#Wskazówki dla rodziców

Skala Brazeltona - czym jest skala oceny zachowania noworodka?

advice idees recues slider
Każdy noworodek przychodzący na świat poddawany jest licznym badaniom, mającym na celu określenie jego stanu fizycznego. Sprawdza się m.in czynności serca, oddechowe, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i reakcje na odruchy

Każde zaliczone badanie sprawia, że maluch dostaje 2 punkty w skali Apgara - 10 punktów oznacza, że maleństwo jest w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Nie przeprowadza się jednak żadnych obowiązkowych badań sprawdzających stan neurologiczny noworodków.

Najpopularniejszym takim badaniem jest skala Brazeltona, czyli skala oceny zachowania noworodka z ang. Neonatal Behavioral Assessment Scale - NBAS. Nazwa ta wywodzi się od nazwiska amerykańskiego pediatry Thomasa Berry Brazeltona, który jako pierwszy zauważył, że każdy noworodek jest małym indywidualistą, który w typowy dla siebie sposób komunikuje się z otoczeniem. Dostrzegł również, że noworodki dużo więcej rozumieją, niż do tej pory przypuszczano.

Co to skala Brazeltona? Czym jest skala NBAS?

Skala Brazeltona (inaczej skala NBAS) jest to test mierzący reakcje noworodka na różne bodźce np. światło, dźwięk grzechotki, poruszającą się kulkę. Wykonuje się go zaraz po urodzeniu dziecka - najpóźniej do 2. miesiąca, aby określić stan emocjonalny maleństwa.

Jak wygląda badanie Brazeltona? 

Badanie najczęściej przeprowadza się w cichym, zaciemnionym miejscu w obecności rodziców. Całe spotkanie trwa ok. 30 minut, w tym czasie specjalista bacznie obserwuje dziecko podczas snu i w trakcie czuwania oraz analizuje jego reakcje na dźwięki i światło latarki. Sprawdza, czy jego odruchy słabną podczas powtarzania czynności, co wybudza go ze snu oraz czy jest ono w stanie samodzielnie zasnąć po przebudzeniu. Podczas całego procesu poznawczego, prowadzący ocenia zachowania niemowlęcia w 28 pozycjach i bada jego 18 odruchów.

Zalety skali Brazeltona i ocena noworodka wg Brazeltona

Badanie to, mimo prostoty wykonania, odznacza się wysoką skutecznością we wstępnej ocenie noworodka - pozwala wykryć nieprawidłowości w jego rozwoju oraz sprawdzić jego mocne strony. Zdrowe dziecko będzie z łatwością odbierać różne bodźce i odcinać się od tych, które zakłócają jego sen. Będzie też w stanie samo uspokoić się po wybudzeniu. Przechodzenie z jednego stanu do drugiego nie powinno przysparzać mu większych trudności. Młodzi rodzice często mają problem z dostrzeżeniem różnic w płaczu dziecka oraz ze zrozumieniem jego potrzeb, a przecież płacz i krzyk to jedyny język, jakim będzie posługiwać się ich skarb przez następnych kilka miesięcy. Dzięki obecności przy badaniu, rodzice są w stanie lepiej poznać swoje maleństwo i nauczyć się odczytywać sygnały, które do nich wysyła. Będą mieli szansę zobaczyć co stresuje ich dziecko, z czym sobie nie radzi i nad jakimi obszarami będą musieli popracować. Warto podkreślić, że badanie w oparciu o skalę Brazeltona nie jest przeprowadzane po to, aby oceniać dziecięcą inteligencję, czy odkrywać talenty, ale po to, aby poznać maleństwo.

W Polsce metoda ta nie jest jeszcze tak bardzo popularna, jak na zachodzie Europy, ale z biegiem czasu jest coraz bardziej doceniana przez rzesze zadowolonych rodziców.