#Wzrost i rozwój

Smoczek dla noworodka – co warto wiedzieć?

desktop_art_smoczek dla niemowlaka
Potrzeba ssania jest jedną z najbardziej naturalnych i pierwotnych – odruch ten pojawia się już życiu płodowym i jest niezbędny noworodkowi do przetrwania. Właśnie dzięki niemu maluch może uzyskiwać pożywienie. Jednak ssanie ma także inną funkcję – uspokajającą. Pomaga dziecku ukoić emocje i ból, wycisza oraz ułatwia zasypianie. Naturalnym jest ssanie matczynej piersi przez niemowlaka, który niekoniecznie jest głodny – w ten sposób poszukuje on bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa. Trudno jednak trwać przy maluszku bezustannie i to pewnie dlatego wymyślono smoczki. Dlaczego bywa on niezbędny i kiedy warto go używać?

Nie każde dziecko potrzebuje smoczka

Warto o tym pamiętać. Dzieci rodzą się z naturalnym odruchem ssania, jednak potrzeba ta jest różna. Od jej nasilenia zależy, czy maluch przetrwa pierwsze miesiące bez smoczka, czy jednak nie będzie się z nim rozstawał. Warto więc samodzielnie określić, do której grupy należy dziecko i odpowiedzieć na jego indywidualne potrzeby. Smoczek wydaje się lepszą alternatywą niż kciuk, po który maluchy również lubią sięgać, aby się wyciszyć. Ssanie kciuka jest ryzykowne – nawyku tego trudniej dziecko oduczyć, a długotrwałe trzymanie palca w ustach może mieć wpływ na zgryz maluszka, powodować zmiany skórne a nawet opuchliznę. Smoczek jest też bardziej higieniczny - z łatwością można go wyparzyć, aby pozbyć się bakterii.

Jak wybrać najlepszy smoczek dla noworodka?

Najważniejszym zarzutem, jaki często słyszy się wobec smoczków, jest ich niekorzystny wpływ na rozwój malucha – okazuje się, że kiepskiej jakości produkt może wywoływać wady zgryzu. Wybierając najtańszy smoczek o przypadkowym kształcie można zaburzyć u noworodka odruch prawidłowego ssania, co utrudni mu pobieranie pokarmu z piersi lub butelki. Dlatego warto zadać sobie pytanie: jak wybrać smoczek dla dziecka?

Najlepszy będzie gadżet o anatomicznym kształcie, a więc takim, który jest maksymalnie zbliżony do kształtu matczynej piersi i układa się w buzi malucha podobnie jak kobiecy sutek. Producenci prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych projektów, aby odpowiedzieć na potrzeby noworodków i ich rodziców. Nie da się ukryć, że udaje im się to doskonale! Smoczki są miękkie, elastyczne oraz bezpieczne dla dzieci.

Kiedy używać smoczka?

Z pewnością nie bezustannie. Przyzwyczajenie malucha do stałego trzymania smoczka w buzi jest niedopuszczalne, gdyż – po pierwsze jest niehigieniczne, a ponadto nie ma większego sensu. Smoczek ma zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i ukojenia w sytuacjach trudnych, nieznanych i wymagających wyciszenia. Można używać go podczas usypiania oraz w trakcie nowych sytuacji – wizyty u lekarza czy choroby. Jednak nie warto nadużywać jego uspokajającej mocy.

Smoczek jest zbawiennym rozwiązaniem dla rodziców dzieci o dużej potrzebie ssania. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z jego stosowaniem i stopniowo oduczać malucha korzystania z niego – najlepiej pozbyć się smoczka przed pojawieniem się pierwszych mleczaków.