#Wzrost i rozwój

Sapka niemowlęca - przyczyny, objawy i profilaktyka

advice bebe 3 mois slider
Jeśli termin “sapka” nic Wam nie mówi, śpieszymy wyjaśnić: sapka pochodzi od “sapania”, którym rodzice nazywają przypadłość ich dziecka określaną również jako świszczenie, chrapanie, czy dyszenie.

Jak wygląda sapka u niemowlaka? Skąd się bierze sapka niemowlęca?

Rodzice często niepokoją się słysząc specyficzne dźwięki, jakie wydaje ich maleństwo podczas wdychania i wydychania powietrza. W większości przypadków sapka mija samoistnie w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Nie należy jednak bezczynnie czekać, aż ta przypadłość sama ustąpi. Dzieci cierpiące na sapkę mają trudności z oddychaniem przez co są bardziej marudne, niechętnie przyjmują pokarmy i mogą być rozdrażnione.

Przyczyny sapki niemowlęcej

Przyczyn sapki u noworodków może być wiele. Niemowlęta przez pierwsze kilka tygodni oddychają tylko i wyłącznie przez nos, dlatego każda, nawet najmniejsza wydzielina zalegająca w nozdrzach lub obrzęk błony śluzowej, może stanowić duży dyskomfort dla maluszka. Sapka niemowlęca może być również spowodowana zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu. Jest to powszechny problem, który nasila się w okresie grzewczym. Wysuszona śluzówka nie pomaga dzieciom w prawidłowym oddychaniu. W niektórych przypadkach sapka u niemowląt może być pierwszą oznaką infekcji, astmy lub alergii pokarmowej. Jeśli oprócz sapki pojawia się katar bądź kaszel, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Sapka, połączona z krostkami pojawiającymi się na ciele maluszka, może oznaczać alergię pokarmową i również należy skonsultować to z pediatrą.

Jak leczyć sapkę u niemowląt?

Młodzi rodzice mają tendencję do przegrzewania swoich pociech zapominając, że zbyt wysoka temperatura w ich pokoiku może utrudniać im zdrowy sen. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 22°C. Należy również zadbać, aby powietrze było dostatecznie nawilżone. Najłatwiejszym sposobem, aby to osiągnąć jest położenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze oraz systematyczne wietrzenie mieszkania. Bardzo dobrze sprawdzają się też nawilżacze powietrza z funkcją zwalczania kurzu, roztoczy i bakterii, choć jest to dość kosztowna inwestycja.

Warto również zwrócić uwagę, aby w bliskiej odległości od łóżeczka dziecka nie znajdowały się żadne pluszaki - kurz uwielbia się na nich zbierać a jest mało widoczny. Codzienne spacery na świeżym powietrzu to także sprawdzony sposób na zwycięską walkę z tą przypadłością. Bardzo ważną rolę w leczeniu sapki niemowlęcej jest systematyczne oczyszczanie noska maleństwa, nawet jeśli nie zalega w nim żadna wydzielina. Idealnie w tym celu sprawdzą się sterylne, jednorazowe ampułki Mustela, które można stosować już od pierwszych dni życia.Aby ich użyć należy przechylić delikatnie główkę maleństwa, wprowadzić końcówkę jednorazowej ampułki do otworu nosowego i lekko ją nacisnąć. Następnie oczyścić nosek za pomocą gruszki lub aspiratora. Dzięki ampułkom Mustela, codzienne przepłukiwanie oraz nawilżanie noska dziecka przestaje być problemem.

Sapka niemowlęca nie musi być taka straszna!

Maluszek po przyjściu na świat musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu, jedną z nich jest sapka. Mimo, że w większości przypadków jest niegroźna i nie niesie za sobą żadnych powikłań bywa uciążliwa zarówno dla dzieci jak i rodziców, którzy niepokoją się stanem zdrowia swoich skarbów.