#Planowanie ciąży

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?
Informacja o pojawieniu się nowego członka rodziny budzi wiele pozytywnych emocji. To także zapowiedź dużych zmian w życiu domowników. Gdy w domu jest pies trzeba pamiętać, że również dla niego to zupełnie nowa sytuacja. Warto odpowiednio przygotować naszego pupila na pojawienie się niemowlęcia. Dzięki kilku wskazówkom pies łatwiej zaakceptuje nowe zasady w domu.

Pojawienie się dziecka to rewolucja w uporządkowanym dotąd życiu czworonoga i może być dla niego stresująca. Jeżeli do tej pory poświęcaliście mu dużo uwagi, dzieliliście łóżko i byliście na każde zawołanie, teraz czeka Was sporo pracy. Nawet, gdy pies ma przyjacielskie i spokojne usposobienie, musicie go odpowiednio przeszkolić. Pracę ze zwierzęciem najlepiej rozpocząć od razu, ponieważ wielu kwestii trzeba go nauczyć, zanim zamieszka z Wami maluszek.

Trenuj i ucz komend psa przed narodzinami dziecka

W teorii każdy pies powinien reagować na komendy i słuchać swojego właściciela. Wiemy jednak, że to nie zawsze się udaje, ale praca z pupilem zaprocentuje na przyszłość. Warto zacząć od podstaw, czyli nauczyć psa reagowania na podstawowe komendy, jak „zostań”, „siad”, „zostaw”, „wyjdź” – przydadzą się w kontaktach zwierzaka z niemowlęciem. Łatwiej będzie też zapanować nad zachowaniem czworonoga w różnych sytuacjach.

Trenujcie charakter pupila wprowadzając większą dyscyplinę. Musicie mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów pies zareaguje na komendę. Jako właściciele powinniście stanowić autorytet. Oczywiście wskazane jest podejście ze spokojem i uczuciem, żeby nagle pies nie poczuł się zagrożony czy odrzucony. Podczas nauki pamiętajcie, aby być konsekwentnym i stanowczym, a za dobrze wykonane zadanie na psa czekała nagroda.

Pies spędza z Wami każdą chwilę i towarzyszy na każdym kroku? Musicie nad tym popracować. Gdy pojawi się maluch, nie będziecie mogli już poświecić zwierzakowi tyle uwagi. Przyzwyczajajcie go stopniowo do tego, że nie zawsze znajdziecie dla niego czas. Starajcie się zapewniać mu zabawę, którą będzie mógł zająć się bez Waszego udziału. Jeżeli natomiast pupil śpi z Wami w łóżku, należy go odpowiednio wcześniej zacząć od tego odzwyczajać. Dobrze jest zorganizować dla niego specjalne posłanie i uczyć go, że teraz to jego miejsce. Na początku możecie zaaranżować mu własny kąt w sypialni. Potem warto jednak przenieść go do innego pomieszczenia. Podobnie jak w tresurze, także tutaj swoje miejsce znajdzie zasada konsekwencji. Za każdym razem, kiedy psiak będzie chciał wskoczyć do łóżka, odsyłajcie go na jego miejsce. Jak tylko zareaguje na komunikat w odpowiedni sposób i spokojnie położy się na posłaniu, należy go nagrodzić smakołykiem.

Pies i niemowlę — co jeszcze warto wiedzieć?

Płacz niemowlęcia będzie dla zwierzaka zupełnie nowym doznaniem, dlatego jeszcze przed narodzinami warto puszczać pupilowi dostępne w sieci nagrania z dźwiękami wydawanymi przez niemowlę, aby już zawczasu się z nimi oswajał. Jeśli pokoik, czy kącik dla maluszka jest już gotowy, zapoznajcie psa z tym otoczeniem i rzeczami, które się w nim znajdują. Dzięki temu zwierzak przyzwyczai się do zapachu związanego z obecnością dziecka i zapamięta go, nawet jeśli długo jeszcze nie będzie miał z nim styczności. Ocenia się, że pies potrafi zapamiętać około 600 tys. zapachów i kojarzyć je z określonymi sytuacjami, przedmiotami itp. Dobrze, aby wszystko obwąchał - nawet kosmetyki.

Warto także zaprezentować mu odgłosy zabawek – wkrótce piski i melodyjki na stałe zagoszczą w Waszym domu. Ponadto, jeśli Wasz pies nie miał do tej pory zbyt wielu okazji do kontaktu z dziećmi, korzystnie będzie zapoznać go z dzieckiem znajomych, rodziny czy sąsiadów.

Jak powinien przebiegać pierwszy kontakt psa z niemowlęciem? Jak wprowadzić dziecko do domu z psem?

Przed Waszym przyjazdem ze szpitala, warto wyprowadzić psa na długi spacer, żeby mógł się wybiegać i wyciszyć. Po wejściu do domu, przywitajcie się z pupilem sam na sam – on też się stęsknił. Następnie, po aklimatyzacji dziecka, pozwól psu przywitać się z nowym członkiem rodziny. Jednak nie należy go do tego zmuszać, ani też ograniczać kontaktu, jeżeli za długo będzie się interesował maluchem. Niech zapoznanie przebywa w spokojnych i przyjaznych warunkach, a za grzeczne zachowanie pies powinien otrzymać smakołyk.

Reakcja psa na noworodka

Jeśli Wasz pupil będzie wykazywał zainteresowanie maluszkiem, możecie śmiało pozwolić mu na towarzystwo podczas kąpieli, usypiania czy karmienia. Nie bójcie się też ich bliższych kontaktów. Jeśli pies poliże buzię czy rączkę szkraba, nie karzcie go za to - starajcie się jednak uniknąć takich kontaktów w pierwszych tygodniach. Nawet, jeśli pies ma przyjacielskie i łagodne nastawienie, nie pozostawiajcie go sam na sam z bobasem. Dobre przygotowanie psa na nowego członka rodziny pomoże Wam bez obaw odnaleźć się w nowej sytuacji.

Odpowiednie szkolenie i wpajane zasady ukształtują charakter pupila. Nie należy jednak zapominać przy tym wszystkim o potrzebach samego czworonoga, jednakże gdyby zaczął on wykazywać agresywne zachowania lub był po prostu smutny, warto zgłosić się z nim do behawiorysty. Pies to niezaprzeczalnie przyjaciel człowieka, a dorastanie ze zwierzakiem, to ogromna wartość dla dziecka - uczy je respektu, szacunku i wrażliwości wobec innych istot i ludzi.