Święta z dziećmi - jak się do nich przygotować?

Boże Narodzenie to dla najmłodszych czas wyjątkowy. Dorośli często o tym zapominają, skupieni na porządkach, zakupach, planowaniu świątecznej kolacji i poszukiwaniu idealnych prezentów dla bliskich. Na szczęście dzięki dzieciom mamy okazję przypomnieć sobie, czym jest magia świąt.

Włączcie maluchy w świąteczne przygotowania

Dni poprzedzające grudniowe święta to przeważnie czas nerwowych przygotowań, kupowania prezentów na ostatnią chwilę i przyrządzania wigilijnych potraw. W całym tym zamieszaniu często zapominamy o naszych pociechach – włączamy im bajkę albo prosimy, by nie przeszkadzały pobawiły się same w swoim pokoju. Tymczasem one również chciałyby uczestniczyć w przygotowaniach. Maluchy uwielbiają pomagać rodzicom i naśladować ich – daje im to mnóstwo radości i sprawia, że czują się ważne i potrzebne. Zastanówcie się więc, w jaki sposób włączyć je w przygotowania, pamiętając jednak o dostosowaniu poziomu trudności zadań do wieku szkrabów. Niech dzieci przygotują na przykład świąteczne ozdoby, ubierzcie razem choinkę, upieczcie pierniczki, wspólnie posprzątajcie mieszkanie. Mali pomocnicy będą zachwyceni! Przystrajając poszczególne pomieszczenia, nie zapomnijcie o dekoracjach także do dziecięcego pokoju. Nie musi być perfekcyjnie Nieco krzywo sklejony choinkowy łańcuch z kolorowego papieru, nierównomiernie rozwieszone ozdoby, pierniczki o nieregularnych kształtach – zanim maluchy rozwiną swe zdolności manualne, minie jeszcze trochę czasu. Nie poprawiajcie jednak ich „dzieł”, ponieważ włożyły w ich wykonanie wiele serca i bardzo się starały. Poprawianie lub krytykowanie ich pracy nie tylko sprawi im przykrość, ale też może mieć poważnie konsekwencje, podburzając ich pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Święta nie muszą być perfekcyjne – mają być po prostu Wasze, rodzinne. Liczy się czas spędzony wspólnie. Ponadto takie nieidealne, dziecięce akcenty w przygotowaniach niewątpliwie mają swój urok i z pewnością zostaną docenione przez Waszych gości.

Odświętne stroje

Podczas świątecznych spotkań z bliskimi chcemy wyglądać elegancko i wyjątkowo. Równie stylowe ubranka świąteczne przygotujmy dla naszych pociech. Doskonałym pomysłem są dostępne w wielu sklepach zestawy, składające się z dwóch takich samych sukienek – dla mamy i córki. Dziewczynki będą szczęśliwe, wyglądając tak jak mama. Chłopcy z pewnością ucieszą się z białej koszuli jak tata. Pielęgnujcie tradycję Świąteczne tradycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto zapoznać z nimi dzieci. Zadbajcie o to, aby w wigilijny wieczór nie zabrakło łamania się opłatkiem, śpiewania kolęd, zostawcie puste nakrycie przy stole. Jeszcze przed świętami opowiedzcie maluchom o wszystkich tych zwyczajach – pomocne będą z pewnością tematyczne książeczki i świąteczne kolorowanki. Postarajcie się, aby świąteczny czas był pełen zapachów, smaków, barw, magicznej aury, rodzinnego ciepła – niech będzie gwarno i wesoło. Wspomnienia świąt stanowią w dorosłym życiu jedne z najpiękniejszych z okresu dzieciństwa – stwórzcie atmosferę, którą Wasze pociechy zapamiętają na długie lata i którą będą chciały odtworzyć, przygotowując święta dla swoich dzieci.

Dostosujcie świąteczne menu

Pierogi z grzybami, karp, smażona kapusta – to tylko niektóre świąteczne potrawy, których nie podaje się maluchom (przynajmniej do 2. roku życia). Aby uniknąć problemów, takich jak choćby ból brzucha, lub płaczu dziecka, które bardzo chce zjeść to, co pozostali goście, najlepiej jest przygotować potrawy wigilijne w wersji dla dzieci. Wystarczy nieco zmodyfikować tradycyjne przepisy, eliminując z nich składniki „zakazane” lub zastępując bardziej przyjaznymi dla małych brzuszków. Pierogi z kapustą i grzybami można zastąpić na przykład ruskimi, smażonego karpia lekkostrawną rybą w warzywach – w sieci dostępnych jest wiele przepisów na świąteczne dania dla najmłodszych. Zorganizujcie odpowiednio świąteczny wieczór Planując świąteczny wieczór, uwzględnijcie to, że maluchy mogą być zmęczone wielogodzinnym siedzeniem przy stole – dzieci nie potrafią skupiać długo uwagi na jednej czynności, nie lubią monotonii, a rozmowy dorosłych zwyczajnie je nudzą. Zadbajcie więc o to, aby Wasze pociechy miały się czym zająć podczas rodzinnego spotkania. Przygotujcie miejsce, gdzie będą na przykład mogły porysować. Mogą też otrzymać specjalne zadania – np. wypatrywanie pierwszej gwiazdki, Mikołaja (może ktoś z gości mógłby się za niego przebrać?), sprawdzanie, czy nie trzeba przynieść czegoś na stół. Jeśli lubią występy publiczne, mogą zaśpiewać kolędę lub świąteczną piosenkę albo wyrecytować wiersz. Warto też pomyśleć o wcześniejszym rozpakowaniu prezentów, aby brzdące nie niecierpliwiły się zbyt długo. Dobrze jeśli wśród podarków dla nich znajdą się klocki bądź gry, którymi będą mogły bawić się przez dalszą część wieczoru. Święta to dla maluchów ogromne przeżycie. Radość, oczekiwanie na prezenty, cała rodzina zgromadzona przy jednym stole, pyszne potrawy na przystrojonym stole, choinka – wszystko to składa się na wyjątkową atmosferę, z którą nic nie może się równać. Święta z dziećmi są jeszcze piękniejsze i pełne momentów, do których wraca się pamięcią po latach. I małym, i dużym Mustela życzy magicznych świąt!

Polecane dla Ciebie

Obraz
advice jouet mini
NIEMOWLĘ

Życie codzienne

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Obraz
advice vacances mini
NIEMOWLĘ

Życie codzienne

Urodziny maluszka - jaki prezent wybrać?

Obraz
advice jouet mini
NIEMOWLĘ

Rozwój dziecka

Jak stymulować rozwój dziecka przez zabawę?