#KALENDARZ CIĄŻY

7. tydzień ciąży

7 tydzień ciąży
W siódmym tygodniu ciąży możesz powoli odczuwać charakterystyczne ciążowe objawy. U wielu kobiet w tym okresie dominuje senność i zmęczenie, u niektórych pojawiają się pierwsze poranne mdłości. Jest to również odpowiednia chwila, by udać się z wizytą do ginekologa, który założy Ci książeczkę ciąży. W Twoim ciele rozwija się nowe życie, u Twojego dziecka można dostrzec już delikatne rysy twarzy. Czego jeszcze możesz spodziewać się po 7. tygodniu ciąży?

Ostatnio na naszym blogu: Ochrona skóry maluszka w słoneczne dni


Który to miesiąc ciąży?

Każda przyszła mama zapewne bardzo często słyszy pytanie o to, który to miesiąc ciąży. Lekarze posługują się głównie tygodniami, jednak warto wiedzieć jak liczyć miesiące ciąży. Pamiętaj także, że ciążę dzielimy nie tylko na tygodnie i miesiące, ale również na trymestry. Ciąża dzieli się na trzy trymestry, które są również stosowane w terminologii medycznej.

Będąc w 7. tygodniu, zastanawiasz się – który to miesiąc ciąży? 7 tydzień ciąży to dokładnie drugi jej miesiąc. Nadal jest to pierwszy trymestr ciąży, czyli kluczowy czas dla prawidłowego rozwoju zarodka.


Poznaj nasze 6 sposobów na ból pleców w ciąży


7. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele

Około 7. tygodnia ciąży istnieje prawdopodobieństwo, że zaczniesz nieznacznie przybierać na wadze. Z drugiej strony, jeżeli doskwierają Ci silne mdłości, możesz również zacząć tracić kilogramy. Wymioty nie pozostaną obojętne dla Twojego organizmu, dlatego warto postarać się o ich zminimalizowanie.

Mdłości ciążowe mogą być uciążliwe, jednak nie są niepokojące. Wręcz przeciwnie, świadczą o tym, że Twój organizm produkuje hormony – progesteron i beta hCG, które odpowiadają za utrzymanie i rozwój ciąży. W Twoim organizmie następują zmiany, dzięki którym dziecko ma należyte warunki do rozwoju. 

Objawy w 7. tygodniu ciąży są bardzo różne. Jeżeli to Twoja pierwsza ciąża, możesz jeszcze nie dostrzec zmiany swojej wagi, lecz zapewne poszerzysz się lekko w talii. To jeszcze za wcześnie na kupno odzieży ciążowej, ale możesz dla własnej wygody i komfortu zakładać luźniejsze rzeczy ze swojej garderoby.

Twoja macica bardzo szybko rośnie, aby zapewnić jak najwięcej miejsca rozwijającemu się zarodkowi. Na tym etapie można wielkościowo przyrównać ją do grejpfruta. Oprócz tego Twoje piersi delikatnie się powiększą, staną się tkliwe i wrażliwe na dotyk.

Jeżeli w trakcie ciąży zauważysz plamienie poza terminem spodziewanej miesiączki, koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Być może będzie konieczne wykonanie dodatkowej diagnostyki lub suplementowanie sztucznym progesteronem, który podtrzyma ciążę.

Zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne wzrasta w czasie ciąży aż o 185%. Jeżeli Twoja dieta jest uboga, a jej urozmaicenie nie jest możliwe (np. z powodu alergii pokarmowych lub innych dolegliwości), warto sięgnąć po preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży. To dobry sposób na dostarczenie odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych – zarówno sobie, jak i Twojemu dziecku.


Czy wiesz, w co ubrać dziecko ze skórą skłonną do atopii?


7. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka

Zastanawiasz się jak w 7. tygodniu ciąży wygląda zarodek? Dziecko w 7. tygodniu ciąży ma między 0,8 a 1,1 cm. To czas, w którym powiększa się część głowowa i wciąż trwa rozwój wszystkich, niezbędnych do życia narządów wewnętrznych.

Można również zauważyć początki kształtowania się kończyn górnych i dolnych, które pierwotnie mają postać płetwowatych wypustek. Kończyny górne rozwijają z lekkim wyprzedzeniem. Pod koniec 7. tygodnia ciąży pojawią się na nich lekkie przewężenia, które oddzielą płaską część końcową od tej owalnej, która znajduje się bliżej ciała. W ten sposób kształtują się rączki i stópki.

Formują się także palce u rąk, na których można powoli dostrzec pierwsze, delikatne linie papilarne. Pod koniec 2. miesiąca ciąży Twoje dziecko zacznie wykonywać swoje pierwsze ruchy tułowia i kończyn. Nie są one jeszcze kontrolowane, ale dosyć płynne.

W 7. tygodniu ciąży główka dziecka wciąż rośnie, a wydłużona szyja zaczyna uwydatniać żuchwę. U Twojego maleństwa wykształca się narząd gardłowy – to właśnie z niego powstanie w przyszłości język i podniebienie. Zaczynają się kształtować nos, usta i oczy. Gałki oczne mają kształt czarnych plamek, w których pojawiają się zawiązki soczewek.

Rozwija się również mózg dziecka, który teraz dzieli się na trzy części:

  • przodomózgowie,
  • śródmózgowie,
  • tyłomózgowie.

W mózgu powstają już powoli pierwsze wypustki nerwów wzrokowych.

W drugim miesiącu ciąży zarodek rośnie około 1 mm dziennie. Serce jest już prawie ukształtowane, pompuje krew i bije około 144 razy w na minutę.

Podsumowując, w 7. tygodniu ciąży, rozwój Twojego dziecka wygląda następująco:

  • plamki przekształcają się powoli w gałki oczne, widać również dziurki, które niedługo zamienią się w nozdrza. Widoczne są także zalążki języka i ust, a także drobne zawiązki zębów;
  • znacząco rozwijają się ręce i nogi, a na ich końcach pojawiają się zalążki dłoni i stóp;
  • serce dzieli się na komorę prawą i lewą, bije bardzo szybko i wyraźnie – nawet dwa razy szybciej niż u Ciebie;
  • ukształtowany jest już kościec, chociaż na tym etapie składa się wyłącznie z miękkich chrząstek;
  • w dalszym ciągu kształtują się narządy wewnętrzne maluszka, szczególnie jelita i wątroba, ale również wewnętrzne narządy płciowe – u chłopca pojawiają się zawiązki członka i jąder, a u dziewczynki – jajniki. Choć narządy te już się formują, to jednak na USG nie będzie tego widać. Dlatego nie jest jeszcze możliwe rozróżnienie płci dziecka na tym etapie.

Sprawdź, co to pieluszkowe zapalenie skóry i jak uniknąć odparzeń pielszukowych!


7. tydzień ciąży — jakie badania?

7. tydzień ciąży to praktycznie ostatni dzwonek na odbycie pierwszej wizyty u ginekologa. Najpewniej zleci on wykonanie badań krwi, które wykryją odpowiednio wcześnie schorzenia niebezpieczne dla ciężarnych, takie jak:

  • różyczka,
  • toksoplazmoza,
  • cytomegalia.

Badania pozwolą sprawdzić, czy choroby zostały już przebyte w przeszłości lub wykryją ewentualną świeżą infekcję.

W 7. tygodniu ciąży zwykle wykonuje się pierwsze badanie USG. To kolejne, niezaprzeczalne już potwierdzenie ciąży. Podczas takiego badania, pierwszy raz zobaczysz swoje dziecko i usłyszysz bicie jego serca. To wyjątkowy i niezwykle wzruszający moment dla przyszłych rodziców.

7. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Napięcie w dole brzucha – jest oznaką rozciągania się macicy, która w trakcie zwiększania swojej objętości pociąga więzadła maciczne. U wielu przyszłych mam może to powodować dyskomfort i ból w pachwinach, o różnym nasileniu. Czasami występuje on w lewej pachwinie, czasem w prawej, niekiedy w obu jednocześnie. Aby zminimalizować dyskomfort, najlepiej wtedy usiąść lub położyć się i odpocząć.

Nadmierne wydzielanie śliny – to niezwykle często towarzyszący kobietom objaw. Pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży i jest powodowany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie. Ślina może mieć lekko gorzkawy posmak, może również nasilać mdłości lub nawet je wywoływać. Ta ciążowa dolegliwość powinna minąć około 14. tygodnia. Warto płukać jamę ustną wodą lub płynem o miętowym posmaku.

Zadyszka – w drugim miesiącu ciąży to zupełnie normalne. W 7. tygodniu ciąży Twoje serce zaczyna szybciej bić. Ma przecież za zadanie przepompować więcej krwi, niezbędnej do rozwoju dziecka. Poprzez zwiększoną częstotliwość oddechu, możesz szybciej się męczyć i łapać tak zwane zadyszki, nawet w sytuacjach, które do tej pory nie wymagały od Ciebie większego wysiłku. Pamiętaj, aby w 7. tygodniu ciąży dużo odpoczywać.

Plamienie ciążowe – spory odsetek kobiet w pierwszym trymestrze ciąży zauważa delikatne plamienie. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi.