#Zajęcia

Mali poligloci - kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

advice regle or slider
Dodatkowe zajęcia dla najmłodszych są często dyskusyjną kwestią. Wszystko za sprawą ogromnej ilości opcji, jaką mają przed sobą młodzi rodzice organizując czas wolny swoim szkrabom. Zapisywanie dziecka na wszelkie możliwe aktywności, stało się nie tylko modą, ale również wyznacznikiem naszych czasów.

Stąd niejednokrotne głosy sprzeciwu psychologów i pedagogów, którzy nakłaniają, aby z rozsądkiem podchodzić do planowania czasu maluszków. Nikogo chyba jednak nie trzeba przekonywać, jak ważną rolę w naszym życiu pełni znajomość języków obcych. Umiejętność biegłego posługiwania się drugim i trzecim językiem znacząco zwiększa komfort naszego życia, dlatego rodzice bardzo często zadają sobie pytanie, kiedy jest na jego naukę najlepszy czas. Odpowiedź jest banalnie prosta: im wcześniej, tym lepiej.

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego — Ciąża

Już będąc w ciąży możesz pomóc swojemu maleństwu oswajać się z językiem obcym. Ostatnie badania udowodniły, że od 5 miesiąca życia prenatalnego dzieci rozpoznają barwę głosu swoich rodziców. Możesz wykorzystać ten fakt i czytać swojemu szkrabowi bajki po angielsku. Słuchanie anglojęzycznych piosenek będzie również ciekawym sposobem na pokazanie mu, że język polski nie jest jedynym językiem, z którym będzie miał kontakt po drugiej stronie brzuszka.

Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego — Okres niemowlęcy

Nam dorosłym często wydaje się, że niemowlaki niewiele rozumieją, w końcu większość czasu przeznaczają na sen i spożywanie pokarmów. Nic bardziej mylnego, mózg dziecka w pierwszym roku życia jest niczym gąbka - chłonie wszystkie informacje, które do niego docierają. Warto wykorzystać ten potencjał i zwracać się do maluszka w kilku językach. Możesz być pewna, że przypomni sobie znajomy akcent i brzmienie słów z okresu prenatalnego (jeśli w trakcie ciąży mówiłaś do niego na przykład po angielsku) i będzie żywo zainteresowany nowymi dźwiękami.

W jakim wieku zacząć uczyć dziecko języka obcego — Przedszkolak

Dwu- i trzylatki, nawet jeśli nie opanowały jeszcze sztuki posługiwania się językiem ojczystym, mogą z powodzeniem zacząć się uczyć języka obcego w grupie. Ważne jest, aby była to nauka połączona z rozrywką. W swobodnej zabawie dzieci najszybciej przyswajają nowe informacje, nawet jeśli nie są tego w pełni świadome. Dzieci, które chodzą do przedszkola i codziennie mają styczność z rówieśnikami i panią koordynująca zajęcia, łatwiej przystosowują się do zasad panujących w szkołach językowych. Nie oznacza to jednak, że maluchy spędzające czas w domu z mamą będą od nich stronić.

Przyjazna atmosfera, sympatyczna i kompetentna pani nauczycielka oraz gromadka wesołych szkrabów, z pewnością obudzą w Twoim maleństwie miłość do języków obcych. Im mniejsze dziecko, tym jego zdolność do zapamiętywania nowych słów jest większa, powtarzanie ze słuchu nie stanowi problemu, a rozumienie trudnych sformułowań z kontekstu przychodzi naturalnie. Korzyści płynących z nauki języka obcego we wczesnym wieku jest bardzo wiele. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na rozwój psychologiczny i intelektualny dziecka. Budzi w nim ciekawość świata i kształtuje świadomość kulturową. Musimy pamiętać, że dzieci - w przeciwieństwie do dorosłych - nie mają tylu barier co my. Nie boją się popełniać błędów, są bardziej otwarte oraz potrafią się w pełni zaangażować i oddać jednej czynności.