#Poród i narodziny

Jak się przygotować do porodu?

advice tissus slider
“Poród” - to słowo wzbudza wiele emocji: strach przed bólem, niepewność, lęk czy wszystko pójdzie dobrze a jednocześnie radość, że długo oczekiwane maleństwo wkrótce przyjdzie na świat. Narodziny dziecka to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w życiu kobiety, a poród bez komplikacji to marzenie każdej przyszłej mamy. Aby tak się stało należy się do niego odpowiednio przygotować.

Jak psychicznie przygotować się do porodu?

Wielu specjalistów uważa, że udany przebieg porodu zależy w dużej mierze od pozytywnego nastawienia kobiety i jej wiedzy na temat rozwiązania. Świadomość, czego można się spodziewać, zmniejsza poczucie lęku i sprawia, że kobieta lepiej reaguje na fizyczny ból. Opanowanie, spokój oraz zachowanie zimnej krwi pozytywnie wpływa również na dziecko, które właśnie przychodzi na świat.

Ojciec dziecka przy porodzie

Decyzja o obecności ojca dziecka przy porodzie powinna być podjęta przez Was wspólnie. Warto na ten temat porozmawiać już na początku ciąży, aby każde z Was miało wystarczająco dużo czasu na przemyślenia. Wielu mężczyzn nie jest gotowych na tak silne emocje i ma pełne prawo nie chcieć być obecnym przy porodzie. Wszelkie próby wymuszenia na partnerze tej decyzji może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Podczas porodu może towarzyszyć Ci przyjaciółka, mama, siostra - ktoś, przy kim będziesz czuła się pewnie i bezpiecznie. Taka osoba również musi się przygotować do Twojego porodu, wiedzieć jak pomóc Ci się zrelaksować, motywować do dalszego wysiłku i uspokajać w chwilach zwątpienia.

Wybór szpitala przed porodem

Przed wyborem szpitala warto zrobić listę placówek, które spełniają Wasze oczekiwania i odwiedzić je osobiście. Szpitale różnią się od siebie standardem, wyposażeniem sal, podejściem do rodzących itd. Rozmowa z położnymi oraz z kobietami, które niedawno urodziły da Ci ogólny zarys tego, jak może wyglądać przyjście na świat Twojego dziecka w tym konkretnym miejscu. W większych klinikach, kobiety mogą wybrać, czy chcą rodzić na dużej sali porodowej wraz z innymi mamami, czy posiadać swój osobny pokój. Wybór oddzielonego miejsca wiąże się z dodatkowymi opłatami, ale zapewnia dużo więcej komfortu, dlatego warto rozważyć taką opcję.

Znieczulenie podczas porodu

Bez względu na to, jakie masz obecnie zdanie na temat porodu ze znieczuleniem, powinnaś przedyskutować ten temat z lekarzem prowadzącym i poznać wszystkie głosy za i przeciw. Pogłębiona wiedza pozwoli Ci podjąć najlepszą dla Ciebie decyzję. Możesz porozmawiać na ten temat z przyjaciółkami, które mają już poród za sobą, pamiętaj jednak, że każda kobieta inaczej znosi ból i to do Ciebie należy ostateczna decyzja.

Kiedy spakować torbę do szpitala?

Nie odkładaj spakowania torby do szpitala na ostatnią chwilę. W dziewiątym miesiącu ciąży dużo szybciej będziesz się męczyć a opadający brzuszek będzie dawał o sobie znać.

Co zabrać do szpitala na poród?

O czym powinnaś pamiętać kompletując rzeczy na porodówkę? Wszystkie przydatne informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

Plan porodu

Od 2012 roku każda kobieta ma prawo do sporządzenia własnego planu porodu - jest to dokument, w którym przyszła mama zawiera wszystkie swoje oczekiwania względem porodu, np. wybór sali, zgodę na znieczulenie, zgodę na obecność studentów, zgodę na możliwość nagrywania itp. Przygotowanie takiego pisma powinno się odbyć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i być dokładnie przemyślane.

Dokument ten warto uporządkować i podzielić na kilka sekcji: przygotowania do porodu, poród oraz okres poporodowy. Należy oczywiście pamiętać, że jeśli wystąpią komplikacje - zagrożone jest zdrowie Twoje lub Twojego dziecka, lekarz prowadzący ma pełne prawo odejść od, wcześniej ustalonego, planu porodu i podejmować własne decyzje. W przygotowaniach do przyjścia na świat dziecka kluczową rolę odgrywa lekarz prowadzący. To z nim powinnaś rozmawiać o wszystkich swoich wątpliwościach.

Nie wstydź się zadawać mu pytania, niezależnie od tego jak bardzo wydają Ci się intymne.