#Opieka nad dzieckiem

Jak prawidłowo i bezpiecznie trzymać i podnosić noworodka?

desktop_art_jak_prawidłowo_trzymać_noworodka
Drobna istotka, jaką niewątpliwie jest noworodek, wzbudza wiele obaw wśród młodych rodziców – zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. Trzymanie maluszka na rękach wywołuje niepokój i dylematy, gdyż jego ciało jest wyjątkowo delikatne i wydaje się, że jeden nieprawidłowy ruch może je uszkodzić. Aby pozbyć się lęków i nieco upewnić w swoich rodzicielskich kompetencjach, warto pamiętać, że praktyka czyni mistrza. Noworodek wymaga podnoszenia kilkanaście razy dziennie, zatem po pierwszym dniu każdy rodzic opanuje tę pozornie trudną sztukę. Jak brać nowo narodzoną pociechę na ręce i trzymać ją prawidłowo?

Prawidłowe podnoszenie noworodka... czyli jakie?

Z pewnością zgodne z wytycznymi fizjoterapii. I choć brzmi to bardzo poważnie, to wystarczy poznać specyfikę rozwoju fizycznego noworodka, aby mieć pewność, że nie zrobi się mu krzywdy nieodpowiednim sposobem podnoszenia. Newralgicznym – a więc najbardziej podatnym na uszkodzenia – fragmentem malutkiego ciałka jest szyja. Należy pamiętać, że w pierwszych tygodniach życia dziecka nie jest w stanie utrzymać ciężaru główki, dlatego podczas brania na ręce trzeba szczególnie ją chronić. Dopóki maluszek samodzielnie nie utrzymuje główki w stabilnej pozycji – a dzieje się to najwcześniej w drugim miesiącu życia – jej podtrzymywanie należy do obowiązków rodziców.

Bezpieczne podnoszenie noworodka polega na wsunięciu mu pod plecki swojego ramienia – tak, aby dłoń stabilizowała główkę, a kręgosłup dziecka spoczywał wygodnie na ręce dorosłego. To najprostsza i sprawdzona metoda unoszenia maluszka, która nie tylko zapewnia asekurację główki, ale także wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Aby pociecha nie wystraszyła się nagłego poderwania do góry, należy zawsze unosić go spokojnym, lecz pewnym ruchem. Warto zapewnić dziecku możliwość kontroli wzrokowej tego, co dzieje się pod nim. Z tego powodu zalecane jest podnoszenie maluszka w pozycji horyzontalnej do podłoża, a mówiąc prościej – odwrócenie noworodka na bok przed podniesieniem. Z czasem czynność ta stanie się rutyną zarówno dla pociechy, jak i rodziców.

Jak bezpiecznie trzymać i nosić noworodka?

Kiedy maluch zostanie podniesiony, należy zadbać o jego komfortową pozycję podczas noszenia. Sposobów trzymania nowo narodzonego dziecka jest wiele, jednak każdorazowo należy zwracać uwagę na podparcie jego główki. Wszelkie nienaturalne wygięcia i zbyt duże obciążenia pleców dziecka mogą zaburzyć rozwój fizyczny noworodka i – w skrajnych przypadkach – doprowadzić nawet do trwałych zmian w jego napięciu mięśniowym.

Najbardziej polecana przez fizjoterapeutów jest pozycja fasolki. Główka maluszka opiera się na stawie łokciowym rodzica. Dłonią należy podtrzymywać pupę i biodro dziecka, dzięki czemu zyskuje się stabilny chwyt. Co więcej, w tej pozycji noworodek może kontrolować wzrokiem otoczenie, mając jednocześnie zapewnioną pełną asekurację. Pozycję fasolki należy stosować naprzemiennie, a więc podnosić pociechę równie często prawą i lewą ręką.

Warto pamiętać, że prawidłowe podnoszenie i trzymanie noworodka ma wpływ również na komfort rodzica, który nie męczy się noszeniem dziecka i może cieszyć się jego bliskością.