#Po porodzie

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu

advice restimuler slider
Mimo że obecnie cięcie wykonuje się w taki sposób, że po zagojeniu blizna jest niemal niewidoczna, rana po cesarce wymaga wyjątkowej uwagi. Poza skórą lekarz podczas porodu rozcina także tkankę podskórną, powięź poprzeczną brzucha oraz macicę. Szwy wewnętrzne rozpuszczają się kilka tygodni – w tym okresie powinnaś zachować szczególną ostrożność. Jak pielęgnować bliznę?

Zabieg cesarskiego cięcia wykonuje się w sytuacji, gdy poród naturalny nie jest możliwy – m.in. z powodu choroby mamy lub przeciwwskazań położniczych, np. nieprawidłowego położenia maluszka czy nieprawidłowego ułożenia główki, a w także w sytuacji zagrożenia życia mamy lub dziecka. Dawniej cięcie wykonywano pionowo, obecnie jednak stosuje się cięcie poziome. Jego długość zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i waga dziecka czy tusza rodzącej. Średnio jest to 10-15 cm. Natomiast szerokość powstałej po cięciu blizny to około 2-3 mm.

Pielęgnacja świeżej rany

Szwy zewnętrzne to zazwyczaj szwy nierozpuszczalne – ich zdjęcie następuje 7-8 dni po porodzie. Na początku rana jest zasłonięta opatrunkiem, którego nie należy moczyć. Jeśli przypadkowo zamoknie, kiedy będziesz brała prysznic, najlepiej jest poprosić o nowy. Aby rana lepiej się goiła, po 2-3 dniach najczęściej rezygnuje się z opatrunku w celu zapewnienia dopływu świeżego powietrza – wilgoć i ciepło sprzyjają bowiem namnażaniu się bakterii. Na początku warto zrezygnować z tradycyjnej bielizny, żeby nie uciskać ani nie podrażniać rany – świetnie sprawdzą się jednorazowe majtki poporodowe. Szczególną uwagę należy przywiązać do higieny. Do czasu zagojenia rany musisz ją odpowiednio oczyszczać, o czym na pewno zostaniesz poinformowana podczas wypisu ze szpitala. Jak powinna być pielęgnowana rana po cesarce? Należy ją delikatnie przemywać wodą z mydłem (szarym lub hipoalergicznym, przeznaczonym dla dzieci) – przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli lekarz zaleci, możesz dezynfekować ją spirytusem bądź specjalnym środkiem.

Kiedy powinnaś udać się do lekarza?

Po cesarce będziesz odczuwać ból i dyskomfort jak po tradycyjnej operacji – jest to zupełnie naturalne. Twój organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować, a proces gojenia rany może potrwać nawet dwa miesiące. Są jednak dolegliwości które powinny zwrócić Twoja uwagę. Jeśli rana jest czerwona, pojawia się obrzęk i bardzo silny ból, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ to objawy zakażenia. Specjalistę powinnaś odwiedzić również, kiedy ból nie mija po upływie sześciu tygodni lub kiedy po powrocie miesiączki na bliźnie pojawi się zgrubienie – oznacza ono, że prawdopodobnie doszło do powstania ognisk endometriozy i niezbędne jest podjęcie leczenia. W kolejnych tygodniach ważne, aby na czas gojenia się rany zrezygnować z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Ranę dokładnie osuszaj za pomocą papierowego ręcznika jednorazowego. Pamiętaj o wyborze odpowiedniej bielizny – dobrze sprawdzą się majtki z wysokim stanem, ponieważ nie będą jej urażać. Wybieraj naturalne, przewiewne tkaniny. Unikaj natomiast noszenia obcisłych ubrań, stawiając na wygodne, luźne kroje. Kiedy rana się zagoi, zalecane jest masowanie blizny. Manualna mobilizacja blizny polega na poruszaniu tkanek, które ją otaczają. Zapobiegnie to ich przerastaniu. W sieci znajdziesz dokładne instruktaże, a także niezbędne informacje na temat technik mobilizacji. Masowanie możesz połączyć z terapią specjalnymi preparatami do gojenia blizn. Nie zapominaj także, że rany wewnętrzne goją się dłużej niż te na skórze. Nawet jeśli blizna po cesarce jest coraz mniej dokuczliwa, połóg po zabiegu cesarskiego cięcia trwa dłużej i powrót do formy zajmuje więcej czasu, dlatego nie możesz się forsować.

Czego powinnaś unikać?

Przede wszystkim dźwigania – unikaj nadwyrężania mięśni brzucha, ponieważ założone na nie szwy mogą je uszkodzić. Nie znoś sama wózka, nie podnoś innych ciężkich przedmiotów, nie dźwigaj zakupów i staraj się nie schylać. Musisz także zachować ostrożność, biorąc na ręce maluszka. W pierwszych tygodniach po zabiegu unikaj chodzenia po schodach oraz długich spacerów. Poczekaj z powrotem do aktywności fizycznej – ze względu na gojenie rany po cesarce na co najmniej kilka miesięcy będziesz musiała zrezygnować z ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha. Nie oznacza to jednak, że musisz zupełnie zrezygnować z pielęgnacji ciała po porodzie. Serum ujędrniające do biustu Mustela poprawi jędrność skóry w tym obszarze i przywróci jej elastyczność. Stosuj je dwa razy dziennie, delikatnie wmasowując w piersi. Z kolei żel ujędrniający do ciała wzmocni skórę, preparat posiada też właściwości drenujące i modelujące ciało. Aplikuj go na biodra, uda i brzuch – przez pierwsze tygodnie omijaj jednak okolice blizny.