pod jej pachą (i opierają się dodatkowo o fotel), a jego brzuszek styka się z jej bokiem; ręką podtrzymuje główkę; ta pozycja jest polecana szczególnie kobietom z większymi piersiami czy trudno uchwytnymi, płaskimi brodawkami, • pozycja na leżąco – mama leży na boku, a maluszek obok niej, dotykając brzuszkiem do jej brzucha; główka dziecka znajduje się na ramieniu mamy, a przedramię obejmuje plecki i pupę; zarówno pod głową mamy, jak i dziecka powinny znaleźć się poduszki. Niezależnie od wyboru pozycji, ważne jest, aby nie odczuwać ciężaru maluszka – stąd przydatne są zwykłe poduszki oraz te powstałe specjalnie z myślą o karmieniu. Kolejną istotna kwestią jest ułożenie dziecka – jego główka, plecki i pośladki muszą znajdować się w jednej linii, brzuszek powinien przylegać do Twojego ciała, a buzia powinna być skierowana w stronę piersi. Dziecko musi czuć się bezpiecznie i stabilnie. Mamy często zapominają, że to maluszek jest przystawiany do piersi, a nie odwrotnie – trzeba więc tak go ułożyć, aby spełnić powyższe zalecenia. Następnie zwróć uwagę na ułożenie główki w stosunku do piersi – powinna być lekko odchylona, a nosek dziecka znajdować się dokładnie na wysokości brodawki. Jeśli maluszek w tym momencie nie otworzy ust, możesz pomuskać brodawką jego usta, aby wzbudzić odruch szukania. Gdy otworzy szeroko usta, brodawkę skieruj ku podniebieniu i delikatnie nałóż jego buzię na pierś (piersi najpierw powinna dotknąć bródka, dolna warga powinna znajdować się na granicy otoczki brodawki). Jak objąć pierś podczas podawania jej dziecku? Cztery palce powinny podtrzymywać ją od spodu, zaś kciuk od góry, tworząc literę „C”. Palce nie mogą dotykać otoczki brodawki, a jedynie skóry wokół niej.

Po czym poznać, że maluch jest prawidłowo przystawiony do piersi?

Przy prawidłowym przystawieniu do piersi buzia maluszka jest szeroko otwarta – górna warga jest odchylona, a dolna wywinięta. Nosek i broda dotykają piersi. W ustach dziecka znajduje się większa część otoczki brodawki, policzki są wypukłe. Kiedy zacznie rytmicznie ssać pierś, jego ciało będzie się stopniowo rozluźniać – z pewnością to poczujesz. O tym, że prawidłowo przystawiłaś go do piersi, świadczy również brak cmokania. Podczas karmienia nie powinnaś odczuwać bólu. Jedna czy dwie? Maluch sam decyduje, jak długo trwa karmienie i ile pokarmu przyjmie. Jeśli po opróżnieniu pierwszej piersi nadal będzie głodny, z pewnością zacznie ssać drugą. Ważne jest, aby drugą pierś podać mu dopiero, gdy pokarm w pierwszej skończy się. Dlaczego? Konsystencja pokarmu zmienia się stopniowo – najpierw jest on rzadszy i słodszy, następnie bardziej gęsty i bogatszy w białka oraz tłuszcze, a więc bardziej sycący. Jeżeli przystawisz maluszka do piersi, po czym zaraz ją zmienisz, po takim posiłku będzie szybciej głodny. Pamiętaj także, aby kolejne karmienie rozpocząć od piersi, którą maluch ssał w drugiej kolejności. Jak często karmić noworodka? Noworodki potrzebują około półtorej godziny, aby strawić i wchłonąć pokarm. Powinnaś więc przystawiać maluszka do piersi, kiedy wykazuje oznaki głodu – to tzw. karmienie „na żądanie”. Z czasem okres między kolejnymi karmieniami będzie się stopniowo wydłużał – optymalną przerwą będą 3-4 godziny. Prawidłowa technika karmienia pozwoli Ci uniknąć problemów z laktacją i zapewni prawidłowy rozwój maluszka. Warto więc oswoić się z tą nową czynnością i wypracować najlepszy dla siebie i dziecka sposób – z czasem karmienie stanie się czymś zupełnie naturalnym. W razie obaw bądź problemów z karmieniem piersią, młoda mama udać się do poradni laktacyjnej, gdzie z pewnością otrzyma fachową pomoc.