#Podrażnienia skórne

Potówki u niemowląt – jak sobie z nimi poradzić?

Potówki u niemowląt – jak sobie z nimi poradzić? - blog Mustela
Każdy rodzic przynajmniej raz zmagał się z malutkimi krostkami na ciele swojego maluszka, czyli potówkami. Są to zmiany skórne, których stosunkowo łatwo może nabawić się dziecko, a które równie szybko można wyeliminować.

Skąd się biorą potówki?

Najczęściej pojawiają się w okresie letnim w okolicach karku, szyi, pod pachami, na rękach i nogach, ale mogą też pojawiać się wszędzie tam, gdzie są zablokowane gruczoły potowe.

Przyczyny występowania potówek u maluszka

Problem z potówkami może wystąpić już w pierwszych dniach życia dziecka. U noworodków i niemowlaków gruczoły potowe nie są jeszcze dobrze rozwinięte i nie są w stanie poradzić sobie z nadmiernym ciepłem, co powoduje ich przyblokowanie. Częstą przyczyną powstania krostek jest przegrzanie ciała, bądź utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniach, w których przebywa malec. Potówki mogą wystąpić również na policzkach u dziecka karmionego piersią, gdy podczas posiłku buzia maluszka ściśle przylega do piersi mamy, nie mając szans na prawidłowe oddychanie.

Jak rozpoznać potówki u niemowlaka?

Wyróżniamy dwa rodzaje potówek występujących u najmłodszych: zwykłe i czerwone. Potówki zwykłe to drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem, natomiast potówki czerwone, to niewielkie grudki z ropnym pęcherzykiem na szczycie i zapalną otoczką. Potówki powstają najczęściej w większych skupiskach, a skóra, na której się pojawiają może być delikatnie zaczerwieniona.

Potówki u noworodka — leczenie

Jeśli potówki na ciele dziecka zostaną zlekceważone, mogą przemienić się z niewielkich zmian skórnych, w ropne zakażenie bakteryjne. Pamiętaj, że nie można przemywać potówek preparatami z alkoholem ani ich wyciskać. Jeśli krostki pojawiają się w okolicy pupy, staraj się często zmieniać maluszkowi pieluszkę oraz stosować krem przeciw odparzeniom. Odpowiednia higiena oraz utrzymywanie właściwej temperatury ciała dziecka sprawi, że krostki powinny zniknąć po 3-4 dniach. Jeśli stan skóry się pogorszył, mimo wprowadzonych zmian, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Potówki u noworodka — profilaktyka i zapobieganie

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego tak ważna jest jej codzienna pielęgnacja oraz dbałość o szczegóły. Zarówno ubrania, jak i pościel dziecka, powinny być wykonane z naturalnych tkanin, najlepiej z bawełny. Ważne jest, aby nie przegrzewać dziecka i wyeliminować z jego otoczenia akcesoria wykonane ze sztucznych materiałów, np. ceratowe podkłady do wózka czy łóżeczka. W nadchodzącym okresie wiosenno-letnim idealnie do przykrycia maluszka sprawdzą się ażurowe kocyki, czy narzutki z tkanin dobrze przepuszczających powietrze, jak bawełna czy tetra. Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje tylko jednej dodatkowej warstwy okrycia więcej, niż osoba dorosła.

Potówki u noworodków nie powinny być powodem do niepokoju, ich główną przyczyną jest jeszcze nie do końca prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych. Potówki mogą pojawić się w każdym wieku, jako skutek uboczny przegrzania organizmu, dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać prawidłową temperaturę ciała malca.